19 Նոյեմբեր 2013 - 08:46 AMT
Նոյեմբերի 18-ի երեկոյան Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Ինչպես հայտնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը, քննարկվել են հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերություններին և գործակցությանը, ինչպես նաև նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մասնակցությամբ կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը վերաբերող հարցեր: Հանդիպմանն ընդառաջ ԱՄՆ պետքարտուղարը վերահաստատել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ լուծմանն ուղղված գործընթացին Միացյալ Նահանգների լիակատար աջակցությունը: Երկուստեք ընդգծվել է, որ բանակցային ճանապարհով խաղաղ լուծումն այլընտրանք չունի, և անհրաժեշտ է հիմնարար սկզբունքների հիման վրա գտնել փոխընդունելի լուծման մեխանիզմներ:
Ինչպես ավելի ուշ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր Ջոն Քերին, նա հեռախոսազրույց է ունեցել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Իր հերթին թուրք նախարարը հույս է հայտնել, որ հակամարտությունը շուտով կկարգավորվի:
Նոյեմբերի 18-ի երեկոյան նախագահ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ավստրիա, որտեղ նոյեմբերի 19-ին՝ Վիեննայում կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին: Այցի շրջանակում Սերժ Սարգսյանը կհանդիպի նաև Ավստրիայի նախագահ Հայնց Ֆիշերին:
Պայմանավորվածությունն Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների հանդիպման մասին ձեռք էր բերվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նոյեմբերի սկզբին տարածաշրջան այցելության ժամանակ:
Նոյեմբերի 14-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդում ելույթ էին ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ժակ Ֆորը և Ջեյմս Ուորլիկը ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկը: Մինսկի խմբի համանախագահները ներկայացրել էին 2013թ. ընթացքում կատարված աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Վերահաստատվել էր համանախագահ պետությունների` Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Կարևորվել էր նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև նոյեմբերին կայանալիք հանդիպման անցկացումը, ինչը կարող է նոր լիցք հաղորդել բանակցային գործընթացին:
2012-ի հունվարին Սոչիում Սարգսյան – Ալիև – Մեդվեդև եռակողմ հանդիպմանը Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն էին հայտնել արագացնելու համաձայնությունների կնքումը հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով կատարված աշխատանքը։
Այս համատեքստում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն էին հայտնել շարունակել հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, մասնավորապես հասարակական և գիտական շրջանակում:

Вечером 18 ноября состоялась телефонная беседа президента Армении Сержа Саргсяна с госсекретарем США Джоном Керри. Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, в ходе беседы были обсуждены вопросы армяно-американских двусторонних отношений и сотрудничества, а также запланированной на 19 ноября в Вене при участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя действующего председателя ОБСЕ встречи президентов Армении и Азербайджана. Накануне венской встречи Джон Керри подтвердил содействие Вашингтона процессу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Собеседники подчеркнули, что у мирного решения карабахской проблемы нет альтернативы, и необходимо разработать взаимоприемлемые механизмы урегулирования на базе Основных принципов.
Как сообщил позже на совместной с главой МИД Турции Ахметом Давутоглу пресс-конференции Джон Керри, он провел телефонные переговоры и с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. В свою очередь, турецкий министр выразил надежду на скорое урегулирование конфликта.
18 ноября президент Армении Серж Саргсян с трехдневным визитом отбыл в Вену. В Вене президент Армении должен встретиться с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. В ходе визита Серж Саргсян также встретится с президентом Австрии Хайнцем Фишером.
Договоренность о проведении встречи президентов Армении и Азербайджана была достигнута в результате визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион в начале ноября.
14 ноября на заседании Постоянного совета ОБСЕ в Вене сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция) и Джеймс Уорлик (США), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик представили проделанную в 2013 году работу по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Они также подтвердили позицию президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ – России, Франции и США, согласно которой у мирного решения карабахской проблемы нет альтернативы. Была также отмечена важность проведения намеченной на ноябрь встречи президентов Армении и Азербайджана, которая может придать новый импульс переговорному процессу.
Президенты Азербайджана и Армении на своей последней встрече 23 января 2012 года, которая состоялась в Сочи с участием президента России, признали необходимость отойти от крайних позиций и высказались за продолжение усилий по сближению своих позиций. "Участники встречи выразили готовность ускорить работу над общими принципами, чтобы затем на этой базе перейти к разработке юридически обязывающего мирного соглашения", – сообщил тогда глава МИД России Сергей Лавров. Серж Саргсян и Ильхам Алиев также заявили, что ждут от посредников Минской группы ОБСЕ предложений по выполнению конкретных процедур в целях расследования инцидентов вдоль линии прекращения огня, а также обратились к России с просьбой выступить посредником в налаживании гуманитарных связей между двумя странами.