Թուրքիայի Ամասիա գավառի Մերզիֆոն քաղաքում բացվել է Դիլդիլյան եղբայրների ընտանեկան արխիվից ընտրված լուսանկարների ցուցահանդեսը: Նրանք ժամանակին ապրել են Ամասիայում: Լուսանկարներն արվել են դեռ 1872-1923 թթ.: Ընտանիքի երրորդ սերնդի ներկայացուցիչ Արմեն Ցոլակ Մարսուբյանի հավաքած լուսանկարներն ավելի վաղ ցուցադրվել են Ստամբուլում: Այս անգամ ցուցահանդեսը բացվել է Ցոլակ և Արման Դիլդիլյանների հայրենիքում՝ Մերզիֆոնում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են շուրջ 600 լուսանկարներ, որ արվել են Սիվասում, Ամասիայում, Կոնիայում, Մերզիֆոնում 1872-1923 թթ.: Բացման արարողությանը մասնակցել է Մերզիֆոնի քաղաքապետ, Ազատության և արդարության կուսակցության անդամ Իսկենդեր Դողրուն:
«Ես հայրենիք եմ բերել իմ ընտանիքին պատկանող լուսանկարներն ու շատ երջանիկ եմ, որ կարող եմ ծանոթացնել այս հողերին»,-ասել է Արմեն Ցոլակ Մարսուբյանը, հայտնում է Dogan գործակալությունը:

31 Октябрь 2013 - 13:24 AMT
В городе Мерзифон провинции Амасия в Турции открылась выставка фотографий из семейного архива братьев Дилдилянов, которые жили в Амасье. Фотографии были сделаны в 1872-1923гг. Собранные представителем третьего поколения семьи Арменом Цолаком Марсубяном фотографии ранее были выставлены в Стамбуле. В этот раз выставка была открыта на родине Цолака и Арама Дилдилянов в Мерзифоне.
На выставке представлены около 600 фотографий, которые были сделаны в Сивасе, Амасии, Конье, Мерзифоне. В церемонии открытия участвовал мэр Мерзифона, член правящей партии «Справедливость и развитие» (АКР) Искендер Догру.
«Я принес на родину принадлежавшие моей семье фотографии и очень счастлив, что могу ознакомить их с этими землями», – сказал Армен Цолак Марсубян, передает агентство Dogan.