31 Հոկտեմբեր 2013 - 13:12 AMT
Ադրբեջանցիների 2800-ամյա վաղեմության պատմության մասին Իլհամ Ալիևի «ցնցող» հայտարարությունից հետո, թուրքական խորհրդարանի պատգամավոր Այսել Տուգուլուկն ոչ պակաս անհավանական առաջարկ է արել՝ Վան քաղաքը վերանվանել Ուանի: Ըստ պատգամավորի, հազարամյակներ շարունակ այդ քաղաքը հենց Ուան է կոչվել և պետք է վերադարձնել նրան պատմական անվանումը: Պատգամավորն ուղղակի վստահ է, որ քաղաքի այժմյան անվանումը «հակասում է ժողովրդավարությանը, սխալ է, սխալ նաև արտասանության տեսակետից»: Թե ինչ կապ ունի այստեղ ժողովրդավարությունը, միայն գուշակել կարելի է, իսկ այն, որ Վանի թագավորության մայրաքաղաքի անվանումը «սխալ է», փաստը է: Թուրքիայում այն ամենը, ինչ պատկանել է հայերին, հույներին, ասորիներին հայտարարվում է սխալ և վերանվանման ենթակա: Իսկ քանի որ Վանը պատգամավորի ականջի համար չափազանց հայեցի է, այն ևս պետք է վերանվանել:
Հավանաբար, պատգամավորը հենց այդպես է ընկալել Էրդողանի հայտարարությունը, որ պատմական վայրերին կվերադարձվեն նրանց իսկական անվանումները: Սակայն, ակնհայտորեն Էրդողանի խոսքերը չեն առնչվում բոլոր կատալոգներում ու պատմական աշխատություններում ընդգրկված քաղաքներին: Հետևելով Էրդողանին, Գիսարլիկ ավանը, օրինակ, պետք է ստանա իր պատմական Տրոյա անվանումը:
Իսկ ինչ վերաբերում է Վանին ու Վանի թագավորությանը, որը վաղնջական ժամանակներում ամենահզորներից էր, երբ պատգամավորի նախնիներն ուղղակի գոյություն չունեին երկրի երեսին, ապա խորհուրդ կտանք ուշադիր ուսումնասիրել պատմությունը: Անշուշտ, ոչ թուրքական աղբյուրներով, այլ աշխարհում ընդունված լուրջ աշխատություններով:
Ուրարտուն (Վանի թագավորություն) հինավուրց պետություն է հարավ-արևմտյան Ասիայում, որը Վանի թագավորության հիմնադրման մասին վարկածներից մեկի համաձայն առաջացել է մ. թ. ա. XIII–XI դարերում՝ Վանա լճից հարավ հիշատակվող Ուր(ու)ատրի ցեղային միության հիմքի վրա: Մեկ այլ տեսակետ այն կապում է Արարատյան դաշտի հետ` ելնելով թագավորության Արարատ-Ուրարտու անվանումից: Ներկայումս ընդունված է այն տեսակետը, ըստ որի՝ թագավորության սկզբնատարածքը Վանա լճի ավազանն է, որի հետ էլ կապվում է թագավորության հիմնական ինքնանվանումը` «Բիայնիլի» (այդ պատճառով էլ գիտության մեջ պետությունը հայտնի է նաև «Վանի թագավորություն» անվամբ): Սարդուրի I օրոք Վանի թագավորությունը տարածվել է ոչ միայն Վանա լճի ավազանում, այլև Հայկական Տավրոսից հարավ՝ Տիգրիսի վերին հովտում:
Սարդուրի II օրոք տերությունն ունեցել է առավելագույն տարածքը. հյուսիսում հասել է Սև ծով, հյուսիս-արևելքում` Կուր գետ, արևելքում` Կասպից ծով, արևմուտքում` Փոքր Ասիայի կենտրոնական շրջան, հարավում` Բաբելոնով` Պարսից ծոց, և Դամասկոսի թագավորությունով` Միջերկրական ծով:
Պետության անկմանը նպաստել են նաև հյուսիսից ասպատակող սկյութական ցեղերը։ Վանի թագավորության անկման ժամանակը ստույգ հայտնի չէ: Հիմքեր կան կարծելու, որ Վանի արքայատոհմից իշխանության անցումը հաջորդ արքայատոհմին կատարվել է պալատական հեղաշրջման միջոցով՝ նախքան մ. թ. ա. 609 թ.:
Հայկական լեռնաշխարհի արևմտյան մասում մ. թ. ա. 612 թ-ին, ըստ Մովսես Խորենացու, ձևավորվել է հայկական նոր՝ Հայկազունների իշխանությունը՝ Պարույր Հայկազունու գլխավորությամբ:
Ժամանակակից գիտությունն Ուրարտունիր համար բացահայտեցXIX դարի սկզբում: Գիտնականները ուշադրություն դարձրին պատմագիր Մովսես Խորենացու պատումին այն մասին, որ Ասորեստանի թագուհի Շամիրամը Վանա լճի ափին մասնակցել է քաղաքի կառուցմանը: 1827 թվականին Ֆրանսիայի Ասիական ընկերակցությունը Վանի շրջան գործուղեց առաջին հետազոտող Ֆրիդրիխ Շուլցին: 1829 թվականին քուրդ ավազակները սպանեցին նրան, սակայն նրա աշխատությունների նյութերը հասան Ֆրանսիա ու հրապարակվեցին: Շուլցն արտանկարեց իր հայտնաբերած սեպագրերն և տվեց Վանա ժայռի առաջին նկարագրությունը, հետազոտությունները ցույց տվեցին, որ սեպագրերը ասորերեն չեն, թեև մինչ այդ եվրոպացի հետազոտողները Վանի մոտակայքի ավերակներն ու ուրարտական սեպագիր արձանագրություններն ասորական մշակույթի հետքերի տեղ էին դնում: Իսկ Ուրարտուն մոռացված թագավորություն էր մնում մ.թ.ա V դարից սկսած:
Եվ եթե վերանվանելու հարց ծագի, ապա ավելի շուտ Տուշպա, ոչ թե Ուան: Թուրքերն արդեն վերանվանել են Արարատն Աղրիդաղի, Աղթամարը՝ Ակդամարի, Զմյուռնիան՝ Իզմիրի, ցուցակն երկար կարող է լինել: Հերթը Վանի՞նն է:

После «сногсшибательного» заявления Ильхама Алиева о 2800-летии азербайджанского народа депутат турецкого парламента Айсель Туглук выступила с не менее невероятным предложением: переименовать город Ван в Уан. По мнению депутата, тысячелетиями этот город назывался именно Уан и «ему надо вернуть его историческое название». Депутат просто уверена, что нынешнее имя города «противоречит демократии, является неправильным, да и с точки зрения произношения неправильно». Причем тут демократия, можно только догадываться, а вот то, что название столицы Ванского царства «неправильно» – это факт. В Турции все, что принадлежало армянам, грекам, ассирийцам объявляется неправильным и требующим переименования. А так как Ван звучит на слух депутата слишком по-армянски, то его надо переименовать. Судя по всему, именно так поняла депутат слова Эрдогана о том, что историческим местам будут возвращены их настоящие имена. Но предложение Эрдогана явно не касаются городов, занесенных во все каталоги и исторические труды. Кстати, следуя тому же Эрдогану, поселку Гиссарлык надо вернуть его историческое название – Троя.
А что касается Вана и Ванского царства, которые было одним из самых могущественных уже тогда, когда предков депутата еще не было на земле, то наш совет – внимательно изучить историю. Но не по турецким источникам, а по принятым во всем мире серьезным трудам.
Урарту (Ванское царство) – древнее государство в юго-западной Азии, располагавшееся на территории Армянского нагорья (современные Армения, восточная Турция и северо-западный Иран). Существование Урарту как союза племен документально подтверждено с XIII, как государства — с VIII века до н. э. Урарту прекратило существование в VI веке до н. э. В первой четверти 1 тысячелетия до н. э. Урарту занимало главенствующее положение среди государств Передней Азии. Современная наука открыла для себя Урарту в начале XIX века. Ученые обратили внимание на повествование средневекового армянского историка Мовсеса Хоренаци об участии ассирийской царицы Шамирам (Семирамиды) в постройке города на берегу озера Ван. В 1827 году Французское азиатское общество направило в район Вана первого исследователя Фридриха Шульца. В 1829 году он был убит курдскими бандитами, однако материалы его работы к 1840 году попали во Францию и были опубликованы. Шульц зарисовал обнаруженные им клинообразные надписи и дал первое описание Ванской скалы, древней резиденции урартских царей в столице Урарту — Тушпе, а дальнейшие исследования определили, что надписи сделаны не на ассирийском языке, хотя ранее европейские исследователи принимали развалины вблизи Вана и урартские надписи за следы ассирийской культуры, а Урарту оставалось «забытым царством» с V века до н. э.
И уж если переименовывать – то скорее в Тушпу, но никак не Уан. Турки уже переименовали Арарат в Агры-даг, Ахтамар в Акдамар, Смирну в Измир – список можно продолжать очень долго. На очереди Ван?