Իրանի ու Հայաստանի միջև լավ ու անկեղծ հարաբերություններ են ստեղծվել, ասել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանին:
«Նախագահ Ռոուհանին հույս է հայտնել, որ երկու երկրների հարաբերությունները կզարգանան, մասնավորապես, տնտեսության ու մշակույթի ոլորտներում, ինչպես նաև նշել է ապագայում երկու հարևան երկրների տնտեսական և մշակութային հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտությունը»,-ասվում է Իրանի նախագահի պաշտոնական կայքի հաղորդագրությունում:
«Հաշվի առնելով Իրանի հետ հարաբերությունները խորացնելու Հայաստանի նախագահի ու ժողովրդի մտադրությունը՝ հուսով եմ, որ շուտով կհաջողվի իրագործել այդ նախագծերը»,-ասել է Ռոուհանին:
Իր հերթին Մովսիսյանը հաստատել է, որ Հայաստանի ղեկավարությունն ու ժողովուրդը շահագրգիռ են Իրանի հետ հարաբերությունները խորացնելու և երկկողմ տնտեսական նախագծերն իրագործելու հարցում:
Արմեն Մովսիսյանն Իրանի նախագահին է հանձնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրավոր ուժերձը: Հայաստանի ու Իրանի էներգետիկայի նախարարները Թեհրանում երեք համաձայնագիր են ստորագրել՝ ուղղված համատեղ հիդրոկայանի ծրագրի իրականացմանը, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Հայ-իրանական խոշոր նախագծերից է էներգետիկայի ոլորտում երկու հիդրոէլեկտրակայանների կառուցումը Արաքս գետի վրա: Մեկը կառուցվում է Մեղրիում հայկական կողմից, իսկ մյուսը՝ Ղարաչիլարում Իրանի կողմից: Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքը տեղի ունեցավ 2012 թվականի նոյեմբերի 8-ին: Ակնկալվում է, որ հզորությունը կկազմի 130 ՄՎտ, իսկ արտադրված էլեկտրաէներգիայի ծավալը՝ մոտ 800 մլն կՎտ/ժ:
Ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի ու Իրանի միջև 2013 թ. 9 ամսում կազմել է 217,4 մլն դոլար: Հայկական ապրանքների արտահանման ծավալն Իրան կազմել է 72,8 մլն դոլար:

8 Ноябрь 2013 - 12:48 AMT
Между Ираном и Арменией сложились хорошие и искренние отношения, сказал президент ИРИ Хасан Роухани на встрече с министром энергетики и природных ресурсов Армении Арменом Мовсисяном. «Президент Роухани выразил надежду на дальнейшее развитие отношений между двумя странами, в частности, в сфере экономики и культуры, а также на скорейшую реализацию совместных армяно-иранских экономических проектов», – сообщает официальный сайт главы иранского государства. «Учитывая намерения президента Армении расширить отношения с Ираном, надеюсь, что нам удастся в скором времени осуществить эти проекты», – отметил Роухани. В свою очередь Мовсисян подтвердил заинтересованность руководства и народа Армении в углублении отношений с Ираном и в скорейшем осуществлении двусторонних экономических проектов. В ходе беседы министр также вручил президенту ИРИ письмо главы армянского государства Сержа Саргсяна. В рамках визита в Иран Армен Мовсисян встретился во вторник со своим иранским коллегой Хамидом Читчяном, с которым они достигли соглашений по реализации трех новых проектов в сфере гидроэнергетики, передает Новости-Армения.
Одним из крупных армяно-иранских проектов, реализуемых в настоящее время в сфере энергетики, является строительство двух гидростанций на приграничной реке Аракс, одна из которых будет находиться в городе Мегри (с армянской стороны), а другая – в Карачиларе (Иран). Церемония закладки фундамента Мегринской ГЭС состоялась 8 ноября 2012 года. Ожидается, что расчетная мощность гидростанции составит около 130 МВт, а объем произведенной электроэнергии – около 800 млн. кВт.ч в год.
Торговый оборот между Арменией и Ираном за девять месяцев 2013 года составил $217,4 млн. Объем экспорта армянских товаров в ИРИ составил $72,8 млн.