5 Նոյեմբեր 2013 - 10:29 AMT
Արևմտյան երկրներն ԱՄՆ գլխավորությամբ այս կամ այն ձևով կաշխատեն ներքաշել Ադրբեջանին Սիրիայի ու Իրանի դեմ հնարավոր ռազմական գործողությունների մեջ: Այդ մասին հայտարարել է ռուս քաղաքագետ, Ռուսական արտերկրի ինստիտուտի փորձագետ Վիտալի Ժուրավլյովը: Ըստ փորձագետի, Ադրբեջանի շահերից է բխում առավելապես հեռու մնալ հակամարտություններին հնարավոր մասնակցությունից:
«Պետք չէ մոռանալ, որ կողքը Սիրիայի դաշնակից Իրանն է: Հակամարտությունը կարող է միջտարածաշրջանային բնույթ ստանալ արդիական զենքի բոլոր տեսակների զանգվածային կիրառմամբ: Հետևանքները շատ լուրջ կլինեն բոլորի համար, բայց ԱՄՆ-ն ու Արևմտյան Եվրոպան այնուամենայնիվ հեռու են, նրանք լուծում են սեփական աշխարհատնտեսական ու աշխարհաքաղաքական խնդիրները, իսկ այստեղ բնակվող ժողովրդները ստիպված են լինելու վճարել ուրիշների արկածախնդրության համար, այդ թվում սեփական կյանքով»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան խնդրին՝ Վ.Ժուրավլյովը նշել է, որ նոր ղարաբաղյան պատերազմը քիչ հավանական է: «Պատերազմի դեպքում երկու կողմերի կորուստները շատ զգալի կլինեն, ինչպես մարդկային, այնպես էլ նյութական: Դա իր հերթին կարող է սոցիալական բողոքի պատճառ դառնալ ու քաղաքական հետևանքներ ունենալ իշխանությունների համար: Պատասխանատու քաղաքական գործիչները չեն կարող իրենց թույլ տալ մեծ ջանքեր պահանջող ու անկանխատեսելի հետևանքներով այդպիսի «խաղեր»: Ըստ իս, Ադրբեջանն ու Հայաստանը ռազմական հեռանկարի փոխարեն պետք է կենտրոնանան սոցիալական խնդիրների լուծման, պետկառավարման արդյունավետության բարձրացման ու սոցիալական քաղաքականության վրա»,-ասել է Վիտալի Ժուրավլյովը, գրում է Vesti.az-ը:

Западные страны во главе с США в той или иной форме постараются втянуть Азербайджан в возможные военные операции против Сирии и Ирана. Об этом заявил российский политолог, эксперт Института русского зарубежья Виталий Журавлев. По мнению эксперта, в интересах самого Азербайджана максимально дистанцироваться от возможного участия в конфликте.
«Не надо забывать, что рядом находится союзник Сирии – Иран. Тогда конфликт может принять межрегиональный характер с массированным применением всех видов современного оружия. Издержки для всех будут очень большие, но США и Западная Европа всё-таки находятся далеко, они решают свои собственные геоэкономические и геополитические задачи, а проживающим здесь народам придётся платить за чужие авантюры, в том числе своими жизнями», – подчеркнул он.
Касаясь карабахской проблемы, В.Журавлев отметил, что начало новой Карабахской войны маловероятно. «В случае начала войны потери обеих сторон будут очень значительные, как людские, так и материальные. Это в свою очередь может привести к социальному взрыву и политическим последствиям для власти. Ответственные политики не могут себе позволить такие «игры» с огромными издержками и непредсказуемым результатом. На мой взгляд, и Азербайджану и Армении надо вместо перспективы военной кампании в первую очередь сосредоточиться на решении социальных проблем в своих государствах, на повышении эффективности государственного управления и социальной политики», – заключил он, пишет Vesti.az.