26 Հոկտեմբեր 2013 - 10:02 AMT
Ինչո՞ւ են ԵԱՀԿ-ում խուսափում անվանել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում սադրանքների ու դիվերսիաների հեղինակին
«Նախորդ դիտարկումը պետք է դադարեցնեինք այն կրակոցների պատճառով, որ դիտարկման կետին շատ մոտ էին և դժվար էր որոշել, թե ինչ է տեղի ունենում: Հաշվի առնելով անվտանգության հարցերը ավելի նպատակահարմար էր դադարեցնել այն, քան թե հայտնվել ինչ-որ կրակոցների տակ», հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը՝ անդրադառնալով ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Լևոնարխ գյուղի մոտակայքում ԵԱՀԿ առաքելության Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկմանը հոկտեմբերի 25-ին:
Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում Անջեյ Կասպշիկը անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպին, որի հետևանքով ՀՀ 1 զինծառայող զոհվեց, 3-ը՝ վիրավորվեցին: «Ես այնտեղ չեմ եղել: Տեղեկություն ստացել եմ 40 րոպե անց, երբ դեռ կրակոցները հնչում էին: Ես կարողացա որոշ միջոցներ ձեռնարկել, ազդել, որ կրակը դադարեցվի: Կապվեցի մարդկանց հետ, որ կարող են ազդել իրավիճակի վրա»,-ասել է նա:
Չնայած հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերին, նույնիսկ իրենց կողմից իրականացվող միջոցառումների ընթացքում, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը կարծում է, որ շփման գծի դիտարկումները իրավիճակի վրա, այնուամենայնիվ, դրական ազդեցություն են ունենում, երբեմն զսպում լարվածությունը: «Եվ իմ կարծիքը, և իմ ղեկավարի, և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կարծիքն այն է, որ դիտարկումները դրական ազդեցություն ունեն, հայտնում է aysor.am-ը:
Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի Հադրութի ուղղությամբ հոկտեմբերի 17-ին նախատեսված ԵԱՀԿ առաքելության պլանային դիտարկումն ընդհատվել է ադրբեջանական կողմից ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ ավտոմատ զենքից արձակված կրակոցների պատճառով: Կրակոցներն արձանագրվել են երկու կողմերի դիտարկման խմբերի կողմից: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, ով գլխավորել է դիտարկման առաքելությունը հակառակ կողմից, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, որոշում է ընդունել դադարեցնել դիտարկումը: Հոկտեմբերի 22-ին Տավուշի մարզում Բերդ-Իջևան ավտոճանապարհի Պառավաքարի հատվածում հակառակորդը կրակ է բացել ավոճանապարհով ընթացող մեքենաների վրա: Կրակահերթից տուժել են ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ զինվորական մեքենաներում եղած անձինք: Զինծառայողներին մարտական հերթապահության տեղափոխող զինվորական մեքենաների շարասյան վրա բացված կրակի հետևանքով զոհվել է ժամկետային զինծառայող, շարքային Գարիկ Պողոսյանը, (Վանաձորի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ): Հրազենային տարբեր աստիճանի վիրավորումներ են ստացել ժամկետային զինծառայողներ, շարքայիններ Արթուր Անդրանիկյանը (Վայքի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ), Արայիկ Ժամհարյանը (Մասիսի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ) և Մարտին Պետրոսյանը (Մասիսի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ):

«Прошлый мониторинг миссии ОБСЕ 17 октября мы должны были прекратить по причине выстрелов. Они были очень близки к точке наблюдения, и было трудно определить, что происходит. Учитывая вопросы безопасности, было целесообразно прекратить мониторинг, а не оказаться под какими-то выстрелами», – заявил личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик по итогам прошедшего 25 октября мониторинга миссии ОБСЕ близ села Левонарх Мартакертского района Нагорного Карабаха.
В интервью Общественному телевидению Нагорного Карабаха А.Каспршик затронул также недавний инцидент на границе Армении и Азербайджана, в результате которого один военнослужащий ВС Армении погиб, трое получили ранения. «Меня там не было. Я получил информацию, спустя 40 минут, когда еще звучали выстрелы. Я смог предпринять определенные меры, повлиять, чтобы огонь был прекращен. Связался с людьми, которые могли повлиять на ситуацию», – отметил он.
По его словам, мониторинг линии соприкосновения имеет положительное влияние на ситуацию, иногда сдерживают напряжение. «И мое мнение, и мнение моего руководства и сопредседателей Минской группы ОБСЕ сводится к тому, что мониторинг имеет положительное воздействие. Мониторинг – это то, что на поверхности, но за ним следуют действия. Об этом мы готовим справки, которые не публикуются, а предоставляются действующему председателю ОБСЕ, сопредседателям МГ ОБСЕ, Минской группе и генсеку ОБСЕ, то есть, для ограниченного количества людей», – отметил А.Каспршик.
«Считаю, что были случаи, когда на фоне разрастающихся комментариев относительно выстрелов, существовала угроза дестабилизации на определенных участках. Мы сыграли сдерживающую роль», – заявил он, предает aysor.am.
22 октября в результате обстрела с азербайджанской стороны автомобильной колонны на территории Армении погиб один армянский военнослужащий, трое его сослуживцев получили огнестрельные ранения.
Инцидент произошел днем на Паравакарском участке автодороги Берд-Иджеван (Тавушская область на границе с Азербайджаном). От огня пострадали люди, находящиеся как в гражданском, так и военном транспорте.
В результате обстрела автомобильной колонны, перевозящей военнослужащих на боевое дежурство, погиб рядовой Гарик Погосян 1994 года рождения, призванный из Ванадзорского военкомата. Огнестрельные ранения различной степени получили солдаты-срочники, рядовые Артур Андраникян (1994 года рождения, призванный в Вайкского военкомата), и его ровесники – Араик Жахмарян и Мартин Петросян (оба призваны из Масиского военкомата).