24 Հոկտեմբեր 2013 - 09:37 AMT
Հայագիտության պրոֆեսոր Վահրամ Շեմասյանը Կալիֆորնիայի համալսարանից հանդես է եկել Մինեսոտայի համալսարանում ավստրիացի գրող Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպի հրատարակության 80-ամյակին նվիրված դասախոսությամբ, գրում է Asbarez-ը: Միջոցառումը կազմակերպել էին հայագիտության ամբիոնը, Ազատ արվեստների քոլեջն ու Հոլոքոսթի ուսումնասիրության կենտրոնը: Ըստ քոլեջի դեկան Ռայմոնդ Դյուվալի, մարդկությունը պետք է իմանա ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին:
«Այս տարի նշվում է «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպի հրատարակման 80-ամյակը: Սակայն, դա լոկ նախկին նվաճումների տոնակատարություն չի լինի, քանի որ այդ գիրքը չի կորցրել նշանակությունը մինչ օրս: 2012 թվականի հունիսին Չեխիայում տեղի ունեցավ ցեղասպանության ուսումնասիրությանը նվիրված առաջին միջազգային խորհրդաժողովը: Համաժողովի ընդհանուր թեման է՝ «Մովսեսի լեռը. Ապստամբություն, դիմադրություն և զանգվածային ոչնչացման զոհերի փրկությունը»: 2013 թվականի մարտին Պոտսդամում Լեփսիուսի և Մոիսեյ Մենդելսոնի կենտրոնում կազմակերպվեց եռակողմ խորհրդաժողով «Ցեղասպանությունն ու գրականությունը. Ֆրանց Վերֆել՝ հայկական, հրեական, թուրքական, գերմանական տեսակետները» թեմայով: Նույն տարվա ընթացքում ապրիլին Հայաստանի Ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ վեպի լույս ընծայման 80-ամյակին նվիրված ցուցահանդես Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ: Եվ, վերջապես, Գերմանիայում շնոհվեց 10 000 եվրո Ֆրանց Վերֆելի մրցանակը այն նախաձեռնող խմբերին, որոնք հանդես են գալիս մարդու իրավունքների խախտման, ցեղասպանության, ազգային, կրոնական ու ռասայական խմբերի միտումնավոր ոչնչացման ու բռնագաղթի դեմ: Մրցանակը սահմանվել է 2003 թվականին», ասել է իր դասախոսության մեջ պրոֆեսոր Շեմասյանը:
Դասախոսության ժամանակ ցուցադրվել է մոտ 30 լուսանկար՝ Մուսա լեռը, ֆրանսիացիների կողմից լեռան պաշտպանների փրկությունը, փախստականների ճամբարը Պորտ Սայիդում, 1932 թ. սեպտեմբերի 18-ին տեղադրված հուշարձանը և այլն:
«Մուսա լեռան 40 օրը» վեպն առանձնակի տեղ է գրավում Վերֆելի ստեղծագործությունների մեջ։ Ստեղծագործության համար հիմք է ծառայել 1915 թ. Կիլիկիայի Սուեդիայի շրջանի հայության հերոսական պայքարը թուրքական ջարդարարների դեմ: Ցնցված այդ իրադարձություններից հետագայում գրողը հարցազրույցներից մեկում ասել է. «Մուսա լեռան պաշտպանությունն այնքան ինձ տպավորեց, որ ես ցանկացա օգնել հայերին՝ գրելով այս վեպն ու պատմելով աշխարհին այդ իրադարձությունների մասին»: Վեպը մեծ հաջողություն է ունեցել ընթերցողների շրջանում, 1934 թ. արժանացել է տարվա լավագույն վեպի միջազգային մրցանակի:
Գաղափարը Վերֆելի մոտ ծագեց 1959 թվականին, երբ նա Դամասկոսում էր, որտեղ տեսավ հայ երեխաներին, որոնք աշխատում էին գորգագործական ֆաբրիակայում: Վեպը գրվել է 1932 թվականին գերմաներեն լեզվով և թարգմանվել է 34 լեզուներով: Գիրքը մեծ ճանաչում ստացավ, առաջին երկու շաբաթում վաճառվեց 34 000 նմուշ: Վեպի հերոս Գաբրիել Բագրատյանի կերպարի համար նախատիպ է ծառայել հայերի դիմադրության առաջնորդ Մովսես Տեր-Գալստյանը: Ֆրանսիացիների նավերով փրկված հայերի թվում էր նաև քահանա Տիգրան Անդրեասյանը, որը գրառումներ էր կատարում դիմադրության մասին, որոնք հետագայում հիմք ծառայեցին վեպի համար:
Ֆրանց Վերֆելը հանկարծամահ է եղել 1945 թվականի օգոստոսի 26-ին՝ ԱՄՆ-ի Բևեռլի Հիլզում։ Հետագայում նրա աճյունը երախտագետ մի խումբ հայերի կողմից փոխադրվել է Վիեննա և հանձնվել հողին:
Գերմանացի հասարակական գործիչ, հոգևորական (աստվածաբանության դոկտոր), արևելագետ Յոհաննես Լեփսիուսը, դատապարտելով թուրքական իշխանությունների հայաջինջ գործողությունները, իր երկրի կառավարությունից պահանջել է ազդու միջոցներով դադարեցնել հայերի կոտորածները։ Նրա երկերը և դիվանը (պատմական փաստաթղթերի ժողովածու) ապացուցում են, որ Արևմտյան Հայաստանում և Օսմանյան կայսրության հայաբնակ վայրերում Առաջին աշխարհամարտի (1914–18 թթ.) ժամանակ կատարվել է Հայոց ցեղասպանություն։ Առաջին աշխարհամարտից հետո Լեփսիուսը հրապարակել է բազմաթիվ կարևոր փաստաթղթեր Հայաստանի վերաբերյալ («Գերմանիան և Հայաստանը 1914–18 թթ-ին», 1919 թ.): 1921 թ.-ին Բեռլինում Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարության ժամանակ հանդես է եկել որպես վկա:

Профессор арменоведения Ваграм Шемассян из университета Калифорнии выступил с лекцией в университете Миннесоты в Миннеаполисе с лекцией, посвященной 80-летию публикации романа австрийского писателя Франца Верфеля «40 дней Муса-Дага», пишет Asbarez. Мероприятие было организовано кафедрой арменоведения, Колледжем свободных искусств и центром по изучению Холокоста. По словам декана колледжа Раймода Дюваля, человечеству необходимо знать правду о Геноциде армян.
«В этом году отмечается 80-летие публикации романа «40 дней Маса-Дага» Верфеля. Но это не просто празднование прошлых достижений, потому что значение этой книги не потеряло свою актуальность. В июне 2012 года в Чехии состоялась первая международная конференция в стране по изучению геноцида. Общая тема форума – «Гора Моисея. Восстание, сопротивление и спасение жертв массового уничтожения. В марте 2013 года в центре Иоганнеса Лепсиуса и Моисея Мендельсона в Потсдаме была организовала трехдневная конференция под названием «Геноцид и литература: Франц Верфель: армяно- еврейско- турецко- немецкая точки зрения». В этом же году в апреле в Национальной библиотеке Армении прошла выставка, посвященная 80-летию выхода в свет романа совместно с музеем-институтом Геноцида армян в Ереване. И, наконец, в Германии была присуждена премия Франца Верфеля в размере € 10 000 инициативным группам, которые выступают против нарушений прав человека, геноцид, перемещение и преднамеренное уничтожение национальной, этнической, расовой или религиозной группы. Премия учреждена в 2003 году», отметил в своей лекции профессор Шемассян.
В ходе лекции было продемонстрировано около 30 фотографий: сама гора Муса, спасение французскими военными кораблями защитников горы, лагерь для беженцев в Порт-Саиде и памятник, посвященный сопротивлению и установленный 18 сентября 1932 года.
"Сорок дней Муса-Дага" — исторический роман австрийского писателя еврейского происхождения Франца Верфеля, основанный на реальных событиях и изданный на 34 языках. Пораженный событиями писатель позже в одном из интервью заявил: «Оборона Муса-Дага так впечатлила меня, что я хотел помочь армянам, написав свой роман и рассказав об этих событиях всему миру».
Идея о написании книги у писателя возникла в 1929 году, когда он находился в Дамаске, где увидел армянских детей, труд которых использовался на ковровой фабрике. Непостижимая судьба армянской нации заставила Верфеля взяться за перо. Роман был написан в 1932 году, на немецком языке, на основе тщательного изучения реальных событий автором, который находился тогда в Сирии.
После выхода в 1933 году книга пользовалась большой популярностью, в результате чего она была переведена на 34 языка. После издания книги в США в 1934 году за первые две недели было продано 34000 экземпляров.
Прототипом героя романа Габриэля Багратяна явился лидер сопротивления армян турецким войскам Мовсес Тер-Галустян. Среди спасенных французскими кораблями армян был священник Тигран Андреассян, ведший записи о сопротивлении, которые позже легли в основу романа.
Франц Верфель умер в США, в 1945 году, куда он бежал от Третьего рейха. Спустя годы армяне, проживавшие в Австрии и Америке, отдавая дань уважения памяти писателя, вопреки всем запретам и трудностям тех лет перевезли останки Верфеля из Калифорнии в любимую им Вену, где состоялось второе погребение. В траурной церемонии участвовала вся Вена.
Иоганнес Лепсиус (1858, Потсдам, Германия — 1926, Мерано, Италия) — германский протестантский миссионер и общественный деятель, основатель Orient Mission, организации для помощи христианам на Востоке. Своей деятельностью пытался обратить внимание мировой общественности к резне населения Западной Армении. Является автором книги «Bericht über die Lage des armenischen Volkes in der Türkei», в которой осуждал геноцид армян. Был свидетелем защиты на процессе Согомона Тейлиряна.