ՌԴ նախագահի տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրման գծով խորհրդական Սերգեյ Գլազևը, ելույթ ունենալով Բիշքեկում «Ղրղզստանն ու Միասնական տնտեսական տարածքը. Իրավիճակը և ինտեգրման հեռանկարները» թեմայով գործարար համաժողովին, հայտնել է, որ հանդիպմանը քննարկվել են Մաքսային միությանը Ղրղզստանի ու Հայաստանի անդամակցության հարցերը: Ըստ նրա, գործընթացի տեխնիկական դետալները պետք է մշակվեն 2 ամսվա ընթացքում:
«Մինչև տարեվերջ պատրաստ կլինի Մաքսային միության Ղրղզստանի անդամակցության ճանապարհային քարտեզը»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցության ճանապարհային քարտեզը պատրաստ կլինի մինչև ամսվա վերջ:
Գլազևը հույս է հայտնել, որ «մինչ ինտեգրման հաջորդ փուլի մեկնարկը՝ Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորումը, Հայաստանն ու Ղրղզստանը արդեն ՄՄ կազմում կլինեն», հայտնում է «Նովայա պոլիտիկա» ինտերնետ հանդեսը:
Հոկտեմբերի 24-ին Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական գոտուն Հայաստանի միանալու որոշման նախագիծը հաստատվել է Մինսկում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նիստին ներկա են եղել նաև Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ուկրաինայի նախագահները: Նոյեմբերի 6-ին Երևանում ստորագրվեց «Հուշագիր Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ու Հայաստանի Հանրապետության միջև գործակցության խորացման մասին» հուշագիրը: Փաստաթուղթը ստորագրեցին ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն և ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը

Советник президента РФ по вопросам региональной экономической интеграции Сергей Глазьев, выступая на бизнес-форуме в Бишкеке "Киргизия и Единое экономическое пространство: состояние и перспективы интеграции", сообщил, что на встрече обсуждались возможности присоединения Киргизии и Армении к Таможенному союзу (ТС). По его словам, технические детали этого процесса должны быть проработаны в течение 2 месяцев.
"До конца этого года будет сформирована дорожная карта интеграционного процесса вовлечения Киргизии в Таможенный союз", – сказал он, добавив, что дорожная карта присоединения Армении к ТС будет подготовлена до конца месяца.
Глазьев выразил надежду, что "к моменту перехода к следующему этапу интеграции – Евразийскому экономическому союзу", эти государства уже будут в составе ТС, сообщает интернет-журнал “Новая Политика”.
На состоявшемся 24 октября в Минске заседании Высшего евразийского экономического совета утвержден проект решения о присоединении Армении к Таможенному союзу и Единой экономической зоне. Были представлены и утверждены также заявление об участии Армении в процессе евразийской интеграции и Меморандум об углублении сотрудничества между Арменией и Евразийской экономической комиссией.