19 Նոյեմբեր 2013 - 11:33 AMT
Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ, շեյխ ուլ իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն նամակ է hղել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին, հայտնում է «ԱՊԱ» գործակալությունը ԿՄՎ մամլո ծառայության ղեկավար Ռագիմ Դադաշևի վրա հղումով:
Նամակում ասվում է գերեվարված հայ զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանի հետ հանդիպման մասին: Հանդիպումը տեղի է ունեցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի խնդրանքով: Նամակի մանրամասները չեն հաղորդվում:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Փաշազադեն հանդիպել է գերեվարված հայ զինծառայողի հետ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի խնդրանքով: Նա հետաքրքվել է գերեվարված զինծառայողի կենցաղային պայմաններով, նրան պատասխանել են, որ «գերուն չեն նեղացնում, հոգ են տանում նրա մասին»:
Հոկտեմբերի կեսին որոշ հայկական ԶԼՄ-ներում հաղորդագրություններ հայտնվեցին այն մասին, որ Ինջիղուլյանին մտադիր են տեղափոխել երրորդ երկիր, սակայն Կարմր Խաչի միջազգային կոմիտեի երևանյան գրասենյակում այդ տեղեկատվությունը չհաստատեցին:
Հակոբ Ինջիղուլյանին երրորդ երկիր տեղափոխելու մտադրության մասին հաղորդագրությունը հրապարակել էր հայկական կայքերից մեկը՝ նրա զարմիի՝ Արմանի վրա հղումով: Սակայն PanARMENIAN.Net-ին Արման Ինջիղուլյանը հերքել էր այդ հաղորդագրությունը, ասելով, որ «նամակում Հակոբը նման բան չի գրել, երրորդ երկիր մեկնելու հնարավորությանն մասին ասել են Կարմիր խաչի աշխատակիցները»:
Սեպտեմբերի 18-ին ադրբեջանական լրատվականներում տարածվել է Ադրբեջանի Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների պետհանձնաժողովի քարտուղար Շահին Սաիլովի հայտարարությանն այն մասին, թե Ինջիղուլյանը «դիմում է գրել, որտեղ խնդրում է իրեն երրորդ երկիր տեղափոխել»:
«Դիմումն արդեն նախարարների կաբինետում է: Ինչքան գիտեմ, դիմումը Ինջիղուլյանի մյուս փաստաթղթերի հետ միասին պետք է ուղարկվի ՄԱԿ-ի գլխավոր Գերագույն հանձնակատարի Բաքվի ներկայացուցչություն:»,- Trend գործակալությանն ասել էր Սաիլովը:
Ինչպես ի պատասխան հայտարարել էր ՀՀ ՊՆ փոխղեկավար Դավիթ Տոնոյանը, եթե այդ տեղեկատվությունը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականցվող հերթական քարոզչական հնարքը չէ, ապա տրամաբանական շարունակությունը պետք է լինի Բաքվում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով հանձնակատարի գրասենյակի` իր մանդատի շրջանակում ներգրավումը` ռազմագերուն փախստականի կարգավիճակ շնորհելու գործընթաց սկսելու մասով:
Տոնոյանը կոչ է արել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով հանձնակատարի գրասենյակին և այլ շահառուներին նմանօրինակ դեպքերի քննարկման ժամանակ հաշվի առնել վերոնշյալ հանգամանքները՝ նշելով, որ Ինջիղուլյանին «փախստականի կարգավիճակ» շնորհելը միգուցեև հնարավորություն է գերության մեջ խուսափելու նրա նկատմամբ ֆիզիկական բռնություններից, խոշտանգումներից և այլ ողբերգական հետևանքներից, ինչպիսիք տեղի են ունեցել նախկինում նման դեպքերի ժամանակ (մասնավորապես ադրբեջանական գերության մեջ սպանված հովվի՝ Մանվել Սարիբեկյանի դեպքը):
Այդ հայտարարություններից անցած ժամանակահատվածում ադրբեջանական կողմը ոչ մի քայլ չի ձեռնարկել Ինջիղուլյանին փախստականի կարգավիճակ տալու ուղղությամբ:
Օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ժամը 3:00-ի սահմաններում, ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ, ըստ նախնական տեղեկությունների՝ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով 1991թ. ծնված շարքային զինծառայող Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանը հատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը, հայտնվել է հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում: Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի աշխատակիցները մինչ օրս չենն հանդիպել Հակոբին: Զինծառայողի ծնողներն ու ՀՀ ՊՆ-ն բազմիցս կոչ են արել ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներին հանդիօպել զինծառայողին և կազմակերպել նրա վերադարձը հայրենիք:
Հայկական կողմը բազմիցս է հայտարարել, որ Ինջիղուլյանի «հարցազրույցը» կորզված է ճնշման տակ և կոչ է արել Կարմիր խաչին ջանքեր գործադրել զինծառայողին հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ, որտեղ նրա դեմ քրեական հետապնդում չի իրականացվի:
Նշենք, որ մինչ օրս նախկինում ադրբեջանական գերությունից վերադարձածներից ոչ ոք քրեական հետապնդման չի ենթարկվել:

Председатель Управления Мусульман Кавказа (УМК), шейхульислам Гаджи Аллахшукюр Пашазаде направил письмо Католикосу Все Армян Гарегину II. Об этом сообщает АПА со ссылкой на руководителя пресс-службы УМК Рагиму Дадашеву.
В письме говорится о результатах встречи с находящимся в плену в Азербайджане армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном. Встреча состоялась по просьбе Гарегина II. Детали письма не уточняются.
Ранее сообщалось, что Аллахшукюр Пашазаде 1 ноября встретился с плененным азербайджанцами армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном. Шейхульислам встретился с армянским военнослужащим по просьбе Католикоса Всех Армян Гарегина II. Поинтересовавшемуся условиями содержания военнопленного шейху сообщили, что “задержанного не обижают, заботятся о нем”.
Информацию о переводе Акопа Инджигуляна в третью страну опубликовал один из армянских сайтов со ссылкой на двоюродного брата Акопа Инджигуляна – Армана. Однако в беседе с PanARMENIAN.Net Арман Инджигулян опроверг данное сообщение. На вопрос, писал ли Акоп в своем письме из плена о том, что хочет уехать в третью страну, Арман Инджигулян заявил: “В своем письме Акоп ничего подобного не писал, нам о такой возможности сказали сотрудники Красного Креста”.
Как заявил в ответ замминистра обороны Армении Давид Тоноян, если это заявление соответствует действительности, а не очередная пропагандистская выдумка властей Азербайджана, то логическим продолжением будет инициация бакинским офиса комиссара ООН по вопросам беженцев процесса по предоставлению Инджигуляну статуса беженца. Замминистра также отметил, что предоставление этого статуса, возможно, позволит Инджигуляну избежать физического насилия, унижений и даже трагических последствий, которые имели место в других подобных ситуациях.
За прошедшее с этих заявлений время азербайджанская сторона не предприняла никаких шагов по предоставлению Инджигуляну статуса беженца.
В ночь на 8-ое августа во время несения службы рядовой Армии обороны НКР Акоп Инджигулян 1991 г.р., по предварительным данным, не сориентировавшись на местности, пересек карабахско-азербайджанскую границу и оказался на территории, подконтрольной азербайджанским ВС. Через несколько дней на азербайджанских ресурсах появилась запись “интервью” армянского военнослужащего Акопа Инджигуляна азербайджанскому каналу ANS, где он якобы рассказывает, как “перешел на азербайджанскую сторону”. Позже появилось второе «интервью», где армянский военнопленный заявил, что якобы не хочет возвращаться в Армению.