19 Նոյեմբեր 2013 - 08:04 AMT
Թուրքիայի արտագործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի Վաշինգտոն այցի շրջանակում քննարկվել է ղարաբաղյան խնդիրը: Ջոն Քերին և Թուրքիայի ԱԳ նախարարը բանակցություններին անդրադարձել են Կիպրոսի և Լեռնային Ղարաբաղի հարցում քաղաքական տարաձայնություններին, գրում է trtrussian-ը:
«Վերջին 3 օրերին բանակցել եմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Նրանք շուտով հանդիպելու են»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Իր հերթին թուրք նախարարը հույս է հայտնել, որ հակամարտությունը շուտով կկարգավորվի: «Գոհ եմ, որ ԱՄՆ-ն ու Թուրքիան միասնական դիրքերից են մոտենում ղարաբաղյան կարգավորմանը: Խնդրի հանգուցալուծման դեպքում Կովկասի տարածաշրջանում կայունությունը կվերականգնվի»,- ասել է Դավութօղլուն, հայտնում է VOA News-ը:
Այսօր Վիեննայում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների միջնորդությամբ կհանդիպեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը:

В ходе визита министра иностранных дел Турции Ахмета Давутоглу в Вашингтон обсуждалась карабахская проблема. Во время переговоров Джон Керри и глава МИД Турции коснулись политических разногласий по поводу Кипра и Нагорного Карабаха, пишет trtrussian.
"За последние три дня я провел переговоры с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и с президентом Армении Сержем Саргсяном. Они вскоре проведут встречу", – сказал госсекретарь США.
В свою очередь, турецкий министр выразил надежду на скорое урегулирование конфликта. "Я удовлетворен тем, что США и Турция подходят к вопросу урегулирования нагорно-карабахского конфликта с единых позиций. В случае решения проблемы в Кавказском регионе восстановится стабильность"", – сказал Давутоглу, передает VOA News.
Сегодня в Вене при посредничестве сопредседателей МГ ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта встречаются президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев.