29 Նոյեմբեր 2013 - 12:01 AMT
«Եթե Թուրքիայում հայտնի է, բայց պատժված չէ Հրանտ Դինքի իսկական մարդասպանը, եթե այնտեղ արգելված է Դիարբեքիրումայցելել Արամ Տիգրանի շիրիմն ու եթե չեն ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, ապա այդ երկրում ապրել չի կարելի»,- հայտարարել է հայազգի լրագրող Ջեվաթ Սինեթը, որն այժմ բնակվում է Բելգիայում՝ հավելելով, որ Թուրքիա կվերադառնա միայն այն ժամանակ, երբ այդ ամենը վերանայվի:
Նա նշում է, որ լրագրողները Թուրքիայում գրում են միայն այն, ինչ նրանց ասում է պետությունն ու պաշտոնյաները, իսկ նրանց, ով փորձում են ճշմարտությունը գրել, ձերբակալում են: Ըստ BIA Մեդիայի, ձերբակալված է 66 լրագրող ու 27 խմբագիր: 66-ից 36-ը քրդեր էին, նրանք բանտում են հոկտեմբերից:
Ջեվաթ Սինեթն ապրում էր Ադանայում և 1993 թվականից ի վեր զբաղվում էր լրագրությամբ, սակայն ստիպված եղավ հեռանալ Թուրքիայից: Նա գրում էր երկրի ազգային փոքրամասնությունների մասին: «Հորեղբայրս՝ Տիգրան Գազերյանը, ապրում էր Սիրիայում, Ղամիշլիում, մյուսը՝ Նիդերլանդներում: Ընտանիքս ցրված է աշխահով մեկ: Չէի կարող գրել հարցաշարում, որ հայ եմ, քրիստոնյա: Ավելի ուշ իմացա, որ ընտանիքս ու հայրս Հայոց ցեղասպանության զոհերից են: Պարտք ունեմ ապագա սերունդների առջև, ուստի պետք է ճշմարտությունը պատմեմ Հայոց ցեղասպանության մասին»,- գրել է Սինեթը: Նա ստիպված էր հեռանալ Թուրքիայից հայազգի զինվոր Սևակ Բալիկչիի սպանության մասին հոդվածից հետո,գրում է BIANET-ը:
Արամ Տիգրանը հայկական ծագումով հայտնի երաժիշտ է, նվագել է սազի վրա: Երկար ժամանակ ապրել է արտերկրոմ: Մահացել է 2009 թ. Փարիզում: Թուրքիայի իշխանություններն երկար ժամանակ թույլ չէին տալիս հուղարկավորել նրան հայրենի Դիարբեքիրում, դա հաջողվեց նրա մահվանից միայն կես տարի անց:
Թուրքական բանակի հայազգի զինվոր Սևակ Բալիկչին սպանվեց իր զինակցի ձեռքով ապրիլի 24-ին: Դատարանն առաջին իսկ նիստում ազատ արձակեց Աղաօղլուին, իսկ զինդատախազը մեղադրական ակտում պահանջում է 9 տարվա ազատազրկում անփութության պատճառով սպանության համար: Մինչդեռ դատարանում բարձրաստիճան զինվորականներից մեկը հայտարարեց, որ Սևակի սպանությունից հետո նրան է մոտեցել զինվորներից մեկն ու պատմել է, որ Աղաօղլուն ասել է Սևակին. «Չաղլիկ, ես քեզ կսպանեմ»: Մյուս վկաները հերքում են դա:

«Если в Турции найден, но не наказан настоящий убийца Гранта Динка, если она зарпещает посещать могилу Арама Тиграна в Диарбакыре и если она не признает Геноцид армян, то в этой стране жить нельзя», – заявил турецкий журналист армянского происхождения Джеват Синет, проживающий в настоящее время в Бельгии. Он отмечает, что журналисты в Турции пишут только то, что им говорит государство и чиновники, а те, кто пытается писать правду, арестовываются. По данным BIA Медиа 66 журналистов и 27 редакторов были посажены в тюрьму. Из 66-ти 36 были курдами. попали в тюрьму в октябре 2013 года .
Джеват Синет жил в Адане и с 1993 года занимался журналистикой, но сейчас был вынужден уехать. Он писал про национальные меньшинства Турции. «Мой дядя, Дикран Газерян жил в Сирии, в Камышлы, другой дядя жил в Нидерландах. Моя семья рассеяна по всему свету. Я нее мог написать в анкете, что я армянин, христианин. Позже я узнал, что моя семья и мой отец стали жертвами Геноцида армян. У меня есть долг перед будущими поколениями и поэтому я должен рассказать правду о Геноциде армян», – написал Синет. Он был вынужден уехать из Турции после статьи об убийстве армянского солдата Севака Балыкчи. Он заявил, что вернется в Турцию только тогда, когда будут наказаны настоящие убийцы Гранта Динка, когда можно будет посетить могилу Арама Тиграна и когда Турция признает Геноцид армян. «Я не могу жить в стране, где нет справедливости», – подчеркнул Синет, пишет BIANET.
Арам Тигран – выдающийся курдский музыкант армянского происхождения, играл на сазе (вид щипкового восточного инструмента). Долгое время жил в эмиграции. Умер в 2009 году в Париже. Власти Турции долгое время не давали разрешения на похороны музыканта в родном Диарбакыре. Арам Тигран был похоронен на родине спустя полгода после смерти.