Մեծ Բրիտանիան հավատում է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այդ մասին երկուշաբթի լրագրողներին է հայտնել Բաքվում Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ, Global Counsel կազմակերպության նախագահ Պիտեր Մանդելսոնը:
Ըստ նրա, հակամարտությունն, անկասկած, անկայունություն կբերի տարածաշրջան: Կարևոր նշանակություն ունի այդ անկայունության վերացումը խաղաղ կարգավորման միջոցով, ասել է նա: «Այդ առաքելությունը դրված է ԵԱՀԿ ՄԽ վրա, մենք հուսով ենք, որ նրա ջանքերն այդ ուղղությամբ հաջող կլինեն»,-ասել է Մանդելսոնը, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ժակ Ֆորը, Իգոր Պոպովն ու Ջեյմս Ուորլիքը նոյեմբերի 4-ին ժամանել են տարածաշրջան հերթական այցով, որի նպատակն է Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների հանդիպումը: Իր այցը տարածաշրջան նրանք սկսել են Բաքվից: Այսօր համանախագահները Բաքվից կժամանեն Երևան, որտեղ կհանդիպեն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:

Великобритания верит в мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Об этом сказал в понедельник журналистам в Баку член Палаты лордов парламента Великобритании, председатель организации Global Counsel Питер Манделсон.
По его словам, конфликт, несомненно, принес нестабильность в регион. Важное значение имеет устранение этой нестабильности путем мирного урегулирования конфликта между сторонами, отметил он. "Эта миссия возложена на Минскую группу ОБСЕ, и мы надеемся, что ее усилия в этом направлении будут успешными", – отметил Манделсон , передает Тренд.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ от Франции, России и США Жак Фор, Игорь Попов и Джеймс Уорлик прибыли 4 ноября в регион с очередным визитом, целью которого является подготовка встречи президентов Азербайджана и Армении. Свой визит в регион они начали с Баку. Сегодня же из Баку посредники прибудут в Ереван, где встретятся с президентом Армении Сержем Саргсяном.