World Politics Review օնլայն հանդեսում հրապարակվել է ավագ խմբագրի, Հադսոնի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Ռիչարդ Վայցի «Մանաս» ռազմակայանի վերաբերյալ որոշումը խորացնում է Եվրասիայից ԱՄՆ-ի հեռանալու վերաբերյալ մտավախությունները», վերնագրով հոդվածը, հայտնում է «Ինոսմին»:
Իր հոդվածում փորձագետն անդրադառնում է նաև Վաշինգտոնի քաղաքականությանը Հարավային Կովկասում:
«Անցած շաբաթ Պենտագոնը հայտարարեց, որ մինչև հաջորդ տարվա հուլիս բոլոր ամերիկյան զորքերը կհեռանան Ղրղզստանի «Մանաս» ավիաբազայից: Դա կարևոր անցումային կետ է ԱՄՆ և կոալիցիոն զորքերի համար, որոնք Աֆղանստան են մեկնում կամ հակառակ ուղղությամբ օդային տրանսպորտով, սակայն, շուտով այդ դերը կստանձնի Ռումինիայում տեղակայված ռազմակայանը»,-հիշեցրել է փորձագետը:
Ըստ Վայցի, այս որոշումը կարող է Կենտրոնական Ասիայում և Հարավային Կովկասում տպավորություն ստեղծել, որ ԱՄՆ-ն հեռանում է այդ տարածաշրջաններից: Մասնակիորեն դա այդպես է, սակայն ԱՄՆ-ն պետք է միջոց գտնի հակազդելու այդ միտմանը:
Ըստ Վայցի, նախկին խորհրդային հանրապետություններն անտարբեր չեն ԱՄՆ զինվորականների հեռանալու հարցում Եվրասիայից:
«Ներկա գտնվելով Կենտրոնական Ասիայում՝ ԱՄՆ-ն նպաստում էր տարածաշրջանում Ռուսաստանի ու Չինաստանի համատարած ազդեցության թուլացմանը, որն առաջացել է վերջին 20 տարում: Հարավային Կովկասը գտնում է, որ Վաշինգտոնը հակակշիռ է ստեղծում ՌԴ և Իրանի ազդեցությանը, որոնք համագործակցում են տարբեր ոլորտներում ի վնաս այլ երկրների շահերի: «Մանասից» հեռանալու որոշումը կխորացնի այն տպավորությունը, որ ԱՄՆ-ն չի ցանկանում հզոր ռազմական ներկայությունը պահապնել Եվրասիայում՝ Աֆղանստանում ու Իրաքում պատերազմների ավարտից հետո»,-ասել է նա:
Արևմտամետ ուժերը Հարավային Կովկասում, ըստ փորձագետի, մտավախություն ունեն, որ ԱՄՆ-ն չի պաշտպանի նրանց հզոր ռուսական ճնշումից, իսկ Իրանի հետ Արևմուտքի հաշտեցման դեպքում նաև իրանական վրեժից՝ Թեհրանի դեմ պատժամիջոցներին սատարելու համար:
«Հայաստանը, որն ավելի ռուսամետ քաղաքականություն է վարում, քան Ադրբեջանն ու Վրաստանը, նույնպես ցանկանում է, որ ԱՄՆ-ն հզոր ներկայություն ունենա տարածաշրջանում՝ Մոսկվայի ու Թեհրանի վրա ազդելու ավելի շատ լծակներ ունենալու համար: ԱՄՆ-ն կարող է նվազագույն կորուստներով ազատվել այդ մտահոգությունից՝ ակտիվացնելով իր ջանքերը Հարավային Կովկասում այսպես կոչված սառեցված հակամարտությունների կարգավորման գործում: Մասնավորապես, Օբամայի վարչակազմը պետք է ջանքեր գործադրի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա կանխել անուղղակի վնասը ԱՄՆ շահերին անվտանգության ու էներգետիկայի ոլորտներում, որոնք անպայման կառաջանան Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև նոր պատերազմի դեպքում»,-ասել է նա:
«Սակայն, ընդհանուր առմամբ ամերիկացիների համար հեշտ չի լինի հանգստացնել բարեկամներին տարածաշրջանում: Հարավային Կովկասը ՆՏԱՕ-ին ավելի սերտորեն ինտեգրելու փորձերն անցել են իրենց գագաթնակետը: Իսկ Կենտրոնական Ասիան մարդու իրավունքների խախտման ու թերի պետական կառավարման պատճառով պակաս գրավիչ գործընկեր է: Մնում է հուսալ, որ Վաշինգտոնը չի կրկնի իր սխալները և լիովին չի անտեսի այդ տարածաշրջանները մինչ անհետաձգելի ու սուր խնդիրների առաջացումը»,-գտնում է Վայցը:

В онлайн-журнале «World Politics Review» опубликована статья старшего редактора издания, старшего научного сотрудника Института Хадсона Ричарда Вайца под названием «Решение по базе Манас усиливает опасения по поводу ухода США из Евразии», передает Иносми.
Эксперт в своей статье затронул и политику Вашингтона в отношении Южного Кавказа.
«В прошлую пятницу Пентагон объявил о том, что к июлю будущего года все американские войска покинут авиабазу Манас в Кыргызстане. Эта база является самым важным перевалочным центром для американских и коалиционных войск, прибывающих в Афганистан и убывающих оттуда воздушным транспортом, но вскоре эту роль будет выполнять база в Румынии», – напомнил эксперт.
По мнению Вайца, решение об уходе может усилить впечатление Центральной Азии и Южного Кавказа о том, что Соединенные Штаты Америки оставляют эти регионы. Отчасти такое впечатление верно, однако США следует найти способы для противодействия ему в той степени, в какой оно является ошибочным.
По словам Р.Вайца, бывшие советские республики проявляют меньше безразличия к уходу американских военных из Евразии.
«Находясь в Центральной Азии, США помогали ослаблять совместное господство России и Китая в регионе, которое возникло за последние двадцать лет. Южный Кавказ считает, что Вашингтон создает противовес влиянию России и Ирана, которые сотрудничают в различных областях в ущерб интересам других стран. Решение уйти из Манаса усилит представление о том, что Соединенные Штаты не хотят сохранять мощное военное присутствие в Евразии, которое возникло в связи с завершением войн в Афганистане и Ираке», – подчеркнул он.
Прозападные силы на Южном Кавказе, по мнению эксперта, опасаются, что Соединенные Штаты не станут защищать их от мощного российского давления, а в случае примирения Запада с Ираном и от иранского возмездия за их многолетнюю поддержку санкций против Тегерана.
«Армения, проводящая более пророссийскую политику, нежели Азербайджан и Грузия, также хочет мощного присутствия США в регионе, чтобы иметь больше рычагов воздействия на Москву и Тегеран. Соединенные Штаты могут с минимальными издержками снять эту обеспокоенность, активизировав свои усилия по урегулированию так называемых замороженных конфликтов на Южном Кавказе. В частности, администрации Обамы следует наращивать усилия по урегулированию конфликта в Нагорном Карабахе, что поможет предотвратить побочный ущерб американским интересам в сфере безопасности и энергетики в Евразии, который обязательно возникнет в случае новой войны между Арменией и Азербайджаном», – отметил он.
«Но если говорить в целом, то американцам будет непросто успокоить своих друзей в этом регионе. Попытки более тесного интегрирования Южного Кавказа в евроатлантическую архитектуру безопасности, скорее всего, прошли свою пиковую отметку. А Центральная Азия с ее вожделенными энергоресурсами все же остается менее привлекательным партнером из-за несоблюдения прав человека и недочетов в государственном управлении. Закрытие базы Манас наверняка станет сигналом о снижении искусственно завышенной заинтересованности США в этих двух регионах. Остается надеяться, что Вашингтон не станет повторять свои ошибки, и не будет полностью пренебрегать этими регионами до возникновения там новых неотложных и острых проблем безопасности», – считает Р.Вайц.