Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հերքել է որոշ ԶԼՄ-ների տեղեկատվությունն այն մասին, թե իբր Թուրքիան փորձում է ստանալ Ադրբեջանի համաձայնությունը հայ-թուրքական սահմանը բացելու համար:
Թուրքիայի ԱԳՆ մամլո քարտուղար Լևենթ Գյումրուքչուն նշել է, որ դա չի համապատասխանում իրականությանը, «Թրենդ» գործակալությանն են հայտնել Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպանատանը:
Ինչպես ասել են դեսպանատանը, հայ-թուրքական բանակցությունները անց են կացվում ղարաբաղյան բանակցություններին զուգընթաց և պաշտոնական Անկարան բազմիցս է հայտարարել այդ մասին: «Թուրքիան ուշադիր հետևում է ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեությանը և պատրաստ է քայլեր ձեռնարկել ղարաբաղյան հակամարտության շուտափույթ կարգավորման համար»,-ասել են դեսպանատանը:
Նախօրեին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձաժողովում ունեցած ելույթում անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցին: Ինչպես գրում է Aksam թերթը, Դավութօղլուն հաստատել է հայ-թուրքական սահմանին տարվող աշխատանքների մասին տեղեկությունները՝ նշելով, որ պատրաստվում են սահմանը բացել 2015 թվականի շեմին:
Բացի այդ նախարարը նշել է, որ մոտ ապագայում այցելելու է Ադրբեջան, և եթե հաջողվի Բաքվին համոզել բացել սահմանը, ապա նրանք կկարողանան անակնկալ մատուցել Հայաստանին:
1993 թ. Թուրքիան միակողմանի կարգով փակեց հայ-թուրքական սահմանը՝ պաշտոնապես դա պատճառաբանելով «ադրբեջանական շրջանների օկուպացիայով հայկական զորքերի կողմից»: Թուրքական կառավարությունը հայտարարում է, որ կբացի սահմանը, եթե Հայաստանը դադարեցնի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ուղղված ջանքերը և դուրս բերի զորքերը ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց:

8 Ноябрь 2013 - 11:51 AMT
Министерство иностранных дел Турции опровергло информацию некоторых СМИ о том, что якобы Турция пытается получить согласие Азербайджана на открытие армяно-турецкой границы.
Пресс-секретарь МИД Турции Левент Гюмрукчу отметил, что подобная информация не соответствует действительности, сообщили Trend в пятницу в посольстве Турции в Азербайджане.
Как сообщили в дипмиссии, армяно-турецкие переговоры проводятся параллельно переговорам по нагорно-карабахскому конфликту, и официальная Анкара неоднократно заявляла об этом. "Турция внимательно следит за деятельностью Минской группы ОБСЕ и готова предпринять любые шаги для скорейшего разрешения нагорно-карабахского конфликта", – отметили в посольстве.
Накануне министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу выступил с речью в комиссии по внешним сношениям парламента Турции, коснувшись вопроса открытия армяно-турецкой границы. Как пишет газета Aksam, Давутоглу подтвердил достоверность сведений об осуществлении работ у границы в районе Игдыра, отметив, что они ведут подготовительные работы по открытию границы в преддверии 2015 года.
Помимо этого, министр отметил, что в ближайшем будущем он посетит Азербайджан и если удастся убедить Баку открыть границу, то они смогут преподнести сюрприз Армении.
В 1993 году Турция в одностороннем порядке блокировала армяно-турецкую границу, официально мотивируя это «оккупацией азербайджанских районов армянскими войсками». Турецкое правительство заявляет, что откроет границу при условии, что Армения прекратит добиваться международного признания Геноцида армян и выведет войска из зоны конфликта в Нагорном Карабахе.