16 Նոյեմբեր 2013 - 10:01 AMT
Թուրքիան Ավստրալիային զգուշացնում է չճանաչելՀայոց ցեղասպանությունը՝Գալիպոլիում տեղի ունեցած իրադարձությունների 100-ամյակի շեմին թուրք-ավստրալական հարաբերությունների վատթարացումից խուսափելու համար: Ի պատասխան Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելսի վարչապետ Բարի Օ՚ Ֆարելը նշել է՝ ցավալի է, որ Թուրքիան Անզակի օրվա 100-ամյակն օգտագործում է քաղաքական նպատակներով:
Անզակի օրը (Anzac)՝ ապրիլի 25-ը, Ավստրալիայումհիշատակի ազգային օր է: Այն նվիրված է ավստրալացի և նորզելանդացի զինվորների հիշատակին, որոնք զոհվել են Առաջին համաշխարհայինի ժամանակ Թուրքիայի Գալիպոլի թերակղզում 1915 թվականին: Այդ ժամանակ զոհվել էր 8709 ավստրալացի և 2721 նորզելանդացի զինվոր: Ամեն տարի հազարավոր ավստրալացիներ այնտեղ ուխտի են գնում:
Թուրքիան հասկացրել է, որ Նոր Հարավային Ուելսի պատգամավորների ներկայությունն Անզակի օրվա 100-ամյակին ցանկալի չէ, քանի որ նրանք 2013 թվականի մայիսին ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, գրում է The Sydney Morning Herald-ը:
Թուրքիայի խորհրդարանի խոսնակ Ջեմիլ Չիչեկը զգուշացում է արել 2015 թ. ապրիլի 25-ին կայանալիք Գալիպոլի արարողության 8 000 տոմսերի խաղարկության մեկնարկին: Այն սկսվել է նոյեմբերի լույս 15 գիշերն և կշարունակվի մինչև 2014 թ. հունվարի 31-ը:
Ինչպես ասել է Չիչեկը The Sydney Morning Herald-ին տված հարցազրույցում, թուրք-ավստրալական հարաբերություններին սպառնացող երկու գործոն կա: Մեկը «Ցեղասպանության համար բոլոր մեղադրանքներին Ավստրալիայի աջակցությունն է, առանց հաշվի առնելու Թուրքիայի կարծիքը, ինչը կարող է պառակտում առաջացնել երկու ժողովրդի միջև և ձախողել Գալիպոլում հիշատակի օրը»:
Չիչեկը հորդորել է Նոր Հարավային Ուելսի պատգամավորներին հետ կանչել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը:
Մայիսի 1-ին Ավստրալիայի Նոր Հարավայիյն Ուելս նահանգն ընդունել էր Օսմանյան կայսրությունում առաջին աշխարհամարտի տարիներին ասորիների, հայերի ու հույների ցեղասպանության մասին բանաձևը: Ըստ Ասորական կազմակերպություների դաշինքի գլխավոր քարտորղար Հերմիզ Շահենի, այդ որոշումն աննախադեպ էր Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանությունների ճանաչման հարցում:
«Այդ ճանաչումը որպես հզոր ուժ կդիմակայի նրանց, ով մինչ օրս անտեսում է կամ ուղղակի ժխտում է քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանությունը: Իրաքի, Սիրիայի ու Թուրքիայի ասորիները մշտապես կրում են այդ ցեղասպանության հետևանքները»,- նշել էր նա:

16 Ноябрь 2013 - 09:16 AMT
Турция предупреждает Австралию не признавать Геноцид армян, чтобы избежать ухудшения турецко-австралийских отношений накануне столетия событий в Галлиполи. В ответ премьер австралийского штата Новый Южный Уэльс Барри О’Фарелл отметил, что весьма прискорбно, что 100-летие Дня Анзак Турция использует в политических целях.
День Анзак (Anzac) – 25 апреля – является национальным днем памяти в Австралии, посвященным австралийским и новозеландским солдатам, которые погибли во время Первой мировой войны при высадке на полуострове Галлиполи в Турции в 1915 году. На Галлиполи погибло 8709 австралийских и 2721 новозеландских солдат. Каждый год тысячи австралийцев совершают туда паломничество.
Турция также дала понять, что присутствие парламентариев Нового Южного Уэльса на посвященной 100-летию Дня Анзак церемонии нежелательно, так как они в мае 2013 года признали и осудили Геноцид армян, пишет The Sydney Morning Herald.
Спикер парламента Турции Джемиль Чичек выступил со своим предупреждением накануне объявления розыгрыша 8000 билетов на церемонию в Галлиполи 25 апреля 2015 года. Розыгрыш начался в ночь на пятницу и будет продолжаться до 31 января 2014 года.
Как заявил Чичек в интервью The Sydney Morning Herald, есть всего два фактора, угрожающих турецко-австралийским отношениям, и один из них – “поддержка Австралией любых обвинений в геноциде без учета мнения Турции, и это может внести раскол между двумя народами и испортить день поминовения в Галлиполи”.
Джемаль Чичек также призвал парламентариев Нового Южного Уэльса отозвать резолюцию о признании Геноцида армян.
1 мая парламент австралийского штата Новый Южный Уэльс признал геноцид ассирийцев, греков и армян в Османской империи в годы Первой мировой войны. По словам заместителя генсека Альянса ассирийских организаций Гермиза Шаэна, это решение является беспрецедентным в международном признании геноцидов в Османской империи, совершенного младотурками в 1915-1923гг.. «Это признание будет выступать в качестве мощной силы против тех, кто до сих пор игнорируют или прямо отрицают геноцид христианских меньшинств. Ассирийца в Ираке, Сирии и Турции постоянно расплачиваются за последствия геноцида», – сказал он.