1 Նոյեմբեր 2013 - 12:59 AMT
Ժնևի քաղաքապետարանը վճռական է տրամադրված Ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձանի կառուցման հարցում, գրում է Time turk-ը:
«Հիշատակի լուսատուներ» անվանումով հուշարձանի կառուցման մասին որոշումն ընդունվել է 2011 թվականին, հուշարձանի հեղինակն է Մելիք Օհանյանը: Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպան Շառլ Ազնավուրը տեղական մամուլին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ պետք չէ դիտարկել հուշարձանը որպես «մի երկրի դատապարտում»: Ըստ Ազնավուրի, հուշարձանը նվիրված է լինելու Ցեղասպանությունից տուժած բոլոր ժողովրդներին:
Նախագիծը վերահսկող Ժնևի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչ Սամի Քանահանը մամլո ասուլիսում նշել է, որ հուշարձանի վրա չի լինելու ցեղասպանություն բառը: Սակայն այս հայտարարություններից հետո հասկանալի է, որ այս ամենը պետք է մտահոգի Թուրքիային, գրում է աղբյուրը:
Շվեյցարիայի ԱԳՆ մամլո քարտուղարը հայտարարել է թուրքական Cihan գործակալությանը, որ իրենք ի զորու չեն կանխելու ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձանի կանգնեցումը: «Մենք գիտենք, թե որքան ցավոտ հարց է դա Թուրքիայի համար: Կապի մեջ մնալով երկու կողմերի հետ՝ մենք աշխատում ենք Հայաստանի ու Թուրքիայի հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ»,-ասել է նա:

Мэрия Женевы настроена решительно в вопросе строительства мемориала жертвам Геноцида, пишет Time turk.
Решение о строительстве мемориала под названием «Светильники памяти» было принято в 2011г. Автором памятника является Мелик Оганян. Посол Армении в Швейцарии Шарль Азнавур в интервью местной прессе заявил, что не нужно рассматривать мемориал, как «осуждение одной страны». По словам Азнавура, мемориал в Женеве будет символизировать все народы, подвергнутые геноциду.
Контролирующий проект из мэрии Женевы Сами Канаан в ходе пресс-конференции отметил, что на мемориале слова «геноцид» не будет. Однако после этих заявлений не трудно догадаться, что все это должно беспокоить Турцию, пишет источник.
Пресс-секретарь МИД Швейцарии заявил турецкому агентству Cihan, что они не в силах прекратить строительство мемориала, посвященного геноциду. «Мы знаем, насколько болезнен этот вопрос для Турции. Оставаясь на связи с обеими сторонами, мы работаем над улучшением отношений между Арменией и Турцией», – сказал пресс-секретарь.