31 Հոկտեմբեր 2013 - 10:07 AMT
Բրիտանական Legatum Institute կազմակերպությունը հրապարակել է աշխարհի ամենաբարգավաճող երկրների Prosperity Index ամենամյա վարկանիշը: Հայաստանը ցուցակում 95-րդն է 142 երկրներից: 2012 թվականի վարկանիշի համեմատ Հայաստանն այս տարի բարելավել է իր դիրքը երեք կետով:
Հետազոտության արդյունքները հիմնված են 90 ցուցանիշների համեմատության վրա, որոնք բաժանված են 8 առանձին խմբերի՝ էկոնոմիկա, ձեռնարկատիրության պայմաններ, պետկառավարում, կրթություն, առողջապահություն, անվտանգություն, անձի ազատություններ և հանրային կապիտալ:
Տնտեսական վիճակով Հայաստանը հայտնվել է 116-րդ տեղում, ձեռնարկատիրության պայմաններով՝ 75-րդ, պետկառավարման՝ 89-րդ, կրթության՝ 42-րդ, առողջապահության՝ 87-րդ, անվտանգության՝ 65-րդ, անձի ազատության՝ 117-րդ, հանրային կապիտալով՝ 129-րդ:
Ինչպես հայտնում է Delfi-ին, այս տարվա առաջատարն է Նորվեգիան, որը չի զիջում իր առաջին տեղը ոչ ոքի 2010 թ. առաջին վարկանիշից սկսած: Երկրորդ տեղում է Շվեյցարիան, որը 2012 թ. 9-րդն էր: Հնգյակում են նաև Կանադան, Շվեդիան ու Նոր Զելանդիան: Երեք նախորդ տարիներին երկրորդ տեղը զբաղեցնող Դանիան այժմ նահանջել է 6-րդ տեղը: Եվրոպայում ամենացածր ցուցանիշը Բոսնիա և Հերցոգովինայում է՝ 97-րդ տեղը:
Աշխարհում ամենավատ դիրքերն ունեն Աֆղանստանը՝ 139 հորիզոնական, Կոնգոն՝ 140, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունը՝ 141, Չադը՝ 142-րդ տեղը:

Британская организация Legatum Institute обнародовала ежегодный рейтинг самых процветающих стран мира Prosperity Index. Армения заняла в списке из 142 государств 95 место. По сравнению с рейтингом 2012 года, Армения в этом году улучшила свои позиции на три пункта.
Результаты исследования основаны на сопоставлении 90 показателей, разбитых на восемь обособленных групп (экономика, условия для предпринимательства, госуправление, образование, здравоохранение, безопасность, личные свободы и общественный капитал).
По экономической ситуации Армения заняла в рейтинге 116-е место, по условиям для предпринимательства — 75-ое, по госуправлению — 89-ое, по образованию — 42-ое, по здравоохранению — 87-ое, по безопасности — 65-ое, по свободе личности — 117-ое, а по общественному капиталу —129-ое.
Как сообщает Delfi, в этом году лидером рейтинга самых процветающих стран является Норвегия, которая не уступает первого места никому с самого первого рейтинга в 2010 году. На второе место поднялась Швейцария (в 2012-м — девятое место), в ТОР-5 также входят Канада, Швеция и Новая Зеландия. Занимавшая на протяжении трех предыдущих лет второе место Дания теперь опустилась на шестую строку. Самое низкое место из европейских стран занимает Босния/Герцеговина (97-е).
Наименее процветающими странами мира, согласно выводам экспертов Legatum Institute, являются Афганистан (139-е место), ДК Конго (140), Центральноафриканская Республика (141) и Чад (142).