Ելույթ ունենալով Լոս Անջելեսի Միջազգային հարցերի խորհրդում (LAWAC), Թուրքիայի փոխվարչապետ Ալի Բաբաջանը ստել է Թուրքիայի տնտեսական առաջընթացի, տարածաշրջանում երկրի դերակատարության ու Հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին: Բաբաջանը ներկայացրել է բարգավաճող Թուրքիայի պատկերը, որը միանգամայն հեռու է իրականությունից, գրում է Asbarez-ը:
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Լևոն Կիրակոսյանի հարցին ի պատասխան՝ Բաբաջանը բնութագրել է հայ-թուրքական արձանագրությունները որպես հարաբերություններին եռամիասնական մոտեցում, ներառյալ ղարաբաղյան կարգավորումը: Փաստորեն, արձանագրություններն ու հետագա բոլոր հայտարարությունները ցույց տվեցին, որ երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորումն անհնար է:
Բաբաջանը պատմել է ներկաներին, որ գաղտնի բանակցությունները Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև սկսվել են դեռ 2007 թվականին, Շվեյցարիայի միջնորդությամբ, և հայտարարել է, որ երկու երկրները համաձայնվեցին «1915 թվականի իրադարձությունների», այսինքն Հայոց ցեղասպանության, վերաբերյալ հանձնաժողովի ստեղծմանը: Ըստ նրա, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև համաձայնագրի բացակայության պայմաններում, ինչը կհանգեցներ տարածաշրջանային կայունության, գործընթացը փակուղի մտավ:
Բաբաջանն ասել է, որ Առաջին աշխարհամարտի տարիներին եղել են ողբերգական իրադարձություններ, սակայն Թուրքիայի կառավարությունը ոչ մի ապացույց չունի, դրանք ցեղասպանություն համարելու համար:
Բաբաջանի խոսքը հատուկ մշակված էր հանգստացնելու համար, ինչպես ինքն էր կարծում, ոչինչ չկասկածող ունկընդրին: Այնուամենայնիվ, լսարանի հարցերը ցույց տվեցին, որ նրանք ավելի իրազեկ են թուրքական քաղաքականության ընթացիկ միտումներին: Իր ողջ ելույթի ընթացքում Բաբաջանն ասել է, որ Թուրքիան հաջողությունների է հասել ժողովրդավարացման գործում, վերագրելով դա տնտեսական աճին և անտեսելով շարունակական միջազգային քննադատությունը լրագրողների, ազգային փոքրամասնությունների ու այլախոհների հանդեպ վերաբերմունքի վերաբերյալ:
LAWAC նախագահ Թերի Մաքքարթին գովել է Թուրքիային տնտեսական աճի համար ու բերել է բասկետբոլիստ Քոբի Բրայանթի օրինակը, որը դարձել է Turkish Airlines-ի դեմքը:
Հոկտեմբերի 21-ին շուրջ 200 մարդ էր հավաքվել Թուրքիայի փոխվարչապետ Ալի Բաբաջանի դեմ բողոքի ցույցի Լոս Անջելեսում: Ակցիան կազմակերպել էր Հայ երիտասարդական միությունը (AYF):

23 Октябрь 2013 - 06:50 AMT
Выступая в Совете по международным делам Лос-Анджелеса (LAWAC) вице-премьер Турции Али Бабаджан говорил неправду об экономическом прогрессе Турции, роли страны в регионе и армяно-турецких Протоколах о нормализации отношений. Бабаджан нарисовал картину благополучной Турции, что весьма далеко от реальности, пишет Asbarez.
В ответе на вопрос от члена Совета попечителей Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Левона Киракосяна, Бабаджян охарактеризовал армяно-турецкие протоколы как триединый подход к урегулированию отношений, включая карабахский конфликт. Фактически, Протоколы и все последующие заявления показали, что нормализация отношений между двумя странами невозможна.
Бабаджян рассказал собравшимся, что секретные переговоры между Арменией и Турцией начались в 2007 году при посредничестве Швейцарии и при этом заявил, что две страны явно согласились на создание комиссии по «событиям 1915 года», то есть Геноциду армян. По его словам, в отсутствие соглашения между Арменией и Азербайджаном , которое привело бы к региональной стабильности, процесс зашел в тупик .
Бабаджан сказал, что в годы Первой мировой войны были трагические событиям, но правительство Турции не имеет никаких доказательств , чтобы считать их геноцидом .
Замечания Бабаджана были специально разработаны, чтобы успокоить, как он считал, ничего не подозревающих зрителей. Тем не менее, вопросы аудитории показали, что они лучше осведомлены о текущих тенденциях в турецкой политике. На протяжении своего выступления Бабаджан подчеркивал, что Турции добилась успехов в продвижении демократических принципов, приписывая это экономическому росту страны и игнорируя продолжение международной критики по поводу журналистов , национальных меньшинств и диссидентов .
Президент LAWAC Терри Маккарти похвалил Турцию за рост экономики и привел пример баскетболиста Коби Брайанта, который стал лицом Turkish Airlines .
Около 200 человек собрались вечером 21 октября на акцию протеста против выступления вице-премьера Турции в Совете по международным отношениям Али Бабаджана в Лос-Анджелесе. Акция была организована Армянской молодежной федерацией (AYF).