8 Նոյեմբեր 2013 - 09:46 AMT
Բոննի Կոնվերսիայի միջազգային կենտրոնը հրապարակել է ռազմականացաման 2013 թ. ամենամյա գլոբալ ինդեքսը: Ներկայացված են 2012 թ. տվյալները, որոնց համաձայն Հայաստանը 4-րդ տեղում է ռազմականացման 724.12 ինդեքսով: Անցյալ տարի Հայաստանը 5-րդ հորիզոնականում էր:
Ինչպես գրում է «Կոմերսանտն», ամենամյա գլոբալ ինդեքսը Բոննի Կոնվերսիայի միջազգային կենտրոնը կազմում է 1990 թվականից: Դա անկախ ոչ կոմերցիոն կազմակերպություն է, որը զբաղվում է խաղաղության ու զարգացման խնդիրներով: Վարկանիշն ընդգրկում է 149 պետություն, որոնց ռազմականացման աստիճանը որոշվում է մի քանի ցուցանիշներով: Օրինակ, համեմատվում են երկրների պաշտպանական բյուջեների ծավալները նրանց ՀՆԱ-ի հետ, սպառազինման մատչելիությունը քաղաքացիների համար: Երկրների մասին տեղեկությունները վերցվում են Ստոկհոլմի Խաղաղության խնդիրների հետազոտման ինստիտուտից, ԱՄՀ-ից, ԱՀԿ-ից: Տվյալները տեղադրվում են 0 մինչև 1000 սանդղակում, որտեղ 1000-ը առավելագույն ռազմականացման ցուցիչն է: Հեղինակները նշում են, որ միջինը երկիրը ծախսում է սպառազինման վրա ՀՆԱ 2,5 տոկոսը, սակայն առավել ռազմականացված երկրների ծախսներն ավելի մեծ են: Մերձավոր Արևելքի երկրներում, օրինակ, սպառազինման նպատակով ծախսվում է ՀՆԱ մոտ 7 տոկոսը:
2007 թվականից ի վեր Իսրայելն աշխարհի ամենառազմականացված երկիրն է (794,13): 2013 թվականի վարկանիշի առաջին հնգյակում են նաև Սինգապուրը (751,97), Ռուսաստանը (728,87), Սիրիան (714,19): Հայաստանի հարևաններից Ադրբեջանը 8-րդ տեղում է, Թուրքիան՝ 23, Իրանը՝ 28, Վրաստանը՝ 54:
ԱՄՆ-ն 574,05 վարկանիշով 27-րդ տեղում է, Չինաստանը՝ (431,48) — 83: «Այսօրվա դրությամբ Չինաստանն ունի ամենամեծ բանակը տարածաշրջանում՝ 2,2 մլն զինվոր և 26 093 միավոր ծանր սպառազինություն: Այնուամենայնիվ, նրա ուժերը չունեն բավարար մարտական փորձ, ինչպես նաև օտար տարածքում գործողությունների անցկացման փորձ»,-ասվում է զեկույցում: Եվրոպայի երկրները, ըստ վարկանիշի, ունեն ռազմականացման միջին և ցածր մակարդակ: Օրինակ, Ֆրանսիան 55-րդ տեղում է, Լեհաստանը՝ 75, Գերմանիան՝ 93, Շվեդիան՝ 94: Ամենախաղաղասեր երկիրն Իսլանդիան է:

8 Ноябрь 2013 - 08:59 AMT
Боннский международный центр конверсии опубликовал ежегодный глобальный индекс милитаризации—2013. Отчет приводит данные за 2012 год, согласно которым Армения заняла 4-ое место с индексом милитаризации 724.12. В прошлом году Армения занимала пятую строчку в индексе.
Как пишет «Коммерсантъ», ежегодный глобальный индекс милитаризации готовится с 1990 года Боннским международным центром конверсии. Это независимая некоммерческая организация, занимающаяся проблемами мира и развития. Рейтинг охватывает 149 государств, милитаризация которых оценивается по ряду показателей. Например, сравниваются объемы оборонных бюджетов стран с их валовым внутренним продуктом, а также оценивается доступность вооружения для граждан. Информация о странах берется у Стокгольмского института исследования проблем мира (СИПРИ), Международного валютного фонда, Всемирной организации здравоохранения. Данные ранжируются по шкале от 0 до 1000, где 1000 — это показатель максимальной милитаризации. Авторы индекса отмечают, что в среднем страны тратят на вооружение около 2,5% ВВП, но чем более милитаризирована страна — тем выше ее расходы на вооружение. Так, в странах Ближнего востока на вооружение тратится около 7% от ВВП.
Наиболее милитаризированной страной мира начиная с 2007 года является Израиль (794,13). В рейтинге 2013 года в первую пятерку также вошли Сингапур (751,97), Россия (728,87), Армения и Сирия (714,19). Из соседей Армении по региону Азербайджан занял 8-ое место, Турция – 23-е, Иран – 28-ое, Грузия – 54-ое.
США с индексом 574,05 заняли 27-е место, а Китай (431,48) — 83-е. "На сегодняшний день Китай имеет самую многочисленную армию в регионе — 2,2 млн солдат и 26 093 единицы тяжелого вооружения. Тем не менее, его силы не имеют достаточного боевого опыта, а также опыта проведения операций на чужой территории",— говорится в отчете. Страны Европы, согласно рейтингу, имеют средний и низкий уровень милитаризации. Так, Франция заняла 55-е место, Польша — 75-е, Германия — 93-е, а Швеция — 94-е. Наиболее миролюбивой страной является Исландия.