Նոյեմբերի 22-ին ծնվել է Արցախի «Ազատագրական բանակ» ջոկատի հրամանատար, ՀՀ և ԼՂՀ Մարտական առաջին աստիճանի խաչի շքանշանակիր Լեոնիդ Ազգալդյանը, որին են պատկանում Արցախի մասին անմահ խոսքերը. «Սա Հայաստան է և վերջ»: Նա ծնվել է Թբիլիսիում, հետո ընտանիքը տեղափոխվել է Երևան: Ազգալդյանը սովորել է ՄՊՀ և ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետներում, աշխատել է ավտոմատ համակարգերի կառավարման ոլորտում: Ազգալդյանը ղարաբաղյան շարժման առաջնորդներից մեկն էր, 1990 թվականի փետրվարից սկսած պլանավորել և կազմակերպել է Հայաստանի և Ղարաբաղի մի քանի շրջանների ինքնապաշտպանությունը:
1991 թվականին Լեոնիդ Ազգալդյանը Հովսեփ Հովսեփյանի հետ հիմնեց «Ազատագրական բանակ» ջոկատը, որը կոչված էր պաշտպանելու Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը: Գիտակցելով երկրի համար ողջ վտանգը՝ նա ասում էր. «Ազգի գոյության հարցն է լուծվում: Ոչ մի գաղափարով չի կարելի արդարացնել Շահումյանի, Գետաշենի, Արցախի, ինչպես նաև մնացած հայոց հողերի հանձնումը»: Եվ թույլ չտալու համար այդ կորուստը, նա դարձավ Շարժման ամենաակտիվ մասնակիցներից մեկը, վստահ լինելով, որ միայն «իրական քայլեր են հարկավոր»: Այստեղ մերջբերում ենք անում Լեոնիդի վաղեմի նամակից, հասցեագրված մերձավոր մի մարդու, որը հայտնվել էր բարդ իրավիճակում. «Գլխավորն այսօրվա բուն էությունը հասկանալն է…Դուք կհաղթեք միայն ձեզ արժանի գործողությունների շնորհիվ…Ուրիշների խղճմտանքը հայցելն ու այլ հիմարություններն անօգուտ են…»:
Ղարաբաղյան շարժման առաջին օրվանից Լեոնիդ Ազգալդյանը, որպես ռազմական առաջատար գործիչ, մասնակցել է ազգային-ազատագրական պայքարին: Մտավորականության ներկայացուցիչներից միայն մի քանիսն էին առաջնագծում: Նրանց թվում էր նաև Դևը՝ Ազգալդյանի ընկերն ու զինակիցը: Նրանք իսկական մտավորականներ էին, հավատարիմ սեփական գաղափարներին, հայրենասիրության տիպարներ:
Լեոնիդ Ազգալդյանի գերնպատակը պատերազմի դաշտում մարդկային անխուսափելի կորուստների թիվը նվազագույնի հասցնելն էր: «Շատ քրտինք` քիչ արյուն»,-ասում էր նա: Ազատագրելով Արցախը՝ Ազգալդյանը մտովի ազատագրում էր նաև Կարինն ու Վանը, Կարսն ու Անին: Նա սիրում էր կնկնել. «Մի հավատացեք, եթե ասեն, որ մահացել եմ: Ես Ստամբուլի պատերի տակ եմ ընկնելու»: Նրա մեծ երազանքն էր վերադարձնել «նախնիների կորսված հողերը, հզոր երկիր ստեղծել, որտեղ մեր ժողովուրդը նոր ոգի ու շունչ կառնի»: Լեոնիդ Ազգալդյանն իր զինակիցների հետ, առաջին հերթին «Արցախի ճակատ» ստորաբաժանման հրամանատար Վլադիմիր Բալայանի հետ միասին Արցախյան պատերազմում փայլուն հաղթանակներով ճանապարհ էր հարթում դեպի այդ նվիրական երազանքը: Երկու հրամանատարները, ոգեշնչելով մարտիկներին սեփական արիությամբ, տանում էին նրանց ի մարտ, ազատագրելով հայրենի հողը: 27 հաղթանակ և ոչ մի պարտություն՝ ահա այսպիսին է «Ազատագրական բանակ» ջոկատի փառավոր ուղին՝ Վարդենիսի ու Նոյեմբերյանի սահմանամերձ գյուղերից մինչև Կոռնիձոր ու Շահումյան, մինչև Մարտակերտ: Քայլ առ քայլ ազատագրվում էին Բուզլուխ, Մանաշիդ, Տող, Էրքեջ, Վեինշեն, Քարաչինար, Գյուլիստան գյուղերը: Վնասազերծվեցին ու ազատագրվեցին ադրբեջանաբնակ Իմերեթ-Քերեվենդը, Մանիքենդը, Աղդաբանը, Չեկչուվաշանն ու մյուսները: Բայց, ըստ Ազգալդյանի, գլխավորը Շուշիի ազատագրումն էր: «Ով տիրում է Շուշիին, տիրում է Արցախին…Հայաստանի նոր պատմությունը Շուշիից է սկսվում»,-ասել է Լեոնիդը: Նա զոհվեց 1992 թ. հունիսի 21-ին Մարտակերտի համար մարտում:

22 ноября родился Кавалер Боевого Креста I степени РА и НКР, командир Освободительной армии Арцаха Леонид Азгалдян, которому принадлежат бессмертные слова: «Карабах – наш. И точка!» Он родился в Тбилиси, потом семья переехала в Ереван. Окончил физфак МГУ и ЕГУ, работал в области систем автоматического управления. Был одним из лидеров Карабахского движения, с февраля 1990 планировал и организовал защиту нескольких районов Армении и Карабаха. В 1991 с Овсепом Овсепяном основал «Армию Освобождения», военную организацию, призванную защищать армянское население Нагорного Карабаха. Осознавая всю степень нависшей над страной опасности, он говорил: «…Решается вопрос существования нации. Геташен, Шаумян, Арцах, Зангезур – это открытые двери нашей Родины, и потому нельзя допустить потери даже пяди земли…». И чтобы не допустить этой потери, он уже с самого начала Движения стал одним из самых его активных участников, будучи убежденным в том, что «необходимы только реальные шаги». Эта и последующие цитаты приведены из давнего письма Леонида, адресованного близкому человеку, который оказался в сложной жизненной ситуации. «…Главное – это понять сегодняшнюю суть… Вы выигрываете только действиями, достойными вас… Взывание же к совести и другие глупости бесполезны…».
Когда начались вооруженные столкновения, Азгалдян один из первых взял в руки оружие и оказался на передовой. Из представителей интеллигенции там были лишь единицы. В их числе был и легендарный Дэв – друг и последователь Азгалдяна. Это были личности «высокого полета», истинные интеллигенты, преданные своим идеалам, ставшие символом любви к Отечеству.
Главной своей задачей Леонид Азгалдян считал сведение к минимуму неизбежных на войне человеческих потерь. «Много пота – мало крови»,- говорил он. Освобождая Арцах, он мысленно освобождал Карин и Ван, Карс и Ани. Он любил повторять: «Не верьте, если вам скажут о моей гибели. Я умру под стенами Стамбула». Его великой мечтой было «вернуть утраченные предками земли, создать мощную страну, в которой народ наш воспрянет духом». Леонид Азгалдян вместе со своими соратниками, и в первую очередь командиром подразделения «Фронт Арцаха» Владимиром Балаяном, прокладывал путь к этой заветной цели блестящими победами в Арцахской войне. Два командира, воодушевляя бойцов своей отвагой, вели их в бой, освобождали родную землю. 27 побед и ни одного поражения – таков триумфальный путь Освободительной армии, от пограничных деревень Вардениса до Ноемберяна, через Корнидзор к Шаумяну, Мардакерту. Шаг за шагом освобождались села Бузлух, Манашид, Тог, Эркедж, Вериншен, Карачинар, Гюлистан. Были обезврежены и азербайджанские села Имерет-Керевенд, Маникенд, Агдабан, Чейчувашан и многие другие. Но главное, считал Азгалдян,- это освобождение Шуши: «Тот, кто владеет Шуши, владеет всем Арцахом… Новая история Армении начинается с Шуши»,- говорил Леонид. Он погиб 21 июня в боях за Мартакерт.