28 Հոկտեմբեր 2013 - 11:45 AMT
«Իսրայելում նախկին թուրքաբնակների ասոցիացիայի նախագահի հայտարարությունը ստիպեց ինձ գրել այս տողերը, ավելի ճիշտ դիմել Իսրայել պետության որոշ հասարակական ու կառավարական գործիչներին, իսկ ի դեմս նրանց նաև բոլոր այն սուբյեկտներին, որոնք խիղճ չունեն և չգիտեն, թե ինչ է պատիվը, կարեկցանքը և նորմալ մարդուն բնորոշ այլ հատկանիշները: Ինձ նյարդայնացնում է ոչ թե այն, որ դուք քաջություն չունեք ճանաչելու Արևմտյան Հայաստանում Թուրքիայի լծի տակ բնակվող 1,5 մլն հայերի ցեղասպանության անհերքելի փաստը, վախենալով նեղացնել ավագ եղբոր Թուրքիային ու նրանից վզակոթին հարված ստանալ, այլ այն, որ անողոքաբար կոտորված 1,5 մլն զոհերի հիշատակը դուք վերածել եք էժանագին ֆարսի ու ոչ պակաս էժանագին նպատակներին հասնելու միջոցի»,-գրել է Իսրայելի հայերի միության ղեկավարը Facebook-ի իր էջում՝ նշելով, որ դա իր անձնական տեսակետն է:
Այնուհետև Գալֆայանը հարց է տալիս հայտարարության հեղինակներին, արդյոք նրանք խիղճ ունեն: «Թե՞ Աստծո օրենքները ձեր համար չեն գրված: Հոլոքոսթը վերապրած ժողովրդի կառավարության ներկայացուցիչները թույլ են տալիս իրենց խաղալ 1,5 մլն զոհերի հիշատակի հետ Թուրքիայի հետ մանր քաղաքական խաղի պատճառով: Գո՞ւցե Հոլոքոսթի վառարաններում այրվեցին նաև ձեր հոգիները: Թեև, նույնիսկ այդ ողբերգությունը դուք վերածեցիք բիզնեսի ու փորձում եք մենաշնորհը պահպանել: Բայց ասեմ ձեզ, եթե դուք չեք կասկածում, որ ամեն ինչ չէ աշխահում գնվում գրոշներով, կան նաև այլ արժեքներ, ինչպիսիք են պատիվը, խիղճը, կարեկցանքը: Մտածեք, որ մի օր կանգնելով Տիրոջ առաջ, կարևոր չէ, թե որ Աստծուն եք դուք աղոթում, դուք ստիպված կլինեք պատասխան տալ ձեր արարքների համար, և մի մոռացեք, որ փոքրհոգության մեղքը դռներ է բացում յոթ մահացու մեղքերի համար. հրեշավոր հանցագործության մասին լռողը ինքն էլ է դառնում հանցակից: Բայց դուք ոչ միայն լռում եք, դա մանրուք է ձեր համար: Որքան մարդը պետք է փոքրհոգի լինի, որպեսղի շահարկի միլիոնների ողբերգությունը: Սթափվեք կառավարությունը ներկայացնող պարոնայք, գուցե բավակա՞ն է տականք լինել: Գո՞ւցե ժամանակն է հիշել, որ ձեզ էլ է մայր ծնել, ոչ թե բորենին է լույս աշխարհ բերել, գո՞ւցե փորձեք վերադարձնել ձեզ Մարդու կերպարանքը:
Իսրայելում նախկին թուրքաբնակների ասոցիացիայի նախագահ Զալի դը Տոլեդոն կոչ է արել պաշտոնական Անկարային վերականգնել լավ հարաբերությունները հրեական պետության հետ: Ըստ նրա, հակառակ դեպքում Իսրայելը 2015 թվականին չի սատարի Թուրքիային Հայոց ցեղասպանության ուրացման հարցում:

28 Октябрь 2013 - 10:31 AMT
«Заявление главы Ассоциации выходцев из Турции в Израиле подтолкнула меня написать эти строки, вернее обратиться к некоторым общественным и правительственным деятелям государства Израиль, а в их лице и к другим субъектам, не имеющим совести и не знающим, что такое честь, сострадание и другие присущие нормальному человеку черты. Меня раздражает не то, что вы не имеете мужества, боясь обидеть старшего брата Турцию и получить подзатыльник признать незыблемый факт того что первый Геноцид двадцатого столетия, то бишь Геноцид армян, проживавших на территории западной Армении находящейся под игом Турции имел место, а то что вы превратили память 1.5 миллиона жертв безжалостно вырезанных в дешевый фарс и метод для достижения ваших не менее дешевых целей», пишет глава Союза армян Израиля Давид Галфаян на своей страничке в Facebook, подчеркивая, что это его личная точка зрения.
Далее Галфаян спрашивает у авторов заявления, есть ли у них совесть? «Или законы Божьи писаны не для вас? И это представители правительства народа пережившего Холокост позволяют себе манипулировать памятью 1.5 миллиона жертв для своей мелкополитической игры с Турцией. Может в печах Холокоста сгорели ваши души? Хотя, даже эту трагедию вы превратили в бизнес и пытаетесь сохранить монополию, но скажу вам если вы не подозреваете, что не все разменивается на серебряники, есть в мире и другие ценности, такие как честь, совесть, сострадание. Задумайтесь, что однажды представ пред Всевышним, не важно какому Богу молитесь, вам придется держать ответ за ваши деяния и не забывайте, что грех малодушия открывает двери семи смертных грехов: умолчавший о чудовищном преступлении сам становится соучастником. Но вы не только умалчиваете, это слишком мелко для вас. Насколько должен человек быть низок, чтобы манипулировать трагедией миллионов в каких бы то ни было меркантильных интересах. Очнитесь господа из правительства, может, хватит быть подонками? может пора вспомнит что вас родила мать а не выплюнула гиена , может попробуете вернуть себе облик Человека?
Зали де Толедо, глава Ассоциации выходцев из Турции в Израиле, призвала официальную Анкару восстановить добрые отношения с еврейским государством. По ее словам, в противном случае в 2015 году Израиль не будет поддерживать Турцию в вопросе непризнания геноцида армянского народа в Османской империи".