20 Նոյեմբեր 2013 - 13:16 AMT
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն հրավիրված է Հայաստան մասնակցելու դեկտեմբերի 12-ին Երևանում կայանալիք ՍԾՏՀ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին: Ինչպես գրում է Zaman-ը, հրավերը ստանալով, Դավութօղլուն դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել մասնակցության վերաբերյալ՝ պայմանավորելով դա Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման արդյունքներով: Քանի որ նախօրեին Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի Վիեննայում կայացած հանդիպմանը որոշվել է շարունակել երկխոսությունը, ակնկալվում է, որ Դավութօղլուն կայցելի Հայաստան:
Պարբերականը գրում է, որ Դավութօղլուն Երևան չմեկնելու ոչ մի պատճառ չունի: Ժամանակին Հայաստան է այցելել Թուրքիայի ԱԳՆ նախկին ղեկավար Ալի Բաբաջանը, մասնակցելով նույնատիպ միջոցառման: Նույն 2009 թվականին Հայաստան է այցելել նաև Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Մահմուդ Մամեդգուլիևը: «Եթե Դավութօղլուն Հայաստան չմեկնի, ապա որպես մերժման պատճառ կարող է նշվել Գերմանիայի նախագահի այցը Թուրքիա»,-գրում է թերթը:

20 Ноябрь 2013 - 12:49 AMT
Глава МИД Турции Ахмет Давутоглу приглашен в Армению для участия в предстоящем 12 декабря в Ереване заседании Совета министров иностранных дел государств-членов Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС). Как пишет Zaman, после получения официального приглашения Давутоглу не принял окончательного решения, обусловив это итогами встречи президентов Армении и Азербайджана. Поскольку на прошедшей накануне, 19 ноября, встрече между Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым было принято решение продолжить диалог, ожидается, что Давутоглу посетит Армению.
Издание пишет, что никаких причин для отказа Давутоглу от визита в Ереван нет. Армению уже посещал экс-глава МИД Али Бабаджан, приглашенный на подобное же мероприятие. Тогда же, в 2009 году, в Армению приехал и замминистра ИД Азербайджана Махмуд Мамедгулиев. «Если Давутоглу не прибудет в Армению, то в качестве причины отказа, возможно, будет указан визит президента Германии в Турцию»,– пишет Zaman.