7 Նոյեմբեր 2013 - 10:40 AMT
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձաժողովում ելույթում անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական սահմանի բացմանը:
Ինչպես գրում է թուրքական «Աքշամ» թերթը, ընդդիմադիր Ազգայնական կուսակցության շարժման անդամ, պատգամավոր Սինան Օհանը դիմել է նախարարին հարցով, թե արդյոք աշխատանքները հայ-թուրքական սահմանին Իգդիրում և երկաթուղու վրա վկայում են, որ սահմանը բացման են պատրաստում:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հաստատել է հայ-թուրքական սահմանին տարվող աշխատանքների մասին տեղեկությունները՝ նշելով, որ պատրաստվում են սահմանը բացել 2015 թվականի շեմին:
Բացի այդ նախարարը նշել է, որ մոտ ապագայում այցելելու է Ադրբեջան, և եթե հաջողվի Բաքվին համոզել բացել սահմանը, ապա նրանք կկարողանան անակնկալ մատուցել Հայաստանին:
Միևնույն ժամանակ Դավութօղլուն կրկին շաղկապել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը Ղարաբաղի խնդրին, նշելով՝ «Եթե Հայաստանը դուրս բերի զորքերը Ղարաբաղից, կբացենք և հայ-թուրքական սահմանը, և երկաթուղին», հայտնում է Panorama.am-ը:
1993 թ. Թուրքիան միակողմանի կարգով փակեց հայ-թուրքական սահմանը՝ պաշտոնապես դա պատճառաբանելով «ադրբեջանական շրջանների օկուպացիայով հայկական զորքերի կողմից»: Թուրքական կառավարությունը հայտարարում է, որ կբացի սահմանը, եթե Հայաստանը դադարեցնի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ուղղված ջանքերը և դուրս բերի զորքերը ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց:

7 Ноябрь 2013 - 10:00 AMT
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу выступил с речью в комиссии по внешним сношениям парламента Турции, коснувшись вопроса открытия армяно-турецкой границы.
Как пишет турецкая газета Aksam, депутат оппозиционной Партии националистического движения Синан Оган обратился к министру с вопросом о том, означает ли осуществление работ на армяно-турецкой границе, в районе Игдира, и на железной дороге подготовку к открытию границы.
Ахмет Давутоглу подтвердил достоверность сведений об осуществлении работ, отметив, что они ведут подготовительные работы по открытию границы в преддверии 2015 года.
Помимо этого, министр отметил, что в ближайшем будущем он посетит Азербайджан и если удастся убедить Баку открыть границу, то они смогут преподнести сюрприз Армении.
Вместе с тем, глава внешнеполитического ведомства вновь связал вопрос о нормализации армяно-турецких отношений с карабахской проблемой, отметив: «Если Армения выведет войска из Карабаха, мы откроем и армяно-турецкую границу, и железную дорогу», передает Panorama.am.
В 1993 году Турция в одностороннем порядке блокировала армяно-турецкую границу, официально мотивируя это «оккупацией азербайджанских районов армянскими войсками». Турецкое правительство заявляет, что откроет границу при условии, что Армения прекратит добиваться международного признания Геноцида армян и выведет войска из зоны конфликта в Нагорном Карабахе.