23 Նոյեմբեր 2013 - 06:53 AMT
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) ողջունում է տնտեսական երկխոսությունն ԱՄՆ ու Հայաստանի միջև, առաջին հերթին՝ երկկողմ առևտրի և ներդրումների շուրջ շահառուների և նվիրատուների միջև քննարկումը:
ԱՄՆ-ն Հայաստանին և Contour Global ընկերությանը 180 մլն դոլար է հատկացրել Որոտանի ՀԷԿ-ի վերակառուցման համար: Հայաստանը նաև ընդգրկվել է USAID STIP ծրագրի մասնակից 20 երկրի ցանկում, ուղղված էներգետիկ անկախությանն ու ջրային ռեսուրսների կառավարմանը, ինչպես նաև «Հազարամյակի մարտահրավերների» երկրորդ դրամաշնորհի ցանկում: «Որոտան» նախագիծը ենթադրում է խոշորագույն ամերիկյան ներդրումները ԱՄՆ-Հայաստան երկկողմ հարաբերությունների պատմությունում:
«Ողջունում ենք նիստը որպես դրական ջրբաժան ԱՄՆ ու Հայաստանի երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում: Բանակցությունների արդյունքները խոստումնալից են նաև քաղաքական մակարդակով: Իսկ գործնականն ապագայում կայուն աճի հող կնախապատրաստի»,- ասել է ANCA նախագահ Քեն Խաչիկյանը:
ANCA-ի համար մեկնաբանելով հանդիպման արդյունքները՝ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը նշել է, որ ԱՄՆ-ն ու Հայաստանն «առավել հասուն հարաբերությունների ճանապարհին են՝ հեռանալով նվիրատու-շահառու մոդելից, և կենտրոնանալով գործընկերության մոդելի վրա:
Ամերիկյան կողմից բանակցություններին մասնակցել են պետքարտուղարի եվրոպական գծով օգնականի տեղակալ Էրիկ Ռուբինը, USAID ղեկավարի օգնական Փեյջ Ալեքսանդերը, Եվրոպայի գծով օժանդակության հատկացման համակարգող Դանիել Ռոզենբլյումը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը: Երևանը ներկայացնում էր ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը, ինչպես նաև ԱԳ, էկոնոմիկայի, արդարադատության, էներգետիկայի և բնական պաշարների, ինչպես նաև բնապահպանության նախարարությունների ներկայացուցիչները: ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Թաթուլ Մանասերյանը ևս առանցքային դերակատարություն է ունեցել հանդիպման նախապատրաստման գործում:

Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA) приветствует экономический диалог между США и Арменией и в первую очередь дискуссии между донорами и получателями, направленные на двустороннюю торговлю и инвестиции.
США выделили Армении и фирме Contour Global $180 млн. на реконструкцию Воротанской гидроэлектростанции. Также Армения включена в список из 20 стран программы USAID STIP по энергетической независимости и управления водными ресурсами, а также второй грант «Вызовов тысячелетия». Проект «Воротан» представляет собой крупнейшие американские инвестиции в истории двусторонних отношений США -Армения.
«Мы приветствуем заседание в качестве позитивного водораздела в истории экономических отношений между США и Арменией . Результаты переговоров обещают быть значимыми и на политическом уровне. А практика подготовит почву для устойчивого роста в будущем», – сказал председатель ANCA Кен Хачикян .
Комментируя ANCA итоги встречи, посол США в Армении Джон Хефферн отметил, что США и Армения находятся на пути к «более зрелым отношениям и, уходя от модели донор-реципиент, сосредотачивают внимание на модели партнерства.
В переговорах с американской стороны принимали участие заместитель помощника госсекретаря по европейским делам Эрик Рубин , помощник администратора USAID Пейдж Александер, координатора по оказанию помощи для Европы Даниэль Розенблюм, посол США в Армении Джон Хефферн. Ереван был представлен министром финансов Давидом Саркисяном, наряду с представителями министерств иностранных дел, экономики, юстиции, энергетики и природных ресурсов, а также охраны природы . Посол Армении в США Татул Маркарян сыграл ключевую роль в подготовке к встрече.