13 Նոյեմբեր 2013 - 12:36 AMT
Մինչև 2015 թվականը Թուրքիան պետք է ճանաչի իր ոճրագործությունները և ներողություն խնդրի Ցեղասպանության համար հայ ժողովրդից: Այդ մասին հայտարարել է թուրք լրագրող, Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի՝ Ջեմալ փաշայի թոռ Հասան Ջեմալը: Ինչպես գրում է T24 թերթը, Ջեմալը հիշեցրել է, որ հայերը Անատոլիայի բնիկներն են: «Նրանք ապրել են այստեղ անհիշելի ժամանակներից մինչև 1915 թվականը: Մինչ օրս Թուրքական Հանրապետությունը չհասկացավ ու չկիսեց նրանց՝ հողն ու գույքը կորցնելու ցավը: Երկու երկրների միջև սահմանը պետք է բացվի, դիվանագիտական հարաբերությունները պետք է հաստատվեն առանց նախապայմանների»,-ասել է նա՝ հավելելով՝ կառավարությունը պետք է վերանայի իր վերաբերմունքը հայերի հանդեպ և նոր ու ճշմարտացի դասագրքեր գրի:
Հասան Ջեմալը գրում է նաև. «Արդյո՞ք այս հարցն իրեն տալիս է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Պետք է այդ մասին մտածել, առավել ևս, որ 1915 թվականից ի վեր Թուրքիան մեծ հաշվով չի փոխվել»,-ասել է լրագրողը:
Հասան Ջեմալը Օսմանյան կայսրության գլխավոր ռազմական հանցագործներից մեկի, Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչ Ջեմալ փաշայի թոռն է: 2008 թվականին Երևանում նա այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Հուշամատյանում Ջեմալը գրել է. «Ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը նշանակում է լինել մարդկայնության դեմ այդ հանցագործության հանցակիցը»:
2012 թվականին Հասան Ջեմալը հրապարակեց «1915 թվական. Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը:
Ահմեդ Ջեմալ փաշան սպանվեց 1922 թ. Թիֆլիսում ՀՅԴ անդամներ Պետրոս Տեր-Պողոսյանի և Արտաշես Գևորգյանի ձեռքով, Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչների ոչնչացման «Նեմեզիս» գործողության շրջանակում:

13 Ноябрь 2013 - 11:49 AMT
За оставшееся до 2015 года время Турция должна признать свои злодеяния и попросить прощения у армянского народа за Геноцид армян в Османской империи. Об этом заявил турецкий журналист, внук одного из организаторов Геноцида Джемаля-паши Хасан Джемаль. Как пишет газета T24, Джемаль напомнил, что армяне- коренные жители Анатолии. «Они жили здесь с незапамятных времен до 1915 года. До сих пор Турецкая Республика не поняла и не разделила их боль утраты своей земли и имущества. Граница между двумя странами должна быть открыта и восстановлены дипломатические отношения без всяких условий», – подчеркнул он, добавив, что правительство должно пересмотреть отношение к армянам и написать новые, правдивые учебники. Хасан Джемаль также пишет: «Задается ли этим вопросом Реджеп Тайип Эрдоган? Над этим стоит задуматься, тем более, что Турция с 1915 года по большому счету не изменилась», – подчеркнул журналист.
Хасан Джемаль является внуком одного из главных военных преступников Османской империи, организатора Геноцида армян Джемаля-паши. В 2008 году он посетил Мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян в Цицернакаберде в Ереване. В книге памяти Джемаль написал: «Отрицать Геноцид армян, значит быть соучастником этого преступления против человечества».
В 2012 году Хасан Джемаль опубликовал книгу «1915 год: Геноцид армян».
Ахмед Джемаль-паша был убит членами партии Дашнакцутюн Петросом Тер-Погосяном и Арташесом Геворгяном 21 июля 1922 в Тифлисе, в рамках операции «Немезис» по уничтожению виновников Геноцида армян в 1915 году. Тело было перевезено в Эрзерум и там похоронено.