Թուրքիայի «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» քաղաքականությունը ձախողվեց և թուրքական իշխանություններն որոշել են ևս մեկ անգամ փորձել 2014 թվականին: Ինչպես գրում է Akşam թերթը, Թուրքիան ներկայացրել է 2014 թվականի համար նախատեսված «ճանապարհային քարտեզը», բաղկացած 5 կետից: Հիմնական կետերից մեկը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումն է:
«2014 թվականը թուրքական իշխանությունների համար կդառնա Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման տարի: Իշխանությունները քննարկել են մի տարբերակ, համաձայն որի հայկական կողմը պետք է հանձնի ԼՂՀ մերձակա անվտանգության գոտու 7 շրջաններից 2-ը, հնարավորություն տալով Ադրբեջանին բացել ճանապարհը դեպի Նախիջևան: Առաջարկվում է նաև բացել հայ-թուրքական սահմանը»,-գրում է թերթը:
Հիշատակված քայլերից բացի օրակարգում է նաև Կիպրոսի հարցը, նոր հարաբերությունների հաստատումն Իրաքի հետ, լարվածության թուլացումն Իսրայելի հետ և առաջիկա ընտրությունները Սիրիայում:
Թուրքիան փակել է Հայաստանի հետ սահմանը 1993 թվականին որպես համերաշխության նշան Ադրբեջանի հետ ղարաբաղյան պատերազմի պատճառով: Այդպիսով, Նախիջևանը կտրվեց Բաքվից և այժմ այնտեղ կարելի է մեկնել միայն Իրանի տարածքով:
Թուրքիան մտադիր է հասնել Կիպրոսի մասնատման ու Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության միջազգային ճանաչման: Այժմ Թուրքիան ակտիվ բանակցություններ է վարում Հյուսիսային Քրդստանի առաջնորդ Մասուդ Բարզանիի հետ: Ինչ վերաբերում է Իսրայելին, ապա Mavi Marmara-ի հետ կապված միջադեպից ու թուրք քաղաքացիների մահվան համար Իսրայելի ներողությունից հետո դիվանագիտական հարաբերությունները երկրների միջև լարված են մնում:

Политика Турции «ноль проблем с соседями» полностью провалилась и турецкие власти решили в 2014 году еще раз попробовать реализовать ее. Как пишет газета Akşam, Турция представила «дорожную карту» на 2014 год, состоящую из пяти пунктов. Одним из основных пунктов является нормализация отношений с Арменией.
«2014 год для турецких властей станет годом урегулирования отношений с Арменией. Власти обсудили вариант, согласно которому, армянская сторона передает 2 из 7 районов пояса безопасности вокруг НКР, предоставляет возможность Азербайджану открыть дорогу в Нахичеван. Также предполагается открыть армяно-турецкую границу», – пишет газета.
Кроме упомянутых шагов в повестке дня вопрос о референдуме на Кипре, начало новых отношений с Ираком, ослабление напряженности с Израилем и предстоящие выборы в Сирии.
Турция закрыла границу с Арменией в 1993 году в знак солидарности с Азербайджаном во время войны в Карабахе. Таким образом, Нахичеван оказался отрезанным от Баку, и попасть туда можно только через Иран.
Турция добивается раздела Кипра и международного признания Турецкой Республики Северного Кипра. В настоящее время она также ведет активные переговоры с лидером Северного Курдистана Масудом Барзани. Что касается Израиля, то после инцидента с Mavi Marmara и принесения извинений со стороны Израиля за гибель турецких граждан при захвате судна, дипломатические отношения между странами остаются напряженными. И, наконец, Сирия, где в 2014 году пройдут президентские выборы.