22 Նոյեմբեր 2013 - 08:06 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 21-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Փարիզ: Նույն օրը երկրի ղեկավարն այցելել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի «Հեռուստամարաթոն-2013»-ի շրջանակում ընթացող համաեվրոպական հեռախոսամարաթոնը կազմակերպող գլխավոր գրասենյակ:
Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել «Հայաստան» hամահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի գրասենյակի ամբողջ անձնակազմին` հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի տնօրեն Պետրոս Թերզյանի գլխավորությամբ, բոլոր կամավորներին, ովքեր անմիջական մասնակցություն են ունենում հեռախոսամարաթոնին` ընդգծելով, որ Եվրոպայի հայությունը միշտ եղել է Արցախի կողքին` ըստ ամենայնի սատարելով մեր հանրապետությանը:
Ֆոնեթոնի մեկնարկն ազդարարել են Բակո Սահակյանն ու հայտնի ֆրանսահայ ռեժիսոր Ռոբեր Գեդիկյանը: Սա «Հայաստան» հիմնադրամի կազմակերպած արդեն 20-րդ ֆոնեթոնն է: Այս տարի Եվրոպական ֆոնեթոնի հովանավորներն են Ռոբեր Գեդիկյանը տիկնոջ՝ դերասանուհի Արիան Ասկարիի հետ:
2012 թվականին 700 կամավորների շնորհիվ Մարսելում, Լիոնում, Թուլուզում և Քաշում հեռախոսամարաթոնի արդյունքում հավաքվեց շուրջ 1,42 մլն եվրո ԼՂՀ և սիրիահայերի համար:

21 ноября президент Республики Арцах Бако Саакян прибыл с рабочим визитом в Париж. В тот же день глава государства посетил главный офис Всеармянского фонда «Айастан» по организации общеевропейского Фонетона, проходящего в рамках “Телемарафон-2013”.
Президент Саакян выразил благодарность всему персоналу французского офиса Всеармянского фонда «Айастан» во главе с директором филиала Фонда во Франции Петросом Терзяном, всем волонтерам, кто принял участие в фонотоне, подчеркнув, что армянство Европы всегда было рядом с Арцахом, всячески поддерживая республику.
Фонетон открыл Бако Саакян вместе с режиссером Робером Гедикяном. Это 20-й Фонетон фонда «Айастан». В этом году спонсорами Европейского Фонетона стали Робер Гедикян и его жена, актриса Ариан Аскари.
В 2012 году, благодаря 700 волонтерам в Марселе, Лионе, Тулузе и Каше было собрано более € 1.42 миллиона, которые предназначались для НКР и сирийских армян.