27 Նոյեմբեր 2013 - 14:02 AMT
Վաղը Վիլնյուսում մեկնարկում է Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովը, որը պետք է ԵՄ համար եթե ոչ հաղթական, ապա առնվազն մեծ քայլ դառնար վեց հետխորհրդային երկրներից՝ Հայաստանից, Մոլդովայից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Վրաստանից ու Ադրբեջանից, Ռուսաստանին դուրս մղելու ուղղությամբ: Եվրամիության հույսերը մի փոքր աղոտ են թվում և միայն Վրաստանի դեպքում կարելի է մինչև վերջ վստահ լինել: Տարածաշրջանում արագ փոխվող իրավիճակում և աշխարհաքաղաքական կենտրոնների փոփոխման պայմաններում ոչ մի երկրի հարցում չի կարելի վստահ լինել: Հայաստանն ու Բելառուսը չեն ստորագրի ասոցացման մասին համաձայնագիրը, Ուկրաինայի դեպքում ինտրիգը մինչև վերջ կպահպանվի:
Արդբեջանն արդեն հայտարարեց, որ ոչինչ չի ստորագրելու: Մնացին Մոլդովան ու Վրաստանը: Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա մեղադրանքները ԱԳ երկրների, հատկապես Ուկրաինայի և որոշ չափով Հայաստանի հանդեպ ճնշում գործադրելու վերաբերյալ այնքան էլ չեն համապատասխանում իրականությանը: Մոսկվան ճնշում չի գործադրում, նա ուղղակի թվերով ցույց է տալիս, թե ինչ կարող են ակնկալել հետխորհրդային երկրները տեսանելի ապագայում: Բնականաբար, Վրաստանը ևս չի կարող հույսը դնել ԵՄ օգնության վրա, ինչում էլ նա համոզվեց 2008-ին, երբ օգոստոսյան պատերազմի ժամանակ ոչ ոք չօժանդակեց Սահակաշվիլիին:
Բայց ամեն ինչ կարող էր այլ կերպ դասավորվել, մասնավորապես, Հայաստանի պարագայում, եթե ԵՄ-ն հրապարակեր Եվրամիության հետ Հայաստանի ասոցացման մասին համաձայնագրի տեքստը, որը նախատեսվում էր նախաստորագրել Վիլնյուսում: Ըստ Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկու, համաձայնությունը կարող էր հրապարակվել Վիլնյուսից հետո: Նշելով, որ տեքստում ոչ մի «պարսավելի» բան չկա, Ռաչինսկին ասաց, որ եթե Հայաստանը նախաստորագրեր համաձայնագիրը, կնշանակեր ստորագրել միայն առաջին ու վերջին էջը: «Իսկ մանրամասները, իրավական հասկացությունները, միջին մասը կհստակեցվեին դեռ մոտավորապես մեկ տարի»,- ասել է նա:
Ինչպես հայտնի է, սատանան մանրուքների մեջ է թաքնված և համաձայնության տեքստը նույնն է Արևելյան գործընկերության բոլոր երկրների համար, բացառությամբ որոշ կետերի: Նշենք, որ Հայաստանին վերաբերող փաստաթուղթը 1200 էջից էր, և հիմնականում վերաբերում էր տնտեսական հարցերին: Այսինք սա այն է, հանուն ինչի էլ ձեռնարկվեց ասոցացման մասին համաձայնագիրը՝ ԱԳ մասնակից երկրներին ԵՄ-ից տնտեսական կախվածության մեջ դնել, ոչնչացնել արդյունաբերությունն ու գյուղատնտեսությունը, մնալով միայն ԱՄՀ ողորմածությանը: Մի խոսքով, պարտքերի մեջ խրվել առանց այդ փոսից դուրս գալու հեռանկարի:
Ոչ մի հայկական ապրանք Եվրոպայում չէր ծախվի, և ոչ միայն հայկական, այլև ուկրաինական, վրացական, մոլդովական: Կարևորն Արևելյան գործընկերությունում երկրների աշխարհագրական դիրքն է, որը շատ հարմար է Եվրոպայի համար էներգառեսուրսների տարանցման առումով: Առավել ևս արդիական է Հարավային Կովկասի թեման Իրանի հետ Արևմուտքի համաձայնության լույսի ներքո: Այնպես որ, Վիլնյուսում համաձայնագիրը ստորագրող երկրները կարող են միայն Եվրոպայի հետնաբակը դառնալ, ոչ ավելին:

Завтра начинается саммит «Восточного партнерства» в Вильнюсе, который должен был стать для ЕС если не триумфом, то, по крайней мере, большим шагом по вытеснению России из шести постсоветских стран: Молдовы, Украины, Беларуси, Грузии, Азербайджана и Армении. Надежды ЕС, скажем так, несколько призрачны и только с Грузией можно быть до конца уверенным. Да и то, в быстро меняющейся ситуации в регионе и в условиях изменений геополитических центров, ни о какой стране нельзя говорить с уверенностью. Армения и Беларусь уже не подписывают соглашение об ассоциации, с Украиной интрига будет тянуться до последнего. Азербайджан уже заявил, что не будет ничего подписывать. Остались Молдова и Грузия. Что касается России, то обвинения в давлении на страны ВП, особенно на Украину и в некотором смысле на Армению не очень соответствуют действительности. Москва не давит, она просто с цифрами на руках показывает, что ждет постсоветские страны в обозримом будущем. На помощь ЕС, естественно, надеяться не стоит, и Грузия это уже ощутила в 2008 году, когда по время августовской войны никто не пришел на помощь Саакашвили.
Но все могло бы сложиться по другому, в частности, для Армении, если бы ЕС опубликовал текст Соглашения об ассоциации Армении с Евросоюзом, которое планировалось парафировать на саммите «Восточного партнерства». По словам посла Польши в Армении Здислава Рачинского, публикация текста Соглашения возможна после Вильнюса. Заметив, что ничего «предосудительного» в тексте нет, Рачинский подчеркнул, что если бы Армения парафировала Соглашение в Вильнюсе, это означало бы подписание только первой и последней страницы документа. «Середина же, детали, правовые понятия и прочее еще уточнялись бы примерно год», – сказал он.
Как известно, дьявол в деталях, и текст Соглашения явно един для всех государств «Восточного партнерства», за исключением, может быть, двух-трех пунктов. Заметим, что документ по Армении составляет 1200 страниц и это, в основном, экономические вопросы. То есть это то, ради чего и затевалось соглашение об ассоциации: поставить страны ВП в экономическую зависимость от ЕС, уничтожить промышленность и сельское хозяйство и уповать только на милость МВФ. Словом, долговая яма, из которой нет выхода.
Никакой армянский товар не сможет продаваться в Европе, и не только армянский, но и украинский, грузинский, молдавский. Надо сказать, что главное в «Восточном партнерстве» – географическое положение стран ВП, которое очень удобно для Европы в смысле транзита энергоресурсов. Тем более актуальна тема Южного Кавказа в свете достигнутого соглашения Запада с Ираном. Так что самое большее, на что могут рассчитывать подписавшие соглашение в Вильнюсе страны, это на задворки Европы.