9 Նոյեմբեր 2013 - 09:26 AMT
Ստամբուլի Şehir համալսարանն Ելիսեյան պայմանագրի 50-ամյակին նվիրված երկօրյա խորհրդաժողով էր կազմակերպել: «Հայ-թուրքական հարաբերությունները ֆրանս-գերմանական համաձայնագրի լույսի ներքո» խորագրով խորհրդաժողովին մասնակցել են թուրք գիտնականներ ու մտավորականներ:
Ըստ համալսարանի դասախոս Ֆերհադ Քենթելի, գերմանացիներն ու ֆրանսիացիները միասին են գրել իրենց պատմությունը, նա հորդորել է հայերին ու թուրքերին նույն կերպ վարվել: «Մենք պետք է միշտ հիշենք, որ թուրքերն ու հայերը միասին են ապրել Անատոլիայում»,- ասել է նա:
Ինչպես հայտարարել է Մուզաֆեր Շենելը, թուրքերն ու հայերը պատրաստ են հաշտեցման, և նույնիսկ եթե պետությունը «կարմիր գծեր» ունի, ժողովուրդը կարող է օգնել հաշտեցմանը: «Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի միջև պատերազմներն Եվրոլայում թշնամանքի ու ավերածությունների հիմնական պատճառն էին, սակայն 1963 թվականի Ելիսեյան համաձայնագիրը վերջ դրեց թշնամանքին: Մեր նապատակն է, որպեսզի մարդիկ իրենց հարց տան՝ Ելիսեյան պայմանագրի օրինակով ի՞նչ կարող ենք անել գոյակցության ու հաշտեցման համար: Պատմությունը ցավոտ է, բայց մենք կարող ենք անել այնպես, որ դարձնենք այն կեցության մշակույթի մի մասը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ առաջին քայլը կարող է դառնալ ուսանողների փոխանակումը, գրում է Hurriyet Daily News-ը:
1963թ.–ի հունվարի 22–ին Ֆրանսիայի նախագահ Շառլ դը Գոլի և Գերմանիայի կանցլեր Կոնրադ Ադենաուերի միջև հաշտության և բարեկամության մասին Ելիսեյան պայմանագիրստորագրվեց: Այն Բեռլինի և Փարիզի հետպատերազմական պատմությունումկարևոր նշանաձող է: 1988 թվականին ԳԴՀ կանցլեր Հելմուտ Կոլն ու Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Միտտերանը որպես համալրում պայմանագրին հիմնեցին պաշտպանության ու անվտանգության խորհուրդներ, ինչպես նաև տնտեսական, ֆինանսական ու արժութային քաղաքականության գծով խորհուրդներ: Իսկ վերջին 10 տարում յուրքանչյուր երկրում երկու տարին մեկ անցկացվում են նախարարների համատեղ խորհրդակցություններ:

9 Ноябрь 2013 - 08:53 AMT
Стамбульский университет Şehir организовал двухдневную конференцию, посвященную 50-летию Елисейских соглашений. Конференция под названием «Турецко-армянские отношения в свете французско-германского соглашения» прошла при участии группы турецких ученых и интеллектуалов.
По словам лектора университета Ферхата Кентела, немцы и французы вместе писали свою историю и призвал армян и турок поступить так же. «Мы должны всегда помнить, что турки и армяне вместе проживали в Анатолии», – подчеркнул он.
Как заявил Музаффер Шенел, турки и армяне готовы к примирению, и даже если у государств есть «красные линии», народ может помочь в примирении. «Войны между Францией и Германией были основной причиной вражды и разрушений в Европе, однако Елисейское соглашение 1963 года положило вражде. Наша цель состоит в том, чтобы люди задались вопросом: что мы можем сделать для сосуществования и примирения на примере Елисейского соглашения? Наша история болезненна, но мы можем сделать так, чтобы превратить ее в часть культуры бытия», сказал он, добавив, что первым шагом может стать программа обмена студентами, пишет Hurriyet Daily News.
Договор о сотрудничестве, который закреплял послевоенное примирение Германии и Франции, 22 января 1963 года подписали в Елисейском дворце в Париже Шарль де Голль и Конрад Аденауэр. Документ обязывал власти обеих стран проводить регулярные консультации по основным направлениям внешней политики, вопросам безопасности, а также молодежной и культурной политике. В 1988 году канцлер ФРГ Гельмут Коль и французский президент Франсуа Миттеран в дополнение к договору учредили советы по обороне и безопасности, а также по экономической, финансовой и валютной политике. А последние 10 лет поочередно в каждой из стран два раза в год проводятся совместные советы министров.