3 Դեկտեմբեր 2013 - 10:02 AMT
Միջազգային Transparency International ոչ կոմերցիոն կազմակերպությունը ներկայացրել է «Կոռուպցիայի ընկալման ինդեքս» ամենամյա հերթական վարկանիշը: Ըստ կոռուպցիայի տարածման աստիճանի, վարկանիշում 2013-ին ընդգրկվել է 177 երկիր: Վարկանիշը կազմվել է հարցումների, փորձագետների հարցազրույցների, տարբեր կազմակերպությունների տեղեկությունների վրա:
Ըստ վարկանիշի, Հայաստանը, գրավելով 94-րդ տեղը, Մոլդովայի (102) ու Բելառուսի (123) հետ մեկտեղ նվազ կոռումպացված երկիրն է ԱՊՀ-ում: Ռուսաստանը Transparency International-ում զբաղեցրել է 127-րդ տեղը 28 միավորով և Ադրբեջանի, Գամբիայի, Լիբանանի, Մադագասկարի, Նիկարագուայի, Պակիստանի հետ մեկտեղ նույն շարքում է:
Ամենակաշառակեր պաշտոնյաներ են ճանաչվել Սոմալիի, Աֆղանստանի ու Հյուսիսային Կորեայի պաշտոնյաները: Այդ երկրները CPI-ում զբաղերցել են վերջին տեղերը 8 միավորով: Բացի այդ, վարկանիշի ստորին հորիզոնականներում են նաև Հաիթին, Սիրիան, Լիբիան, ինչպես նաև Թուրքմենստանն ու Ուզբեկստանը, հայտնում է snob.ru-ն:
Կաշառակերության դրսևորումներն ամենաքիչն են Դանիայում ու Նոր Զելանդիայում, որոնք 100-ից 91 միավոր են հավաքել: Առաջատարների եռյակում է նաև Ֆինլանդիան 89 միավորով: Բարվոք է վիճակը նաև Շվեդիայում ու Նորվեգիայում:
Ամենալուրջ խնդիրները կոռուպցիայի հետ կապված արձանագրվել են Աֆղանստանում, Սոմալիում ու Կորեայում: ԱՊՀ-ում ամենաքիչ կոռումպացված երկրներն են Հայաստանը, Մոլդովան ու Բելառուսը: Ընդհանուր առմամբ կոռուպցիայի հետ խնդիրներ ունեն գրեթե 70 երկրներ:
Օրերս, ինչպես հայտնում է Newsru.co.il-ն, Gallup ընկերությունը հրապարակել է սոցհարցման արդյունքները, որի նպատակն է. որոշել, թե մոլորակի 143 երկրներից որի քաղաքացիներն են տառապել 2012 թվականին: Երրորդ տարին անընդմեջ տխուր առաջնությունն այդ հարցման արդյունքում պատկանում է Բուլղարիային, որի քաղաքացիների 39 տոկոսը համարում է իր կյանքը բավականին վատ, որպեսզի դա «տառապանք» անվանեն: Երկրորդ տեղում Հայաստանն է՝ 37 տոկոսով:
Թոփ-10-ում են նաև Կամբոջան՝ 34 տոկոս, Հաիթին՝ 32 տոկոս, Հունգարիան՝ 32 տոկոս, Մադագասկարը՝ 31 տոկոս, Մակեդոնիան՝ 31 տոկոս, Իրանը՝ 31 տոկոս, Սիրիան՝ 29 տոկոս, Աֆղանստանը՝ 29 տոկոս:
Մյուսներից պակաս տառապող երկրների ցանկում առաջին տեղը զբաղեցրել է Իսլանդիան 1 տոկոսով, Քաթարը՝ 1 տոկոսով, Շվեդիան՝ 1 տոկոսով, Նորվեգիան՝ 1 տոկոսով, ԱՄԷ-ն՝ 2 տոկոսով, Շվեյցարիան՝ 2 տոկոսով, Սոմալիլենդը, որը չճանաչված ինքնահռչակ պետություն է Սոմալիի հյուսիսում՝ 2 տոկոսով, Վենեսուելան՝ 2 տոկոսով, Ավստրալիան՝ 2 տոկոսով, Կանադան՝ 2 տոկոսով:
Gallup-ի սոցիոլոգները հարցման մասնակիցներին պայմանականորեն բաժանել են երեք կատեգորիայի՝ «բարգավաճում», «պայքար», «տառապանք», ըստ նրանց հավաքած միավորների 10-բալանոց սանդղակում, որով նրանք գնահատել են իրենց ապագան:
0-4 դիապազոնի պատասխանները գնահատվում են որպես «տառապանք», նույնիսկ եթե հարցման մասնակիցը չի օգտագործել այդ բառը: 143 երկրներից 20-ի չափահաս բնակչության մոտ մեկ քառորդը տառապում է ըստ այդ սանդղակի: Այդ երկրները գտնվում են մոլորակի տարբեր ծայրերում, և ընդգրկում են նաև ճգնաժամից տառապող Եվրոպայի վեց երկրներ:
Թեև, անշուշտ, այդ ցուցանիշով առաջատարը հարավասիական տարածաշրջանն է, որտեղ տառապում է չափահաս բնակչության 24 տոկոսը, հաջորդում է Բալկանյան թերակղզին՝ 21 տոկոսով, Մերձավոր Արևելքն ու Հյուսիսային Աֆրիկան:
Ինչպես և սպասվում էր, առավել երջանիկ են հարուստ երկրները, ինչպես նաև ի զարմանս սոցիոլոգների, Թաիլանդը, Վենեսուելան, Նիգերիան, Սոմալին ու Լիբիան, որոնք համարվում են «զարգացող»:

Международная некоммерческая организация Transparency International представила очередной ежегодный рейтинг «Индекс восприятия коррупции». В рейтинг стран по распространенности коррупции в 2013 году вошли 177 стран. Индекс составляется на основе опросов, интервью экспертов, а также информации различных организаций.
Согласно рейтингу Армения, заняв 94-ое место, является, наравне с Молдавией (102) и Белоруссией (123), наименее коррумпированной страной в СНГ. Россия в рейтинге Transparency International заняла 127-е место с 28 баллами и стоит в одном ряду с Азербайджаном, Гамбией, Ливаном, Мадагаскаром, Никарагуа, Пакистаном.
Самыми коррумпированными чиновниками признаны госслужащие Сомали, Афганистана и Северной Кореи. Эти страны в CPI заняли последние места с восемью баллами. Кроме того, в нижней части рейтинга находятся Гаити, Ливия, Сирия, а также Туркменистан и Узбекистан, передает snob.ru.
Меньше всего проявлений коррупции наблюдается в Дании и Новой Зеландии, которые набрали по 91 баллу из ста. В тройку лидеров также вошла Финляндия с 89 баллами. Среди стран, в которых наблюдается благополучная ситуация, оказались Швеция и Норвегия.
Самые серьезные проблемы с коррупцией отмечены в Афганистане, Сомали и КНДР. В СНГ наименее коррумпированными странами являются Армения, Молдавия и Белоруссия. А лидирует по этому показателю Новая Зеландия, Дания и Финляндия. Всего проблемы с коррупцией имеют почти 70 стран.
На днях, как передает Newsru.co.il, компания Gallup, проводящая социологические опросы, опубликовала результаты исследования, целью которого было: определить, граждане какой из 143 стран планеты страдали сильнее всех в течение 2012 года. Третий год подряд печальное первенство в этом рейтинге принадлежит Болгарии, 39% граждан которой считают свою жизнь достаточно плохой, чтобы назвать ее "страданием". Второе место заняла Армения (37%).
В ТОП-10 также вошли Камбоджа (34%), Гаити (32%), Венгрия (32%), Мадагаскар (31%), Македония (31%), Иран (31%), Сирия (29%) и Афганистан (29%).
Среди стран, которые страдают менее других, первые места заняли Исландия (1%), Катар (1%), Швеция (1%), Норвегия (1%), ОАЭ (2%), Швейцария (2%), Сомалиленд, непризнанное самопровозглашенное государство на севере Сомали (2%), Венесуэла (2%), Австралия (2%), Канада (2%).
Отметим, что социологи Gallup разделили респондентов на три категории, условно названные "процветание", "борьба" и "страдание" – в зависимости от набранных ими очков по десятибалльной шкале, согласно которой те оценивают свое будущее.
По мнению исследователей, если опрашиваемый оценивает будущие пять лет своей жизни в диапазоне от 0 до 4, то его жизнь следует назвать страданием – несмотря на то, что он сам это слово может не употреблять.
В 20 странах из опрошенных 143-х примерно четверть взрослого населения страдает – согласно приведенной выше шкале. Эти страны располагаются во всех уголках планеты и включают шесть государств Европы, наиболее пострадавших от экономического кризиса.
Впрочем, лидирует в этом рейтинге южно-азиатский регион, где страдают 24% взрослого населения, за ним следуют страны Балканского полуострова (21%), Ближний Восток и Северная Африка.
Наиболее счастливыми оказались, как и ожидалось, богатые страны, а также, к удивлению социологов, Таиланд, Венесуэла, Нигерия, Сомали и Ливия, подпадающие под определение "развивающиеся".