Չնայած, որ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը Վիեննայումզգալի արդյունքներ չարձանագրվեցին (լուրջ վերլուծաբանները նման արդյունքներ չէին էլ ակնկալում), այն կարևոր նշանակություն ուներ: Հանդիպումն անցնում էր զգալի ընդմիջումից հետո: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին ասաց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի բաժնի վարիչ Միխայիլ Ալեքսանդրովը: Նա հիշեցրել է, որ վերջին հանդիպումը Կազանում էր, որտեղ Ադրբեջանը հրաժարվեց ընդունել Մինսկի խմբի պայմանները:
«Դրան հաջորդեց լարվածության աճը ԼՂՀ և Հայաստանի հետ սահմանին: Լարվածությունը պահպանվում էր մինչև վերջին րոպեն: Ուստի հանդիպումը կարևոր է որպես նախագահների մակարդակով երկխոսության վերսկսման նշան: Իսկ այդպիսի վերսկսումը պետք է նպաստի լարվածության թուլացմանը սահմանին, քանի որ Ադրբեջանի նախագահը ստիպված կլինի հաշվի առնել, որ շուտով նման հանդիպում է լինելու, իսկ լարվածության աճը կդժվարացնի այդպիսի երկխոսությունը»,-ասել է նա:
Ռուս փորձագետը նշել է նաև, որ հանդիպումների վերսկսումը շատ կարևոր է, քանի որ երկու երկրների հասարակություններին ցույց է տալիս լարվածության աճի ու պատերազմի վերսկսման այլընտրանք: Դա հանդարտեցնող ազդեցություն է ունենում հայերի ու ադրբեջանցիների վրա: «Հատկապես դա կարևոր է Ադրբեջանի համար, որտեղ ռազմաշունչ հռետորաբանությունը առօրյա կյանքի մաս է դարձել: Նույնիսկ եթե այն պահպանվի, երկխոսության վերսկսման պարագայում չի ունենա նախկին ապակայունացնող արդյունքը:
Եվ երրորդը: Երկխոսության վերսկսումը հնարավորություն է բացում փոխզիջման համար: Անշուշտ, դա մոտ ապագայի գործ չէ, սակայն հեռանկարում նման տարբերակը չի բացառվում: Եվ կարևոր է, որ այն պահպանվի Ադրբեջանի ու Հայաստանի քաղաքական վերնախավի ուղեղներում», ասել է Ալեքսանդրովը:
Ինչ վերաբերում է Կիևում հնարավոր հանդիպմանն, ապա փորձագետը նշել է, որ հազիվ թե այնտեղ բեկում լինի: «Սակայն այժմ ամենակարևոր հարցը սահմանին լարվածության նվազեցումն է, հակամարտության լարվածության նվազեցումը: Խոսքը պետք է գնա գնդակոծությունների դադարեցման, վստահության միջոցների բարձրացման, դիտորդների ակտիվացման մասին: Ահա այս հարցերում պայմանավորվածությունները հնարավոր են»,-ասել է Միխայիլ Ալեքսանդրովը:

20 Ноябрь 2013 - 10:31 AMT
Несмотря на то, что на встрече в Вене не было достигнуто никаких заметных результатов (их, собственно, никто из серьезных аналитиков и не ждал), встреча имела важное значение. Эта встреча проходила после значительного перерыва. Об этом PanARMENIAN.Net заявил заведующий отделом Кавказа Института стран СНГ Михаил Александров. Он напомнил, что последняя встреча была в Казани, где Азербайджан отказался принять условия Минской группы. «После этого последовала эскалация напряженности на границе с НКР и Арменией. Эта напряженность сохранялась до самого последнего момента. Поэтому проведение встречи – важно как симптом возобновления диалога на уровне президентов. А такой диалог должен способствовать ослаблению напряженности на границе, так как лидер Азербайджана вынужден будет учитывать, что скоро ему встречаться со своим визави, а эскалация напряженности затруднит диалог», – сказал он.
Российский эксперт также подчеркнул, что возобновление встреч важно, потому что для обществ обоих стран они демонстрируют альтернативу росту напряженности и возможному возобновлению войны. Это действует успокаивающе на армян и азербайджанцев. «Особенно это важно для Азербайджана, где милитаристская риторика стала частью повседневной жизни. Даже если эта риторика и сохранится, то в условиях возобновления диалога она не будет иметь прежнего дестабилизирующего эффекта.
Ну, и третий момент. Возобновление диалога открывает возможность для достижения компромисса. Конечно – это не дело ближайшего будущего, но в более отдаленной перспективе такой вариант не исключен. И важно, чтобы такая перспектива сохранялась в умах политической элиты Азербайджана и Армении», отметил Александров.
Что касается возможной встречи в Киеве, то эксперт заметил, что вряд ли там будут возможны какие-либо прорывы в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. «Однако сейчас наиболее важный вопрос – снижение напряженности на границе, деэскалация конфликта. Речь должна идти о прекращении обстрелов, повышении мер доверия в зоне соприкосновения войск, усилении активности наблюдателей. Вот в этой области какие то договоренности возможны», – сказал Михаил Александров.