Հայ վետերանների և Դիմադրության շարժման մասնակիցների ազգային ասոցիացիան նշել է Իվրիում Միսաք Մանուշյանի և Յոզեֆ Էպշտեյնի ձերբակալության 70-ամյակը: Միջոցառմանը մասնակցել են Ֆրանսիայի վետերանների գծով պատվիրակ նախարար Քադեր Արիֆը, Էվրի Ֆրանսիս Շուան, հայ համայնքի և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, գրում է Nouvelles d՝Arménie-ին:
Միսաք Մանուշյանը հայ բանաստեղծ, ֆրանսիական դիմադրության շարժման մարտիկ, հակաֆաշիստ և Ֆրանսիայի ազգային հերոս է: Կնոջ` Մելինե Մանուշյանի հետ մասնակցում է հակաֆաշիստական դիմադրության շարժմանը։ 1943թ. Մանուշյանի գլխավորած խումբը մոտ 30 հարձակում է գործում գերմանական օկուպանտների վրա։ 1943 թ. նոյեմբերին, Մանուշյանը ձերբակալվում և տանջանքների է ենթարկվում և երեք ամիս անց, 1944 թվականի փետրվար 21-ին, իր խմբի 21 անդամների հետ միասին մահապատժի է ենթարկվում Փարիզի Սյուրեն արվարձանի Ֆորտ Մոն-Վալերյեն ամրոցում։ Մանուշյանին հետմահու շնորհվել է Պատվո լեգեոնի շքանշանը։ Նրա և իր խմբի անունով անվանվել են փողոցներ և հրապարակներ Փարիզում, Մարսելում, Վալանսեում և Երևանում։
Ֆրանսիայի կառավարությունը Մանուշյանին հետմահու պարգևատրել Է Պատվո լեգեոնի շքանշանով: Մանուշյանը Ազնավուրյանների ընտանիքի մտերիմներից էր եւ ընդհատակյա պայքարի տարիներին ինքը եւ կինը` Մելինեն, հաճախ էին թաքնվում նրանց տանը:
Մանուշյանի խմբին 1955թ. բանաստեղծություն է ձոնել Լուի Արագոնը, որը 1959թ. երգի է վերածել Լեո Ֆերեն: Մանուշյանի և նրա մարտական ընկերների մասին ֆրանսահայ ռեժիսոր Ռոբեր Գեդիկյանը նկարահանել է «Ոճրագործության բանակ» (կինոնկարը, 2009 թ., Մանուշյանի դերում՝ Աբգար Սիմոնյան):

18 Ноябрь 2013 - 07:59 AMT
Национальная ассоциация армянских ветеранов и участников движения Сопротивления во Франции отметила 70-ую годовщину ареста Мисака Манушяна и Йозефа Эпштейна в Иври. В мероприятии приняли участие министр-делегат по делам ветеранов Франции Кадер Ариф, Эври Франсис Шуа, представители армянской общины и общественных организаций, пишет Nouvelles d՝Arménie.
Мисак Манушян – французский антифашист-армянин, национальный герой Франции, член Компартии Франции, поэт и переводчик.
Вместе с женой Мелинэ Манушян участвовал во Французском Сопротивлении. В день объявления Второй мировой войны, 3 сентября 1939 года, французские власти запретили деятельность Компартии и арестовали многих активистов, включая Манушяна, отправленного в тюрьму Сантэ. В Париже Мисак Манушян сплотил вокруг себя армянскую интеллигенцию, ранее сотрудничавшую в журнале «Занг», для создания интернационального отряда Французского Сопротивления и антифашистской пропаганды.
В марте 1943 Манушян года присоединился к отряду «Сталинград». В августе 1943 года Манушян возглавил три отряда, насчитывавших в общей сложности около 50 бойцов. Командование всеми партизанами в районе Парижа принял польский коммунист еврейского происхождения Йозеф Эпштейн (полковник Жиль), ветеран Гражданской войны в Испании.
Утром 16 ноября 1943 года Мисак Манушян был арестован немецким командованием на подпольной штаб-квартире в Эври. По подозрению в связях с его группой всего было арестовано 68 человек. Сам Манушян подвергался пыткам и спустя 3 месяца, 21 февраля 1944 года, был в возрасте 37 лет казнен вместе с 21 членом своей группы. В 1978 году по просьбе Советского комитета ветеранов войны скульптором-монументалистом Ара Арутюняном был выполнен памятник Мисаку Манушяну из красного туфа в виде хачкара, внутри которого была помещена бронзовая голова М. Манушяна. Мисак Манушян посмертно удостоен ордена «Почетного легиона». О Манушяне писали Поль Элюар, Луи Арагон, Лео Ферре, а также Шарль Азнавур, чья семья помогала ему скрываться от нацистов.
В 2009 году режиссером Робером Гедигяном снят фильм «Армия преступников», в роли Мисака Манушяна снялся Симон Абгарян.