Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի գծով նախարար Դևիդ Լիդինգթոնը ողջունել է Վիեննայում նոյեմբերի 19-ին կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպումը:
Այդ մասին ասվում է Լիդինգթոնի հայտարարության մեջ, որը տարածել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան մամլո ծառայությունը:
«Մենք հորդորում ենք նախագահներին շարունակել Վիեննայում սկսած գործընթացը և ակտիվորեն աշխատել ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ ու երկարաժամկետ հանգուցալուծման ուղղությամբ»,-հայտարարել է Լիդինգթոնը:
Ըստ նախարարի, այդ հանդիպումը, որը համակարգում էին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները և որը առաջինն էր 2012 թվականի հունվարից, «դրական քայլ է երկու նախագահների միջև կանոնավոր ու բովանդակային քննարկումների համար», հայտնում է «Նովոստի-Արմենիա» գործակալությունը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման մանրամասները չեն հրապարկվում:
Ինչպես հայտնել է «Ազատություն» ռադիոկայանը, Սերժ Սարգսյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես անցավ հանդիպումը, հայտարարել է.«Նորմալ»: Հետագա մեկնաբանություններից Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը ձեռնպահ են մնացել:
Մինչ այդ «Հրապարակ» թերթն իր աղբյուրների վրա հղումով գրել էր, որ հանդիպման ժամանակ հայկական կողմը պնդելու է, որ Ղարաբաղը վերադառնա բանակցությունների սեղանի մոտ:
Հանդիպման նախօրեին, նոյեմբերի 18-ի երեկոյան տեղի ունեցավ ՀՀ նախագահի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Զրույցի ժամանակ Քերին հաստատել էր Վաշինգտոնի աջակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Զրուցակիցները նշել են, որ ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի և հարկավոր է մշակել կարգավորման փոխընդունելի մեխանիզմներ հիմնարար սկզբունքների հիման վրա:

26 Ноябрь 2013 - 11:15 AMT
Министр Великобритании по делам Европы Дэвид Лидингтон поприветствовал состоявшуюся 19 ноября в Вене встречу президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева.
Об этом говорится в заявлении Д. Лидингтона, распространенном пресс-службой посольства Великобритании в Армении.
«Мы призываем президентов продолжить начатый в Вене процесс и активно работать для поиска мирного и долгосрочного решения нагорно-карабахского конфликта»,- заявил Д. Лидингтон.
По словам министра, эта встреча, которая координировалась сопредседателями Минской группы ОБСЕ и была первой с января 2012 года, является «позитивным шагом к возобновлению регулярных и содержательных обсуждений между двумя лидерами», передает “Новости-Армения”.
Подробности встречи президентов Армении и Азербайджана не разглашаются.
Как сообщала армянская служба радио «Свобода», Серж Саргсян, отвечая на вопрос о том, как прошла встреча, заявил: «Нормально» От дальнейших комментариев Серж Саргсян и Ильхам Алиев отказались.
Ранее газета «Грапарак» со ссылкой на свои источники писала, что в ходе встречи армянская сторона будет настаивать на возвращении Карабаха за стол переговоров.
Накануне встречи, вечером 18 ноября, состоялась телефонная беседа президента Армении Сержа Саргсяна с госсекретарем США Джоном Керри. В ходе беседы Джон Керри подтвердил содействие Вашингтона процессу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Собеседники подчеркнули, что у мирного решения карабахской проблемы нет альтернативы, и необходимо разработать взаимоприемлемые механизмы урегулирования на базе Основных принципов.
Договоренность о проведении встречи президентов Армении и Азербайджана была достигнута в результате визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион в начале ноября.