29 Նոյեմբեր 2013 - 12:57 AMT
Ժնևում Իրանի ու «վեցնյակի» միջև միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության ստորագրումից հետո Թուրքիան բուռն գործունեություն ծավալեց արտաքին քաղաքականությունում, ինչը հասկանալի է. Իրանը, նավթի ու գազի հսկայական պաշարներ ունենալով, տարածաշրջանային տերություն է դառնում: Հավանաբար, զուր չէր Թուրքիայի զարգացման նախարար Ջեվդեթ Յիլմազը հայտարարել, որ երկու երկրները կարող են ազատ տնտեսական գոտի ստեղծել, ինչը կնպաստի տարածաշրջանի և մասնավորապես Թուրքիայի զարգացմանը: Թուրքիան ու իրաքյան Քրդստանը մի շարք պայմանագրեր են կնքել նավթագազային ոլորտում, որոնք ենթադրում են նավթի միջազգային առաքումներ Թուրքիայի տարածքով: Ըստ գործակալության, փաստաթղթերը ստորագրվել են չորեքշաբթի օրը Քրդական ինքնավարության վարչապետ Նեչիրվան Բարզանիի ու Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հանդիպմանն Անկարայում: Սակայն դեռ պաշտոնական հայտարարություններ չեն արվել:
Չկան նաև լուրջ մեկնաբանություններ հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացման վերաբերյալ համառորեն շրջանառվող լուրերի վերաբերյալ: Երկու շաբաթ է թուրքական ԶԼՄ-ները գրում են սահմանը բացելու պատրաստությունների մասին, ճիշտ է, որպես պայման է դրվում ղարաբաղյան կարգավորումն Ադրբեջանի շահերից ելնելով, ինչն անընդունելի է Հայաստանի ու Արցախի համար: Հնարավոր է, որ դա անընդունելի է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համար: Վերջին նման հաղորդագրությունը հայտնվեց Turkiye թերթում: «Թուրքիան պատրաստվում է բացել Հայաստանի հետ սահմանը: Ինչպես գրում է Turkiye-ն, Անկարան մտադիր է ականազերծել Հայաստանի հետ սահմանի 11,6 մլն քմ-ից՝ 4 մլն քմ-ը: Դրա համար հարկավոր է 52,4 մլն եվրո: Գումարի 75 տոկոսը կհատկացնի ԵՄ-ն, 25 տոկոսը՝ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը: Նախագծի շրջանակում նախատեսվում է նոր տեխնիկայով հագեցնել սահմանապահ ուղեկալները»,-գրում է թերթը:
Իսկ նախօրեին Sabah-ը գրել է, որ «պաշտոնական Երևանն արդեն բառացի խոստացել է Ադրբեջանին հանձնել երկու ազատագրված շրջան, սակայն Անկարան պահանջել է Երևանից պաշտոնապես հայտարարել այդ մասին: «Եթե Հայաստանի ղեկավարությունը նման հայտարարություն հնչեցնի, Ահմեդ Դավութօղլուն դեկտեմբերի 12-ին կայցելի Երևան՝ ՍԾՏՀ միջոցառմանը»,- գրել էր թերթը: Նշենք, որ Թուրքիային հատուկ վերջնագրերի լեզուն, որով վերջինս սովոր է խոսել, Հայաստանի դեպքում չի գործում: Դավութօղլուն, ի վերջո, Հայաստան պետք է այցելի որպես ՍԾՏՀ անդամ երկրի ԱԳՆ ղեկավար և նրա անձնական գործն է՝ մասնակցել միջոցառմանը, կամ ոչ:
Հավանաբար, նման յուրահատուկ կերպով Անկարան պատրաստվում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին: Անշուշտ ավելի լավ կլիներ, եթե Էրդողանն ու Դավութօղլուն գլուխ հանեին իրենց հռչակած «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» քաղաքականությունից: Թե չէ այնպես է ստացվում, որ խնդիրներ Թուրքիան ունի բոլոր հարևանների հետ, այդ թվում նաև Ադրբեջանի, բայց Անկարան չգիտես ինչու կարծում է, որ Երևանը շատ հեշտ կգնա զիջումների ինչպես ղարաբաղյան կարգավորման, այնպես էլ հայ-թուրքական կարգավորման հարցերում: Խոսքը ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության մասին է, այլ նաև սահմանազատման, ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին փոխհատուցման և էլի շատ ուրիշ հարցերի մասին: Պատրա՞ստ է Թուրքիան այս ամենին, թե հետևելով Իլհամ Ալիևի օրինակին անդադար կրկնելու է «տարածքները վերադարձնելու» թեզը: Նշենք, որ Իրանը Ժնևից հետո միանգամայն այլ պետություն է և Էրդողանը ստիպված է հաշվի նստել դրա հետ, ուզում է թե չի ուզում: Իսկ եթե «Ժնև-2»-ի արդյունքում հաջողվի նաև մարել Սիրիայի պատերազմը, ապա Էրդողանի հոգսերը կավելանան, քանի որ նա «արաբական գարնան» մեկնարկից ի վեր չի կարողանում որոշել, թե ում սատարել՝ ընդդիմությանը թե իշխանություններին:

29 Ноябрь 2013 - 12:22 AMT
После подписания в Женеве соглашения по ядерной программе между Ираном и «шестеркой» Турция начала развивать активную внешнеполитическую деятельность, что и понятно: Иран, имея огромные запасы нефти и газа, становится региональной державой. Не зря, видимо, министр развития Турции Джевдет Йылмаз заявил, что 2 страны могут создать свободную экономическую зону, что послужит дальнейшему развитию региона и в частности Турции. Турция и Иракский Курдистан подписали ряд контрактов по нефтегазовой сфере, предусматривающих международные поставки нефти через территорию Турции. Документы, по данным агентства, были подписаны в среду в ходе встречи премьер-министра Курдской автономии Ирака Нечирвана Барзани и премьера Турции Тайипа Эрдогана в Анкаре. Но пока никаких официальных заявлений сделано не было.
Также нет никаких серьезных комментариев относительно упорно муссирующихся слухов по поводу возможного открытия армяно-турецкой границы. Две недели подряд различные турецкие СМИ пишут о подготовке к открытию, правда, во главу угла ставится урегулирование карабахской проблемы с позиции Азербайджана, что неприемлемо ни для Армении, ни для Арцаха. Вполне вероятно, что это неприемлемо и для стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Последняя по времени информация от газеты Turkiye: Анкара намерена очистить от мин 4 миллиона квадратных метров из 11,6 млн. кв.м. приграничной с Арменией территории Для этого необходимо 52,4 млн. евро. 75% этой суммы предоставит ЕС, 25% – Министерство обороны Турции. В рамках проекта планируется также обеспечение новой техникой пограничных застав.
Напомним, что накануне Sabah, написала, что «официальный Ереван на словах уже пообещал “передать Азербайджану” два освобожденных района, однако Анкара потребовала от Еревана официального заявления по данному поводу. «В случае если подобное заявление руководства Армении будет озвучено, Ахмет Давутоглу посетит 12 декабря Ереван, где состоится мероприятие ОЧЭС”, – пишет газета. Заметим, кстати, что язык ультиматумов, на котором привыкла говорить Турция, с Арменией не срабатывает. Давутоглу, в конце концов, приезжает в Армению как глава МИД страны-члена Организации Черноморского экономического сотрудничества и его личное дело – участвовать в саммите или нет.
Судя по всему, Анкара готовится, правда, весьма своеобразно, к 100-летию Геноцида армян. Однако было бы лучше, если бы Эрдоган с Давутоглу разобрались бы со своей политикой «ноль проблем с соседями», не вмешивая Армению. А то получается, что проблемы есть со всеми, включая Азербайджан, но Анкара почему-то думает, что Ереван очень легко пойдет на уступки как в карабахском вопросе, так по другим аспектам нормализации армяно- турецких отношений. Сюда входит не только признание Геноцида армян, но и уточнение самой границы, компенсации потомкам жертв резни и многое другое. Готова ли Турция ко всему этому, или будет вслед за Ильхамом Алиевым повторять требование «возврата территорий»?
И возвращаясь к началу подчеркнем, что Иран после Женевы – это совсем другое государство и Эрдогану придется с этим считаться, хочет он того, или нет. А если в результате «Женевы-2» получится притушить гражданскую войну в Сирии, то это прибавит забот Эрдогану, который с начала «арабской весны» все никак не может определиться – кого поддерживать: оппозицию или власть.