Փախուստի դիմած Էրհան Թունջելը, որին կասկածում են «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությունը կազմակերպելու մեջ, ձերբակալվել է հոկտեմբերի 23-ին Ստամբուլի Կումբուրգազ շրջանում փախուստից 38 օր անց: Ինչպես գրում է Hurriyet Daily News-ը, Թունջելին ձերբակալել են Star թերթին տված հարցազրույցից անմիջապես հետո: Ոստիկանությունը կասկածյալին 15 օր է որոնել, սակայն Թունջելը հայտարարել է, որ ապահովում էր իր անվտանգությունը: Նախօրեին Էրհան Թունջելը հարցազրույց է տվել Star թերթին, որտեղ հայտարարել է, որ չի պատրաստվում փախչել և նրան դեռ չեն ձերբակալել: «Ես մտադիր եմ ներկայացնել նոր փաստեր Դինքի սպանության վերաբերյալ և հանձնվել իշխանություններին առաջիկա օրերին»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, Դինքի սպանությունը ցույց է տալիս, որ պետությունում կա մի կառույց, որը վեր է «Էրգենեկոնից» և խոչընդոտում է հանցագործության բացահայտմանը: «Ես դրա միայն մի փոքր մասնիկն եմ: Սակայն եթե որոշում կայացվի ձերբակալության մասին, մյուս կասկածյալները ևս պետք է ձերբակալվեն: Դատարանում ես ցուցմունքներ կտամ Տրաբզոնի ոստիկանության մասին, որը պետք է ներգրավվի այս գործի հետաքննությանը, քանի որ նրա դերը սպանության մեջ շատ մեծ է»,-ասել է Թունջելը՝ հավելելով, որ բոլորը գիտեին, որ Դինքին սպառնում են, սակայն ոչ ոք չէր խոչընդոտում դրան:
Դինքի սպանության մասին դատավարությունը վերսկսվեց սեպտեմբերի 17-ին Դինքի ընտանիքի փաստաբանների բողոքարկման արդյունքում: Էրհան Թունջելը եղել է Տրաբզոնի ոստիկանության իրազեկիչը հայ լրագրողի սպանությունից առաջ: 2012 թ. հունվարի 17-ին դատարանը մեղավոր ճանաչեց 19 մարդու «ահաբեկչական կազմակերպության անդամներ» հոդվածով: Յասին Հայալը դատապարտվեց 1,5 տարվա ազատազրկման, սպանությունը կատարած Օգյուն Սամասթը՝ 23 տարվա ազատազրկման:
Մեղադրյալներն անցնում էին Թուրքիայի ՔՕ 220 հոդվածով՝ սպանության կազմակերպում ու իրագործում:
Էրգենեկոնը Թուրքիայում գործող գաղտնի ծայրահեղ ազգայնականների կազմակերպություն է, որի անդամներից են Թուրքիայի զինված ուժերի և անվտանգության ծառայությունների որոշ բարձրաստիճան ղեկավարները, որոնք մեղադրվում են Թուրքիայում պետական հեղաշրջում կազմակերպելու փորձի մեջ։Կազմակերպությունը անվանվել է ի պատիվ Ալթայի լեռներում առասպելական վայրի, որը, համաձայն թյուրքական լեգենդների, համարվում է բոլոր թյուրքերի հայրենիքը։Ենթադրվում է, որ կազմակերպության առաջնորդը նախկին գեներալ Վելի Քյուչյուքն է։ Իշխանությունները Էրգենեկոնը համարում են ահաբեկչական կազմակերպություն։ Ըստ Թուրքիայի հանրապետական դատախազության, Էրգենեկոնի հիմնական նպատակն է հիմք նախապատրաստել ռազմական հեղաշրջում կատարելու համար, երկրում քաոսի և ամենաթողության մթնոլորտ ստեղծելու եղանակով։
«Էրգենեկոն»-ի գործով ձերբակալվել է մոտ հարյուր մարդ` պետական հեղաշրջում պատրաստելու մեղադրանքով։ Անցած ամիս Թուրքիայի ԳՇ նախկին ղեկավար Իլկեր Բաշբուղը ցմահ բանտարկության ենթարկվեց 2003 թ. պետական հեղաշրջման փորձի համար: Ամենամեծ պատիժը ստացավ Թուրքիայի բանվորական կուսակցության նախկին առաջնորդ Դողու Փերինչեկը՝ նա դատապարտվեց 117 տարվա ազատազրկման: Գործով կայացվել է 21 արդարացնող դատավճիռ: Շուրջ 240 մարդ դատապարտվել է տարբեր ժամկետների ազատազրկման: Ընդամենը գործով անցնում է 400 մարդ:

24 Октябрь 2013 - 07:26 AMT
Через 38 дней, находящийся в бегах подозреваемый в деле об убийстве главного редактора газеты Agos Гранта Динка Эрхан Тунджел арестован 23 октября в районе Кумбургаз в Стамбуле. Как пишет Hurriyet Daily News, Тунджела арестовали сразу после его интервью газете Star.
Полиция искала подозреваемого 15 дней, однако Тунджел заявил, что обеспечивал свою безопасность. Накануне Эрхан Тунджел дал интервью газете Star. Тунджел заявляет, что не собирается бежать и пока не арестован. «Я собираюсь представить новые факты в связи с убийством Динка и сдаться властям в ближайшие дни», – сказал он. По его словам, убийство Динка показывает, что в государстве есть структура выше «Эргенекона», которая препятствует раскрытию преступления. «Я – очень маленькая частичка этого. Но если принято решение об аресте, то и остальные подозреваемые также должны быть арестованы. В суде я дам показания о полиции Трабзона. Жандармерия Трабзона должна быть привлечена к расследованию этого дела, поскольку ее роль в убийстве очень велика», – сказал Тунджел, добавив, что все знали, что Динку угрожают, однако никто не препятствовал этому.
Суд по делу об убийстве Динка был возобновлен 17 сентября после получения апелляции со стороны адвокатов семьи Динк. Эрхан Тунджел был осведомителем полиции Трабзона перед убийством армянского журналиста.
Эргенекон — тайная ультра-националистическая организация в Турции, членами которой являются некоторые высокопоставленные руководители внутри вооруженных сил и органов безопасности Турции, обвиняемая в попытке госпереворота в Турции.
Предполагаемый лидер организации – бывший отставной генерал Вели Кучук. Власти считают "Эргенекон" террористической организацией. По мнению прокуратуры Турции, основной целью Эргенекона считается подготовка почвы для военного переворота путем создания в стране атмосферы хаоса и анархии. Названа в честь мифического места в горах Алтая, которое, согласно тюркским легендам, считается родиной всех тюрков. Всего по делу "Эргенекона" было арестовано около ста человек, обвиненных в подготовке государственного переворота. В прошлом месяце экс-глава Генштаба ВС Турции Илькер Башбуг получил пожизненное заключение за попытку государственного переворота в 2003 году. Наиболее строго наказали бывшего лидера Рабочей партии Турции Догу Перинчека – он приговорен к 117 годам тюрьмы. По делу вынесен 21 оправдательный приговор. Более 240 человек, в том числе журналисты, писатели, бывшие ректоры университетов, отставные и действующие силовики, профсоюзные лидеры получили тюремные сроки. Несколько десятков фигурантов дела приговорены к пожизненным заключениям, двоим дали по два пожизненных заключения. Всего по делу проходило около 400 человек.