Independent-ի մերձավորարևելյան թղթակից Ռոբերտ Ֆիսկը մտահոգված է սիրիահայերի ճակատագրով՝ նրանք կրկին հալածանքների զոհ են, այս անգամ ապստամբ իսլամիստների կողմից: Լրագրողը հիշեցնում է, որ մոտ 30 տարի առաջ մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի արտաշիրիմմանը Սիրիայի Հաբուր գետի մոտ. «Գտնել այդ ոսկորները հեշտ չէր, քանի որ Հաբուր գետի (սիրիական Դեր էլ Զորից դեպի արևելք) հունը փոխվել է: Այնքան դիակ է նրա ջրերը նետվել, որը հունը շեղվել է դեպի արևելք: Մասունքները զետեղվեցին տեղի հայկական եկեղեցու տարածքում: Իսկ այժմ այն նույն եկեղեցին, որտեղ հավաքված են հայերի ոսկորները, և որտեղ, կարծես, վերջին հանգրվանն էին գտել, վնասվել է պատերազմի ժամանակ»: «Դեր էլ Զորի եկեղեցին դա հայերի Հոլոքոսթի զոհերին նվիրված հուշարձան է, ոչ պակաս սուրբ, քան Իսրայելի Յադ Վաշեմը հրեական Հոլոքոսթի զոհերի համար»,-գրում է Ֆիսկը:
Independent-ի թղթակիցը հայերի հալածանքների ևս մի քանի օրինակ է նշում. «Հայերն, ինչպես նաև Սիրիայում քրիստոնյա մյուս հավատավորները, Ասադի դեմ հեղափոխության կողմնակիցներ չեն, թեև հազիվ թե նրանց կարելի է նաև Ասադի կողմնակիցները համարել…Ցեղասպանությունը վերապրած հայ քրիստոնյաների ժառանգները, որոնք ապաստան գտան Սիրիայում, կրկին ստիպված են փախչել՝ Լիբանան, Եվրոպա, Ամերիկա»: Սիրիահայերի թվում զոհերի քանակն, ըստ հեղինակի, հասնում է 65, ևս 100 մարդ առևանգվել է»:
Երկու տարի անց հայեը նշելու են «իրենց Հոլոքոսթի 100-ամյակը», հիշեցնում է Ֆիսկը: Նույն տարում Թուրքիան, որը մինչ օրս ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունն ու սատարում է սիրիացի ապստամբներին, նշելու է Գալիպոլիում տարած հաղթանակի հոբելյանը, որի շնորհիվ երկիրը 1915 թվականին խուսափեց օկուպացիայից: «Հայերը նույնպես մասնակցել են այդ ճակատամարտին, բնականաբար, թուրքական համազգեստով: Բայց պատրաստ եմ որքան կուզեք դոլարի գրազ գալ, որ թուրքական կառավարությունը, որը շուտով ոչնչացնելու էր այդ մարդկանց, 2015-ին չի էլ հիշի նրանց մասին»,-գրում է Ֆիսկը, հայտնում է InoPressa-ն:
Ռոբերտ Ֆիսկը բազմիցս է եղել Թուրքիայում ու Հայաստանում և իր հոդվածներում գրել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին: Նրա «Առաջին Հոլոքոսթը» գիրքը Հայոց ցեղասպանության մասին թարգմանվել է աշխարհի շատ լեզուներով:
Հայերը Սիրիայում հիմնականում բնակվում են Հալեպում ու Դամասկոսում: Մինչ պատերազմը սիրիահայ համայնքը հասնում էր 80 հազարի: Այժմ շուրջ 10 հազար սիրիահայեր հաստատվել են Հայաստանում, 5 հազարը՝ Լիբանանում: 2,5 տարում Սիրիայում 65 հայ է զոհվել:

Ближневосточный корреспондент Independent Роберт Фиск обеспокоен судьбой армян в Сирии – они вновь подвергаются преследованиям, на этот раз со стороны повстанцев-исламистов. Журналист вспоминает, как немногим более 30 лет назад участвовал в эксгумации "жертв Геноцида армян" у реки Хабур в Сирии: "Найти эти кости было непросто, потому что река Хабур (к северу от сирийского города Дейр-эз-Зор) изменилась. В ее русло сбросили столько тел, что течение реки отклонилось к востоку. Останки поместили в крипту местного армянского собора. Теперь же "та самая церковь, в которой кости убитых армян, казалось, нашли свое последнее пристанище, повреждена в ходе новой войны". Церковь в Дейр-эз-Зор – это "мемориал жертвам Холокоста армян, ничуть не менее священный, чем израильский Яд Вашем для жертв еврейского Холокоста", – подчеркивает Фиск.
Приведя еще несколько примеров преследования армян в Сирии, корреспондент Independent с сожалением отмечает: "Армяне, как и представители многих других христианских конфессий в Сирии, не являются сторонниками революции против режима Асада, хотя их едва ли можно назвать его сторонниками… Потомки выживших армян-христиан, которые обрели убежище на издревле принадлежавших Сирии землях, снова вынуждены бежать – в Ливан, Европу, Америку". Общая численность жертв среди армянского населения Сирии, по подсчетам автора, составляет 65 человек, и еще более сотни человек было похищено.
Через два года армяне будут отмечать столетнюю годовщину "своего Холокоста", напоминает Фиск. В том же году Турция, до сих пор отрицающая Геноцид армян и поддерживающая в нынешней сирийской войне повстанцев, будет отмечать юбилей победы в битве при Галлиполи, благодаря которой страна в 1915 году избежала оккупации. "Армяне тоже участвовали в той битве – разумеется, в турецкой униформе. Но я готов держать пари на сколько угодно долларов, что турецкое государство, которому вскоре предстояло уничтожить семьи этих людей, в 2015 году о них не вспомнит", – заключает Фиск, передает InoPressa.
Роберт Фиск неоднократно бывал в Турции и в Армении и в своих статьях писал о необходимости признать Геноцид армян в Османской империи 1915-1923гг. Его книга "Первый Холокост" о Геноциде армян в Османской империи переведена на многие языки мира.
Гражданская война в Сирии продолжается 2 года. 2 миллиона стали беженцами, число внутренне перемещенных лиц достигает 5 миллионов. Жертвами конфликта стали 126 тысяч человек. Основная цель боевиков – создание на территории Сирии исламской страны по законам шариата.
Армяне в Сирии проживают в основном в Алеппо и Дамаске. До начала войны армянская община страны составляла около 80 тысяч человек. В настоящее время в Армению уехало 10 тысяч армян, в Ливан – 5 тысяч. За два с половиной года в Сирии погибло 65 армян.