18 Նոյեմբեր 2013 - 07:18 AMT
Հայաստանը պատրաստ կլինի միանալու Մաքսային միությանը մինչև 2014 թվականի փետրվարի 14-ը, հայտարարել է ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Կարծում եմ, որ մինչև փետրվար մենք պատրաստ կլինենք Մաքսային միությանն ու Միասնական տնտեսական տարածքին միանալու մասին պայմանագիր կնքել, ինչպես նաև ներգրավվել Եվրասիական տնտեսական միության գործընթացում»,-ասել է Քոչարյանը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրման ու հայրենակիցների հետ կապերի գծով կոմիտեի համատեղ նիստի ավարտին:
Նա նաև նշել է, որ դեկտեմբերի 19-ին Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհուրդը կհաստատի Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու «ճանապարհային քարտեզը», հայտնում է «Ինտերֆաքս-Արևմուտքը»:
Մինչ այդ ՌԴ տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրման հարցերով ՌԴ նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազևը, ելույթ ունենալով «Ղրղզստանն ու Միասնական տնտեսական տարածքը՝ իրավիճակն ու ինտեգրման հեռանկարները» թեմայով Բիշքեկում կայացած գործարար համաժողովում, հայտարարել էր, որ Մաքսային միությանը Հայաստանի և Ղրղզստանի անդամակցության տեխնիկական մանրամասները պետք է մշակվեն 2 ամսվա ընթացքում:
«Մինչև տարեվերջ պատրաստ կլինի Մաքսային միությանը Ղրղզստանի անդամակցության ինտեգրացիոն գործընթացի ճանապարհային քարտեզը»,-ասել էր նա:
Գլազևը հույս էր հայտնել որ «ինտեգրման մյուս փուլին՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու ժամանակ», այդ պետություններն արդեն կլինեն ՄՄ կազմում:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթնաժողովում:
Հոկտեմբերի 24-ին Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական գոտուն Հայաստանի միանալու որոշման նախագիծը հաստատվել է Մինսկում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նիստին ներկա են եղել նաև Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ուկրաինայի նախագահները: Նոյեմբերի 6-ին Երևանում ստորագրվեց «Հուշագիր Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ու Հայաստանի Հանրապետության միջև գործակցության խորացման մասին» հուշագիրը: Փաստաթուղթը ստորագրեցին ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն և ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:

Армения будет готова к подписанию договора о присоединении к Таможенному союзу до февраля 2014 года, заявил замминистра иностранных дел Шаварш Кочарян.
"Считаю, что до февраля мы будем готовы подписать договор о присоединении к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству, а также к вовлечению в процесс формирования Евразийского экономического союза", – сказал Ш.Кочарян по итогам совместного заседания постоянной комиссии по внешним отношениям парламента Армении и комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками.
Он также отметил, что 19 декабря Высший евразийский экономический совет утвердит "дорожную карту" присоединения Армении к Таможенному союзу, сообщает Интерфакс-Запад.
Ранее советник президента РФ по вопросам региональной экономической интеграции Сергей Глазьев, выступая на бизнес-форуме в Бишкеке "Киргизия и Единое экономическое пространство: состояние и перспективы интеграции", заявил, что технические детали присоединения Киргизии и Армении к Таможенному союзу должны быть проработаны в течение 2 месяцев.
"До конца этого года будет сформирована дорожная карта интеграционного процесса вовлечения Киргизии в Таможенный союз", – сказал он.
Глазьев выразил надежду, что "к моменту перехода к следующему этапу интеграции – Евразийскому экономическому союзу", эти государства уже будут в составе ТС.
На состоявшемся 24 октября в Минске заседании Высшего евразийского экономического совета утвержден проект решения о присоединении Армении к Таможенному союзу и Единой экономической зоне. Были представлены и утверждены также заявление об участии Армении в процессе евразийской интеграции и Меморандум об углублении сотрудничества между Арменией и Евразийской экономической комиссией.