Կալկաթայում գտնվող հայ առևտրականի առանձնատունն արժանացել է Կալկաթայի մունիցիպալ կորպորացիայի ու Հնդկաստանի արվեստների ու մշակութային ժառանգության ազգային հիմնադրամի (INTACH) առաջին մրցանակին: Ինչպես հայտնել է հնդկական NDTV հեռուստաընկերությունը, 103-ամյա առանձանտունը 1910 թվականին կառուցել է հայ առևտրական Թադևոսը, մրցանակը հանձնվել է «մանրամասների հանդեպ հոգատար վերաբերմունքի ու մանրակրկիտ վերականգնման համար»: Շենքը վարձակալության է հանձնված գրասենյակների և բնակարանների համար: Առանձնատան վերակառուցումն իրականացրել է Apeejay Surrendra Group-ը:
Հայերը հայտնվել են Հնդկաստանում 16-րդ դարում, հիմնականում նրանք Նոր Ջուղայից էին: Սուրաթում և Ագրայում 16-րդ դարում արդեն գոյություն ունեին հայկական եկեղեցիներ, սակայն չեն պահպանվել: Այսօր հայերն ապրում են միայն Կալկաթայում, նրանք ընդամենը 200 հոգի են և միայն մեկն է նրանցից հայերեն խոսում: Մյուս հայերը հիմնականում անգլալեզու են:
Հնդկաստանում պահպանվել են նաև հին հայկական գերեզմանոցներ, որոնք հիմնականում գտնվում են հայկական եկեղեցիների տեղում կամ հարևանությամբ: Գերեզմանոցներից մեկում հայ գիտնականները հայտնաբերել են Գյուլիստանի կառավարիչների, ղարաբաղցի մելիքներ Մելիք-Բեգլարյանների գերեզմանատունը: Այսօրվա դրությամբ Հնդկաստանում գործում է 3 հայկական եկեղեցի. Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ, Սբ. Աստվածածին և Սբ Նազարեթի եկեղեցիները: Այդ եկեղեցիներ են այցելում հիմնականում կաթոլիկ հնդիկները, չնայած որ ոչ մի բառ չեն հասկանում պատարագի ժամանակ:

29 Ноябрь 2013 - 08:22 AMT
«Парковый особняк» в Калькутте на Парк-стрит получил первую премию, учрежденную Муниципальной корпорацией Калькутты и Индийским национальным фондом искусств и культурного наследия (INTACH). Как сообщает индийская телекомпания NDTV, 103-летний особняк был построен армянским купцом Тадевосом в 1910 году. Премия INTACH присуждена за «бережное отношение к деталям и тщательность реставрации».
Здание сдавалось в аренду под офисы и квартиры. Реставрацией особняка занималась Apeejay Surrendra Group.
Армяне появились в Индии в 16 веке, в большинстве это были приезжие из Новой Джуги. В Сурате и в Агре в 16 веке уже существовали армянские церкви, но они не сохранились до наших дней. На данный момент армяне только живут в Калькутте, всего 200 человек и только один человек говорит на армянском языке. Остальные армяне в основном англоязычные.
В Индии также сохранились древние армянские кладбища, в основном расположенные на месте или близ армянских церквей. На одном из кладбищ армянские ученые нашли склеп карабахских меликов Мелик-Бегларянов, правителей Гюлистана. На сегодняшний день в Индии действуют 3 армянские церкви: св. Григория Просветителя, Святой Богородицы и Армянская Святая Церковь Назарета. Эти церкви посещают в основном индусы-католики, несмотря на то, что они не понимают слов мессы.