18 Նոյեմբեր 2013 - 12:11 AMT
Նոյեմբերի 17-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն ընդունել է իսպանացի հայտնի օպերային երգիչ Պլասիդո Դոմինգո-կրտսերին:
Բակո Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել երգչին Արցախում համերգով հանդես գալու համար՝ նշելով, որ դա նպաստում է հանրապետությունում մշակույթի զարգացմանը, մշակութային երկխոսության խորացմանն և իր մեջ պարունակում է խաղաղության ուղերձ:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, ինչպես միշտ, «սկսել է Լեռնային Ղարաբաղ այցելության փաստի հետաքննությունը»: Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլման Աբդուլաևը հայտարարել է, որ ԱԳՆ-ն ևս մեկ անգամ հաստատում է իր սկզբունքային դիրքորոշումը՝ այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղ ցանկացած «չհամաձայնեցված այցելություն ապօրինի է և այդ փաստը քննվում է»: Ադրբեջանի ԱԳՆ «սև ցուցակում» հեշտ է հայտնվել և նույնքան հեշտ է դուրս գալ: Անցած շաբաթ «արդարացվեց» նույնպես ժամանակին սև ցուցակում հայտնված հայտնի իտալացի երգիչ Ալ Բանոն:
Օգոստոսի 2-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հրապարակեց իր հայտնի «սև ցուցակը», բաղկացած 335 անձանց անունից, որոնք այցելել են Արցախ: Ավելի ուշ Բաքվում կարծիքներ հնչեցին, որ ՎՈւԱՄ անդամ պետությունները՝ Վրաստանը, Ուկրաինան, Ադրբեջանն ու Մոլդովան պետք է «համաձայնագիր կնքեն այդ երկրներում «սև ցուցակների» փոխադարձ տարածման մասին: Առաջարկվեց նաև նմանատիպ համաձայնագիր կնքել Թուրքիայի հետ: Նշենք, որ ցուցակում հայտնվածներից ոչ ոք ափսոսանք չի հայտնել Արցախ այցելելու համար: Հակառակը, ով մեկ անգամ այցելել է, ցանկություն ունի ևս մեկ անգամ լինել այնտեղ: Ղարաբաղ այցելած մարդիկ, որոնք չգտան իրենց անուններն այդ ցուցակում, կոչ արեցին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին իրենց ևս ընդգրկել «սև ցուցակում»՝ շտկելով սխալը:
Երգիչ, կոմպոզիտոր, երաժշտական պրոդյուսեր Պլասիդո Դոմինգո կրտսերը ծնվել է 1965 թվականի հոկտեմբերի 21-ին Մեխիկոյում՝ հայտնի իսպանացի տենոր Պլասիդո Դոմինգոյի և նրա երկրորդ կնոջ՝ Մարտա Օրնելասի ընտանիքում: Պլասիդոն երգեր է գրել Լուչիանո Պավարոտիի, Խոսե Կարերասի, Դայանա Ռոսի, Մայքլ Բոլթընի, Սառա Բրայթմանի համար: Նրա միջազգային դեբյուտը 'Sonic Projects Records' լեյբլում էր 2010 թվականին:

18 Ноябрь 2013 - 11:30 AMT
17 ноября президент Республики Арцах Бако Саакян принял известного испанского оперного певца Пласидо Доминго-младшего. Бако Саакян выразил признательность певцу за выступление с концертом в Арцахе, отметив, что это окажет существенное содействие развитию сферы культуры в республике, углублению межкультурного диалога и содержит в себе послание мира.
МИД Азербайджана, как всегда, «начал расследование факта посещения Нагорного Карабаха». Официальный представитель министерства иностранных дел Азербайджана Эльман Абдуллаев заявил, что внешнеполитическое ведомство еще раз подтверждает свою принципиальную позицию: любое несогласованное посещение Нагорного Карабаха является незаконным, и данный вопрос расследуется.
«Черный список» МИД Азербайджана хорош тем, что в него очень легко попасть и не менее легко выйти. На прошлой неделе известный итальянский певец Аль Бано, которого МИД Азербайджана в свое время внесло в пресловутый список, «реабилитирован».
2 августа министерство иностранных дел Азербайджана опубликовало свой знаменитый “черный список” 335 человек, посетивших Арцах. Позже в Баку зазвучали мнения, что государства-члена ГУАМ – Грузия, Украина, Азербайджан и Молдова, должны заключить «соглашение о взаимораспространении «черных списков» этих стран», то подписать договор о создании общего «черного списка». Также было предложено заключить аналогичное соглашение о взаимораспространении «черных списков» с Турцией. Заметим, что никто из нашедших в нем свое имя не выразил сожаления о том, что посещал Арцах. Наоборот: тот, кто был там один раз, решил обязательно побывать в Арцахе снова. Люди, которые не нашли свои имена в “черном списке”, хотя и бывали в Карабахе, тогда призвали азербайджанский МИД исправить ошибку и обязательно объявить их в Азербайджане персоной нон-грата. В список попали и люди, никогда в Арцахе не бывавшие, но теперь решившие точно туда поехать.
Пласидо Доминго-младший родился 21 октября 1965 года в Мехико (Mexico City), в семье всемирно известного испанского тенора Пласидо Доминго и его второй жены Марты Орнелас. Пласидо писал песни для таких артистов, как Майкл Болтон, Риккардо Коччанте, Ванесса Уильямс, Сара Брайтман, Хосе Каррерас, Лучано Паваротти для отца Пласидо Доминго. В качестве исполнительного продюсера, композитора и певца он принимал участие в записи альбома 'Amore Infinito', который вышел в 2009 году. Альбом включает в себя стихи папы римского Иоанна Павла II в исполнении Пласидо Доминго-старшего.
В 2010 году на лейбле 'Sonic Projects Records' у Пласидо Доминго-младшего состоялся его международный дебют в качестве исполнителя, в сотрудничестве с продюсером и инженером звукозаписи Хуаном Кристобалем Лосада, обладателем музыкальной премии Grammу.