Երևանում, ինչպես նաև Արագածոտնում, Տավուշում, Արարատում, Վանաձորում, Աշտարակում նոյեմբերի 2-ի առավոտյան խափանվել էր էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը: Նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը:
Ըստ աղբյուրի, Հայկական ԱԷԿ-ը սեպտեմբերի 22-ին 54 օրով կանգնեցվել է պլանային վերանորոգման, վառելիքի լիցքավորման ու անվտանգության մակարդակի բարձրացման նպատակով: Մինչ ԱԷԿ-ի միացումը Հայաստանն էլեկտրաէներգիա էր ստանում Իրանից: Երկու երկրների էներգահամակարգերի մեկուսացման արդյունքում հաճախականությունը էներգահամակարգում նվազել էր մինչև 45 Հերց, արդյունքում էլեկտրաէներգիա սպառողներից շատերը հոսանքազրկվել էին:
Ավելի ուշ ՀՀ Էներգետիկայի փոխնախարար Լևոն Շահվերդյանը տեղեկացրեց, որ հոսանքազրկման պատճառը ռելեային պաշտպանման համակարգի (ՌՊՀ) գործադրումն է, այսինքն՝ Հայաստանի էներգահամակարգը մեկուսացել է Իրանի էներգահամակարգից, ինչի արդյունքում հոսանքազրկվել են հանրապետության բնակավայրերը:
Անցած շաբաթ օրը. առավոտյան հանրապետության գրեթե ողջ տարածքի հոսանքազրկումը ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը բացատրեց նրանով, որ մեր էներգահամակարգը անջատվել է իրանական համակարգից։ Նա տեղեկացրեց Աժ-ում 2014 թ. բյուջեի լսումների ժամանակ, պատասխանելով լրագրողի հարցին, որ փորձագիտական հանձնաժողովը ծրագիր կմշակի, ուղղված ռիսկերի նվազեցմանը էլեկտրամատակարարման խափանումների հետ կապված: Ըստ նրա, վերջին իրադարձությունները վկայում են այն մասին, որ էներգահամակարգը կարող է արագ վերականգնվել, սակայն դա չի ապահովագրում նման ֆորս-մաժորային իրավիճակներից ապագայում: «Մեր համակարգը հնացել է, հարկավոր է ժամանակ և ներդրումներ այն արդիականացնելու համար: Վթարից ուղիղ երկու րոպե հետո Իրանում խնդիրը լուծված էր, քանի որ Իրանի էներգետիկ համակարգը մերից հզոր է: Հայաստանում ամբողջական վերականգնումը տևեց 3-3,5 ժամ»,-ասել է նա:
Մովսիսյանը հորդորել է նաև չչափազանցնել, քանի որ «արտառոց ոչ մի բան տեղի չի ունեցել», իսկ Հայաստանն ամբոջությամբ զրկվեց էլեկտրամատակարարումից, քանի որ ԱԷԿ-ը վերանորոգման էր կանգնեցված, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը: «Դա տեխնիկական խնդիր էր, որը ծագել էր իրանական կողմի հետ»,- ասաց նախարարը:
Սակայն Իրանի էլեկտրագծերի կառավարման ընկերության տնօրեն Միրֆաթթահ Ֆաթթահ Ղարահբակը իրանական «Fars» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ դա պայմանավորված չէ իրանի էներգահամակարգից անջատվելով։ «Նախորդ շաբաթ Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի անջատումը կապված է եղել երկրի էլեկտաէներգետիկ ցանցի ներքին խնդիրների հետ»,– ասել է տնօրենը։

Перебои с поставками электроэнергии из Ирана привели к обесточиванию Еревана и ряда областей Армении. С таким заявлением 2 ноября выступило Министерство энергетики и природных ресурсов Армении.
Электроснабжение в Ереване и ряде областей Армении 2 ноября было прервано в 10:25 по местному времени.
Согласно источнику, 22 сентября Армянская АЭС была остановлена на 54 дня для планового ремонта, дозаправки топливом и мероприятий по повышению уровня безопасности. До подключения АЭС Армения получает электроэнергию из Ирана. В результате изолирования энергосистем двух стран частота в энергосистеме упала до 45 Герц, в результате чего были обесточены потребители электроэнергии в Армении.
По словам заместителя министра энергетики и природных ресурсов Армении Левон Шахвердян сообщил, что к перебоям привел самопроизвольный запуск системы релейной защиты.
В свою очередь глава Минэнерго Армен Мовсисян на бюджетных слушаниях 4 ноября сказал, что экспертная комиссия разработает программу мероприятий по снижению рисков возникновения перебоев с электроснабжением. По его словам, последние события продемонстрировали способность к быстрому восстановлению энергосистемы, однако от подобных форс-мажорных ситуаций Армения по-прежнему не застрахована. «Наша система устарела, нужно время и инвестиции, чтобы ее модернизировать. Ровно через две минуты после аварии, в Иране этот вопрос был уже решен, поскольку иранская энергосистема мощнее армянской. Полное восстановление у нас продлилось 3-3,5 часа», – сказал он.
В этой связи Мовсисян призвал не «сгущать краски», поскольку «ничего экстраординарного не произошло», а Армения полностью была лишена электричества, поскольку АЭС находилась в процессе ремонта и переоснащения, передает агентство АРКА. «Это была техническая проблема, которая возникла с иранской стороны», – подчеркнул он.
Директор Управляющей компании электрических сетей Ирана Мирфаттах Фаттах Карахбак в интервью иранскому агентству «Fars» отметил, что сбой не был связан с отключением от иранской электросистемы. «Отключение электроэнергии в Армении на прошлой неделе было связано с внутренними проблемами электроэнергетической сети страны», – отметил директор. Глава структуры добавил, что в настоящее время энергетические мощности между Ираном и Арменией синхронизированы (150 МВт), а обмен электроэнергией происходит в соответствии с соглашением, подписанным между двумя странами.