5 Դեկտեմբեր 2013 - 10:56 AMT
Ուկրաինայում սկսվել է ԵԱՀԿ ԱԳՆ Խորհրդի նիստը: ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Լեոնիդ Կոժարան ողջունել է մասնակիցներին, իսկ հետո հաստատել է երկօրյա հանդիպման օրակարգը:
Կոժարան ողջունել է նոյեմբերի 19-ին կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը տևական ընդմիջումից հետո:
Անդրադառնալով Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակին՝ Լեոնիդ Կոժարան նշել է, որ ուկրաինացիների դժգոհությունը, կապված ԵՄ հետ համաձայնությունից հրաժարվելու հետ, միանգամայն հասկանալի է:
ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստին ներկա էին ԵԱՀԿ 57 անդամներ և գործընկեր երկրների 11 պատվիրակություններ, ԵԱՀԿ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ու ՄԱԿ, ԵԽ, ՆԱՏՕ-ի և ԱՊՀ ներկայացուցիչներ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Դեկտեմբերի 4-ին Կիևում հանդիպեցին Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Էլմար Մամեդյարովն և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ժակ Ֆորը, Ջեյմս Ուորլիքին ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչն արտգործնախարարներին են միացել առանձնազրույցից հետո, տեղեկացնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը: Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում կայացած հանդիպման համատեքստում համանախագահները շարունակել են նախարարների հետ քննարկումները՝ խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով, մտքեր են փոխանակվել հակամարտության գոտում լարվածության նվազեցմանն ուղղված հնարավոր քայլերի վերաբերյալ:
Նախարարներն և համանախագահները պայմանավորվել են առաջիկա շաբաթներին շարունակել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ հետագա քննարկումները: Համանախագահները հայտնել են այդ նպատակով առաջիկայում տարածաշրջան այցելելու իրենց մտադրությունը։
ԱԳ նախարարները՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային ձևաչափի կարևորությունը, շնորհակալություն են հայտնել նրանց խաղաղ կարգավորմանն ուղղված շարունակական ջանքերի համար:
Ավելի ուշ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներն ու Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ նշելով, թե նախարարներ Նալբանդյանն ու Մամեդյարովը պայմանավորվել են արդեն ձեռք բերվածի հիման վրա շարունակել համատեղ աշխատանքը` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի և խաղաղ կարգավորմանը:
Համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև, վերջերս, բարձր մակարդակով երկխոսության վերսկսումն և հույս հայտնել, որ առաջիկա հանդիպումները կնպաստեն խաղաղ կարգավորմանը: Նրանք կոչ են արել կողմերին դիտարկել միջոցներ, որոնք կնվազեցնեն լարվածությունը տարածաշրջանում: Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները պայմանավորվել են հանդիպել 2014 թվականի սկզբին` Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո` բարձրագույն մակարդակով հետագա բանակցությունները նախապատրաստելու համար:

В Украине началось заседание Совета министров иностранных дел ОБСЕ. Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Украины Леонид Кожара приветствовал участников, а затем утвердил повестку двухдневной встречи.
Леонид Кожара приветствовал состоявшуюся 19 ноября в Вене встречу президентов Армении и Азербайджана.
Касаясь в своей речи сложившейся в Украине ситуации, Леонид Кожара отметил, что недовольство украинцев отказом правительства вступать в ЕС было понятным.
На заседании СМИД ОБСЕ присутствуют 57 членов ОБСЕ и делегаций 11 стран-партнеров, высокопоставленные должностные лица ОБСЕ и представители ООН, Совета Европы, НАТО и СНГ, передает Panorama.am.
В Киеве накануне состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова. После встречи тет-а-тет к министрам присоединились сопредседатели Минской группы ОБСЕ от России, Франции и США Игорь Попов, Жак Фор, Джеймс Уорлик, а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
В контексте состоявшейся 19 ноября в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана участники встречи продолжили обсуждения с целью продвижения процесса мирного решения карабахской проблемы. Также во время встречи состоялся обмен мнениями о возможных мерах, направленных на снижение уровня напряженности в зоне конфликта.
На встрече была достигнута договоренность о продолжении в ближайшее время обсуждения мирного урегулирования конфликта. Посредники заявили, что в ближайшем будущем собираются посетить регион.
После встречи представители стран-посредников (министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, министр по европейским делам Франции Тьерри Репентин, заместитель Государственного секретаря США по делам Европы и Евразии Виктория Нуланд) и министры ИД Армении и Азербайджана распространили совместное заявление.
В заявлении отмечается, что «стороны договорились продолжить совместную работу, направленную на справедливое и мирное разрешение нагорно-карабахского конфликта на основе достигнутого».
Главы делегаций стран-сопредседателей приветствовали недавнее возобновление диалога на высшем уровне между президентами Армении и Азербайджана и выразили надежду на то, что предстоящие встречи будут способствовать продвижению мирного процесса. Они призвали стороны рассмотреть меры, которые снизили бы напряженность в регионе.
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана условились встретиться вновь в начале 2014 года под эгидой сопредседателей Минской группы для подготовки дальнейших переговоров на высшем уровне. Министры отметили, что население региона ожидает прогресса в урегулировании конфликта, который слишком затянулся. Министры дали высокую оценку посреднической роли стран-сопредседателей.
19 ноября в столице Австрии Вене состоялась первая за два года встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева тет-а-тет. Позже к главам государств присоединились сопредседатели Минской группы ОБСЕ и личный представитель действующего председателя ОБСЕ