Ռուսաստանի հանդեպ ամենաբարեկամ երկիրն ԱՊՀ-ումռուսաստանցիների 13 տոկոսը համարում է Հայաստանը: Այսպիսին են «Հասարակական կարծիք» ռուսաստանյան հիմնադրամի անցկացրած հարցման արդյունքները:
Ընդ որում, մասնակիցների 45 տոկոսը գտնում է, որ Ռուսաստանի համար ամենաբարեկամ երկիրը Բելառուսն է, իսկ 38 տոկոսը՝ Ղազախստանը: Հարցման մասնակիցները գտնում են, որ ԱՊՀ այլ երկրների հետ Ռուսաստանի հարաբերությունները նվազ բարեկամական են. հարցվածների ընդամենը 9 տոկոսն է բարեկամ երկիր համարում Ադրբեջանը, 12 տոկոսը՝ Ուկրաինան, 6 տոկոսը՝ Ուզբեկստանը, 11 տոկոսը՝ Ղրղզստանը, 5 տոկոսը՝ Մոլդովան ու Տաջիկստանը:
«Ռուսաստանցիների մեծ մասը վստահ է, որ Ռուսաստանը պետք է ձգտի ամրապնդել ԱՊՀ-ն, միայն 18 տոկոսն է համարում, որ ԱՊՀ երկրներն այսօր իրոք մերձենում են: 15 տոկոսը վստահ է, որ հակառակը, օտարանում են, իսկ 45 տոկոսը՝ որ ոչինչ չի փոխվում: Հարցվածների զգալի մասը կցանկանար, որ ԱՊՀ երկրների մեծ մասը ժամանակի հետ միավորվեր մեկ պետության մեջ, սակայն միայն մեկ երրորդն է հավատում, որ դա իրականում տեղի կունենա»,-ասվում է նյութում:
Այն հարցին, թե «նշված որ երկրների հետ Ռուսաստանն այսօր ունի ամենավատ հարաբերությունները», հարցվածների 37 տոկոսը նշել է Ուկրաինան, 12 տոկոսը՝ Մոլդովան, 6 տոկոսը՝ Ադրբեջանը, նույնքանը՝ Տաջիկստանը, 4 տոկոսը՝ Ուզբեկստանը: Թուրքմենստանը, Հայաստանը, Ղրղզստանն ու Ղազախստանը հիշատակվել են միայն 3 տոկոսի կողմից:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, որը ԱՊՀ անդամ չէ, ապա ռուսաստանցիների միայն 2 տոկոսն է այն բարեկամ երկիր համարում, և մոտ կեսը՝ 47 տոկոսը, ոչ բարեկամ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ինչպես հայտնում է www.infoshos.ru-ն, ըստ վերլուծաբան Գրիգորի Կերտմանի, Ուկրաինային բարեկամ երկիր համարողների թիվը մնում է ցածր 2004 թ. նարնջագույն հեղափոխությունից ի վեր: Խնդիրն այն է, որ Ուկրաինան դուրս է մնում ՌԴ, Բելառուսի, Ղազախստանի ու Հայաստանի Մաքսային միություն կառուցելու ձգտումից:
Դեկտեմբերի 2-ին համատեղ մամուլի ասուլիսում Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինն ամփոփեցին ՌԴ ղեկավարի Հայաստան պաշտոնական այցի արդյունքները։ Մամուլի ասուլիսից առաջ կողմերը 12 համաձայնագիր ստորագրեցին, այդ թվում՝ Հայաստանին ռուսական գազի մատակարարման, կառավարության կողմից «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին փոխհատուցում տրամադրելու, «ՀայՌուսգազարդ»-ի բաժնետոմսերի առուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների, միջուկային անվտանգության մասին համաձայնագրեր, ինչպես նաև ստորագրվեց 2014-2018-ին Հայաստանի բնական գազ ներմուծելու մասին «ՀայՌուսգազարդ»-ի ու «Գազպրոմ էքսպորտ» ԲԲԸ-ի միջև գործարքը։ Ավելի ուշ ՌԴ ղեկավարը նկատեց, որ Հայաստանի համար ռուսական գազի գինը կկազմի 189 ԱՄՆ դոլար հազար կուբամետրի դիմաց, ինչպես նաև Ռուսաստանը մինչև Հայաստանի Մաքսային միություն մտնելը մի շարք արտոնություններ կտա երկրին։ Մասնավորապես, ռուսական կողմը կնվազեցնի Հայաստանի համար նավթի ու նավթամթերքի դիմաց արտահանման տուրքերն 30 տոկոսի չափով։
Ինչպես մամուլի ասուլիսին նշեց Սերժ Սարգսյանը, այս շաբաթ Հայաստանի խորհրդարանը կվավերացնի ամռանը ստորագրված Ռազմատեխնիկական գործակցության զարգացման մասին պայմանագիրը, որը Ռուսաստանի պաշտպանական ձեռնարկություններում սպառազինության և ռազմատեխնիկայի ներքին գներով ձեռքբերման հնարավորություններ կընձեռի: Դրանից հետո երկկողմ կամ ՀԱՊԿ ձևաչափով այլևս ոչ մի փաստաթուղթ չի մնա, որը վավերացված չլինի հայկական կողմից: Երկրի ղեկավարի խոսքով, նա ծանոթացրել է Վլադիմիր Պուտինին Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն ու Միասնական տնտեսական գոտուն անդակամցելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։ Իր հերթին ՌԴ նախագահը նշեց, որ Ռուսաստանը պատրաստ է հետագայում էլ աջակցել Հայաստանին ՄՄ-ին անդամակցելու գործընթացների հարցում։ Նրա խոսքով, այժմ նախագծվում է «ճանապարհային քարտեզը», որը կհարմարեցնի ՀՀ Սահմանադրությունը ՄՄ ու Միասնական տնտեսական գոտին կանոնակարգող իրավական համակարգին։
Ինչպես նշեց Հայաստանի նախագահը, իր ռուս գործընկերոջ հետ բանակցությունների արդյունքում համաձայնության են եկել համատեղ ջանքերով շարունակել առևտրի և Հայաստանում ռուսաստանյան ներդրումների կայուն ավելացման, համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման, գիտատեխնիկական գործակցության խորացման ուղղությամբ աշխատանքները: Բացի այդ, առաջնահերթ ուշադրություն է դարձվելու ատոմային էներգետիկային, տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման հարցերին: Իսկ ինչ վերաբերում է ատոմային էներգետիկայի ոլորտին, ապա ՌԴ նախագահի խոսքով՝ «պլաններում է երկարացնել ՀԱԷԿ-ի օգտագործման ժամկետները»։ Նա նաև հիշեցրեց, որ այսօր ՀՀ նախագահի հետ մասնակցել է «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի հիգերորդ էներգաբլոկի գործարկմանը, որը «կնպաստի Հայաստանի էներգաանվտանգության ամրապնդմանը»։ Վլադիմիր Պուտինը նաև նշեց, որ Երևանում կողմերը պայմանավորվել են «համատեղ նախաձեռնություններով առջնահերթ աջակցել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին»։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության հարցին, նախագահ Սարգսյանը նշեց, որ Հայաստանը ողջունում է Ժնևում Իրանի միջուկայի զենքի շուրջ հասած համաձայնությունը։ Նրա խոսքով, դա կարևոր հարց է, որը կնպաստի տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ամրապնդմանը։
Սերժ Սարգսյանը նաև տեղեկացրեց, որ բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվել են Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև միջպետական նախագահական խորհրդի ստեղծման մասին․ «Մեր աշխատակազմերին հանձնարարեցինք մշակել Խորհրդի աշխատանքները կարգավորող անհրաժեշտ փաստաթղթերի նախագծերը և ներկայացնել դրանք ստորագրման մեր հաջորդ հանդիպման ընթացքում»,- նշեց նախագահը:

4 Декабрь 2013 - 11:00 AMT
Самой дружественной России страной в СНГ 13% россиян считают Армению. Таковы результаты опроса, проведенного российском фондом «Общественное мнение».
При этом, 45% участников опроса считают, что для России наиболее дружественной страной является Беларусь, а 38% – Казахстан. Респонденты считают, что с другими странами СНГ отношения России складываются хуже: всего 9% опрошенных назвали дружественной страной Азербайджан, 12% – Украину, 6% – Узбекистан, 11% – Киргизию, 5% – Молдову и Таджикистан.
«Большинство россиян убеждены, что Россия должна стремиться к укреплению Союза независимых государств, однако лишь 18% считают, что страны СНГ сегодня действительно сближаются (15% уверены, что они, напротив, отдаляются друг от друга, а 45% – что ничего в этом плане не меняется). Значительная часть опрошенных хотели бы, чтобы большинство стран СНГ со временем объединились в одно государство, но лишь треть верит в то, что это на самом деле произойдет», – говорится в материале.
На вопрос «а с какими из перечисленных стран у России сегодня сложились наименее близкие отношения?», 37% опрошенных назвали Украину, 12% – Молдову, 6% – Азербайджан, столько же – Таджикистан, 4% – Узбекистан. Туркменистан, Армению, Киргизию и Казахстан упомянули лишь 3% респондентов.
Что касается Грузии, которая не входит в СНГ, то лишь 2% опрошенных россиян назвали ее дружественной страной, и около половины – 47% – недружественной, передает Panorama.am.
Как сообщает www.infoshos.ru, по словам аналитика ФОМ Григория Кертмана, число тех, кто считает отношения с Украиной дружественными, остается низким со времен «оранжевой революции» 2004 года. Проблема в том, что Украина выпадает из стремления России, Белоруссии, Казахстана и Армении построить Таможенный союз.
2 декабря состоялся государственный визит президента России Владимира Путина в Армению. В рамках визита армянская и российская стороны подписали 12 соглашений. Среди прочего, были подписаны соглашение о формировании цены на поставки российского газа Армении, о передаче оставшихся 20% уставного капитала ЗАО «АрмРосгазпром» российскому ОАО «Газпром», также было подписано соглашение о предоставлении российской стороной компенсации ЗАО «АрмРосгазпром», о сотрудничестве в сфере ядерной безопасности, контракт между ОАО "Газпром экспорт" и "АрмРосгазпромом" о поставках Армении в 2014-2018 годах до 2,5 миллиарда кубометров газа в год. Как заявил позже на пресс-конференции по итогам визита президент России Владимир Путин, цена за российский газ для Армении составит $189 за тысячу кубометров, также Россия применит ряд льгот для Армении до ее вступления в Таможенный союз. В частности, российская сторона отменит для Армении экспортную пошлину в размере 30% на энергоресурсы.
Как заявил президент Армении Серж Саргсян, на этой неделе парламент Армении ратифицирует договор о развитии военно-технического сотрудничества с Россией, согласно которому Армения сможет закупать российскую военную технику и вооружение по внутренним ценам. Это соглашение станет последним подлежащим ратификации армянской стороной договором в рамках ОДКБ. По словам Сержа Саргсяна, он проинформировал Владимира Путина о шагах по вступлению Армении в Таможенный союз и Единое экономическое пространство. В свою очередь, Владимир Путин отметил, что Россия намерена и дальше содействовать выполнению Арменией всех необходимых для вступления ТС процедур. По его словам, в настоящее время ведется разработка «дорожной карты» по гармонизации законодательства Армении с нормативно-правовой базой ТС и Единого экономического пространства.
Как отметил Серж Саргсян, в ходе переговоров с российским коллегой была достигнута договоренность продолжить совместные усилия по стабильному увеличению торговли и российских инвестиций в Армении, в том числе созданию совместных предприятий, и углублению научно-технического сотрудничества.
Глава российского государства также отметил, что в Ереване стороны договорились оказывать «приоритетную поддержку совместным инициативам в высокотехнологичных отраслях». В частности, речь идет о создании космического аппарата связи и телевещания Армении, а также об организации научных космических исследований на базе Бюраканской обсерватории.
Серж Саргсян также проинформировал, что по итогам переговоров была достигнута договоренность о создании межгосударственного президентского совета между Арменией и Россией. «Мы поручили нашим аппаратам разработать необходимые проекты документов, регулирующие работы Совета, и представить их для подписания в ходе нашей следующей встречи», – заявил он.