Մի քանի ժամ առաջ հրապարակված Արևելյան գործընկերության Վիլնյուսի հռչակագրում Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին վերաբերող բաժինը դատարակ է, պնդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի բրյուսելցի թղթակից Ռիկարդ Յոզվյակը: Նա հայտնել է, որ փաստաթղթի նախնական տարբերակը ԵՄ պաշտոնյաները տրամադրել են լրագրողներին տառացիորեն ժամեր առաջ: «Այն բանից հետո, երբ Երևանը հայտարարեց ՄՄ-ին միանալու մտադրության մասին, Հայաստանի մասին ոչ մի ձևակերպում չընդգրկվեց հռչակագրում»,-ասել է թղթակիցը:
Եվրոպացի դիվանագետները, սակայն, չեն բացառում, որ հռչակագրում Հայաստանի հիշատակման փոխարեն Եվրամիությունը կարող է փոխըմբռնման հուշագիր կնքել Հայաստանի հետ հետագա համագործակցության վերաբերյալ: Փոխարենը, հռչակագրում ողջունելի են համարվում Ադրբեջանի եվրաինտեգրացիոն ձգտումները: Ավելին, Եվրամիությունը նշում է, որ պատրաստ է բանակցություններ սկսել Բաքվի հետ Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու մասին:
ԵՄ հռչակագիրը ողջունում է նաև Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումն Ուկրաինայի հետ, ինչպես նաև Ասոցացման մասին համաձայնագրերի նախաստորագրումը Վրաստանի ու Մոլդովայի հետ: Բելառուսի վերաբերյալ ԵՄ-ն նշում է, որ հատկապես ակտիվ է աշխատում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Հռչակագրի նախագծում նաև ասվում է. «Եվրամիությունը ճանաչում է ԵՄ հետ հարաբերություններում անդամ յուրաքանչյուր պետության հավակնությունների չափը և նրա ինքնիշխան իրավունքն է ընտրել վերջնական նպատակը»: Ինչ վերաբերում է սառեցված հակամարտություններին Արևելյան գործընկերության անդամների տարածքում, ապա այդ հարցին հռչակագրում մեծ տեղ չի հատկացված: «Միայն Վրաստանի դեպքում նշվում է, որ անդամ պետությունները միակարծիք են այն հարցում, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը պետք է աշխատի Վրաստանի ողջ տարածքում: Չի բացառվում, որ Մոլդովան մինչև նոյեմբերի ավարտը ցանկանա ինչ-որ ձևակերպում ընդգրկել հռչակագրի տեքստում Մերձդնեստրի հակամարտության վերաբերյալ: Մինչ օրս հայտնի չէ, թե ցանկանում են արդյոք Հայաստանն ու Ադրբեջանը, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը հիշատակվի հռչակագրում»,-ասել է Յոզվյակը:
Նա նշել է նաև, որ եզրափակիչ հռչակագրում Արևելյան գործընկերության անդամ պետությունների վերաբերյալ օգտագործվել է «եվրոպական ձգտումներ» ձևակերպումը: Այդ նույն ձևակերպումը օգտագործվել է նաև Արևելյան գործընկերության Վարշավայի հռչակագրում, որն ընդունվել է 2011 թվականին: «Մի շարք պետություններ, որոնք հանդես են գալիս ԵՄ ընդլայնման օգտին, ցանկանում են տեքստում ավելի կոնկրետ ձևակերպումներ օգտագործել Արևելյան գործընկերության դեպքում և նշանակում է, որ այդ հեռանկարներն ունեցող պետությունները մի հիանալի օր կարող են անդամակցել Եվրամիությանը: Բրյուսելի աղբյուրները, սակայն, չեն բացառում, որ ԵՄ մի շարք անդամներ, առաջին հերթին Ֆրանսիան, դիամդրել են նման ձևակերպմանը»,-ասել է Յոզվյակը, հայտնում է «Ազատության» ռադիոկայանի հայկական ծառայությունը:
ԵՄ ղեկավարության և Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում նախատեսվում էր Ասոցացման համաձայնագիր կնքել Հայաստանի ու Եվրամիության միջև, սակայն սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթնաժողովում:
Ելույթ ունենալով ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում, հոկտեմբերի 2-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը կմասնակցի Վիլնյուսի գագաթնաժողովին և պատրաստ է ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը ԵՄ հետ: Իր հերթին ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի մամլո քարտուղար Փիթեր Ստանոն հայտարարեց, որ ՀՀ և ԵՄ միջև ստորագրման համար ոչ մի փաստաթուղթ չի պատրաստվում: «Մենք փորձում ենք Հայաստանի հետ հետագա համագործակցության ուղիներ գտնել` հիմնվելով առկա նվաճումների վրա»,-ասել է Ստանոն:

1 Ноябрь 2013 - 13:34 AMT
В проекте итоговой декларации вильнюсского саммита «Восточного партнерства», опубликованном несколько часов назад, раздел, касающийся отношений Армения-Евросоюз, пуст, утверждает брюссельский корреспондент Радио Свобода Рикард Йозвяк. Он сообщил, что предварительный вариант документа чиновники ЕС предоставили журналистам буквально несколько часов назад. «После того как Ереван объявил о желании присоединиться к инициированному Россией Таможенному союзу, никаких формулировок, которые касались бы Армении, в документ не вошло», – замечает корреспондент Радио Свобода в Брюсселе.
Европейские дипломаты, однако, не исключают, что вместо упоминания Армении в декларации Евросоюз может подписать меморандум о взаимопонимании по вопросу дальнейшего сотрудничества с Ереваном. Вместо этого, проявленные Азербайджаном евроинтеграционные устремления в проекте декларации приветствуются. Более того, Евросоюз отмечает, что готов начать переговоры с Баку вокруг создания Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли ЕС-Азербайджан.
В декларации ЕС также приветствует подписание Соглашения об ассоциации с Украиной, а также парафирование соглашений об ассоциации с Грузией и Молдовой. Относительно Беларуси ЕС подчеркивает, что особенно активно работает с представителями гражданского общества этой страны. В проекте декларации также отмечается: «Европейский союз признает размер притязаний каждого из государств-членов в отношениях с ЕС и его суверенное право выбирать окончательную цель». Что касается замороженных конфликтов на территории государств-членов «Восточного партнерства», то им в декларации не уделено большого внимания.
«Лишь в случае с Грузией подчеркивается, что государства-члены единодушны в вопросе о том, что наблюдательская миссия ЕС должна работать на всей территории Грузии. Не исключено, что Молдова до конца ноября захочет включить в текст декларации какую-нибудь формулировку, касающуюся Приднестровского конфликта. До сих пор не ясно, хотят ли Армения и Азербайджан, чтобы нагорно-карабахский конфликт был упомянут в вильнюсской декларации», – говорит Йозвяк.
Брюссельский корреспондент Радио Свобода также отмечает, что в заключительной декларации саммита в отношении стран-членов «Восточного партнерства» была использована формулировка «европейские устремления». Эта же формулировка использовалась и в декларации саммита «Восточного партнерства» в Варшаве в 2011 году. «Ряд государств, выступающих за расширение ЕС, хотят включить в тексты более конкретную формулировку «европейские перспективы», которая в свое время была использована в случае с Восточными Балканами и означает, что государства, имеющие эти перспективы, в один прекрасный день могут вступить в Евросоюз. Брюссельские источники, однако, не исключают, что ряд стран-членов ЕС, прежде всего Франция, воспротивились включению подобной формулировки в итоговую декларацию вильнюсского саммита», – отмечает Йозвяк, передает армянская служба радиостанции Свобода.
Выступая на осенней сессии ПАСЕ 2 октября, президент Армении Серж Саргсян сообщил, что Армения примет участие в предстоящем в Вильнюсе саммите Восточного партнерства и готова подписать Ассоциативное соглашение с ЕС. В свою очередь, пресс-секретарь комиссара по вопросам расширения ЕС Штефана Фюле – Питера Стано заявил, что между Арменией и ЕС к Вильнюсскому саммиту не готовится какого-либо документа. «Мы пытаемся найти пути дальнейшего сотрудничества с Арменией, основываясь на существующих достижениях», – сказал П.Стано.