5 Դեկտեմբեր 2013 - 13:15 AMT
Հակամարտության կանխարգելման ու ճգնաժամային կառավարման հիմնարար սկզբունքների մշակումը հնարավոր ներդրում կլիներ այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերում, հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը` ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի նիստում: «ԵԱՀԿ տարածքում քիչ չեն տարածաշրջանային խնդիրները,-նշել է ռուս նախարարը:-Ամենակարծրացածները Հյուսիսային Իռլանդիայինն ու Կիպրոսինն են, որոնք արդեն տասնամյակներ են ձգվում: Լարված է մնում իրավիճակը Կոսովոյում, ինչը հաստատեցին տեղական մարմինների վերջին ընտրությունները»: «Մենք հավանություն ենք տալիս մերձդնեստրյան կարգավորման շուրջ բանակցություններին 5+2 ձևաչափով»,-հիշեցրել է Լավրովը: «ԵԱՀԿ ՄԽ մյուս համանախագահների՝ Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ հետ, մենք շարունակում են աջակցել կողմերի դիրքորոշումների մերձեցմանը ղարաբաղյան հակամարտության հարցում»,-ասել է նա:
«Կարևոր կայունացնող քայլ են մնում Ժնևի բանավեճերն Անդրկովկասում կայունության ու անվտանգության շուրջ»,-ասել է նա: Լավրովը ուշադրություն է հրավիրել 2009թ. ռուսական նախաձեռնության վրա ԵԱՀԿ հետ հակամարտության կանխարգելման ու ճգնաժամային կառավարման հիմնարար սկզբունքներ մշակելու մասին: «Դա կարևոր ավանդ կլիներ այդ ուղղությամբ: Մեր փաստաթուղթը մնում է բանակցությունների սեղանին»,-գրել է նախարարը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Իր հերթին ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդը մեկնաբանել է նաև ԵԱՀԿ ջանքերն, ուղղված Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպման կազմակերպմանը: ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ-ում իր ելույթի ժամանակ Վիկտորիա Նուլանդը հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ անդամ երկրները պետք է սատարեն վերսկսված երկխոսությանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև:
Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը նշել է, որ նախագահների երկխոսությունը հույս է ներշնչում, որ կայուն խաղաղություն կհաստատվի:
Նա գտնում է, որ «այդ հակամարտության մեջ ներքաշված երկրների բնակիչները չափազանց երկար են սպասում խաղաղության ու կայունության վերականգնմանը տարածաշրջանում», հայտնում է Aze.az-ը:
Դեկտեմբերի 4-ին Կիևում հանդիպեցին Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Էլմար Մամեդյարովն և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ժակ Ֆորը, Ջեյմս Ուորլիքին ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչն արտգործնախարարներին են միացել առանձնազրույցից հետո, տեղեկացնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը: Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում կայացած հանդիպման համատեքստում համանախագահները շարունակել են նախարարների հետ քննարկումները՝ խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով, մտքեր են փոխանակվել հակամարտության գոտում լարվածության նվազեցմանն ուղղված հնարավոր քայլերի վերաբերյալ:
Նախարարներն և համանախագահները պայմանավորվել են առաջիկա շաբաթներին շարունակել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ հետագա քննարկումները: Համանախագահները հայտնել են այդ նպատակով առաջիկայում տարածաշրջան այցելելու իրենց մտադրությունը։
ԱԳ նախարարները՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային ձևաչափի կարևորությունը, շնորհակալություն են հայտնել նրանց խաղաղ կարգավորմանն ուղղված շարունակական ջանքերի համար:
Ավելի ուշ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներն ու Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ նշելով, թե նախարարներ Նալբանդյանն ու Մամեդյարովը պայմանավորվել են արդեն ձեռք բերվածի հիման վրա շարունակել համատեղ աշխատանքը` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի և խաղաղ կարգավորմանը:
Համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև, վերջերս, բարձր մակարդակով երկխոսության վերսկսումն և հույս հայտնել, որ առաջիկա հանդիպումները կնպաստեն խաղաղ կարգավորմանը: Նրանք կոչ են արել կողմերին դիտարկել միջոցներ, որոնք կնվազեցնեն լարվածությունը տարածաշրջանում: Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները պայմանավորվել են հանդիպել 2014 թվականի սկզբին` Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո` բարձրագույն մակարդակով հետագա բանակցությունները նախապատրաստելու համար:
Նախագահները պայմանավորվել են հանդիպել առաջիկա ամիսներին: Որպես հաջորդ քայլ համանախագահները կազմակերպում են նախարարների աշխատանքային հանդիպումներ ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ շրջանակում` դեկտեմբերի 5-6-ը Կիևում: Համանախագահները մտադիր են տարածաշրջան այցելել մինչև տարեվերջ:

5 Декабрь 2013 - 12:34 AMT
Разработка базовых принципов предотвращения конфликтов и кризисного регулирования стало бы важным вкладом в усилия на этом направлении, заявил глава МИД России Сергей Лавров, выступая на заседании Совета министров ОБСЕ. «На пространстве ОБСЕ сохраняется немало региональных проблем, – констатировал российский министр. – Самые застарелые – в Северной Ирландии и на Кипре – насчитывают не одно десятилетие. Остается напряженной ситуация в Косово, что подтвердили недавние выборы в местные органы власти». «Мы поддерживаем диалог по приднестровскому урегулированию в рамках переговорного формат "5+2", – напомнил Лавров. – Вместе с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ (Францией и США) продолжаем содействовать сближению позиций сторон в отношении нагорно-карабахского конфликта».
«Важным стабилизирующим фактором остаются Женевские дискуссии по вопросам стабильности и безопасности в Закавказье», – подчеркнул он. В этой связи Лавров привлек внимание к выдвинутой в 2009 году российской инициативе о разработке в ОБСЕ базовых принципов предотвращения конфликтов и кризисного регулирования. «Ее одобрение стало бы важным вкладом в усилия на этом направлении, – убежден министр. – Наш документ остается на столе переговоров», передает ИТАР-ТАСС.
В свою очередь, заместитель госсекретаря США Виктория Нуланд прокомментировала также усилия ОБСЕ по организации встречи глав МИД Азербайджана и Армении. Во время выступления в четверг на СМИД ОБСЕ Виктория Нуланд заявила, что страны-участницы ОБСЕ должны поддержать возобновленный диалог между президентом Армении Сержем Саргсяном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Представитель Госдепа подчеркнула, что диалог глав государств – сторон нагорно-карабахского конфликта вселяет надежду на достижение устойчивого мира.
Она считает, что "жители стран, вовлеченных в этот конфликт, слишком долго ждут восстановления мира и стабильности в регионе", передает Aze.az.
В Киеве состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова. После встречи тет-а-тет к министрам присоединились сопредседатели Минской группы ОБСЕ от России, Франции и США Игорь Попов, Жак Фор, Джеймс Уорлик, а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
В контексте состоявшейся 19 ноября в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана участники встречи продолжили обсуждения с целью продвижения процесса мирного решения карабахской проблемы. Также во время встречи состоялся обмен мнениями о возможных мерах, направленных на снижение уровня напряженности в зоне конфликта.
На встрече была достигнута договоренность о продолжении в ближайшее время обсуждения мирного урегулирования конфликта. Посредники заявили, что в ближайшем будущем собираются посетить регион.
После встречи представители стран-посредников (министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, министр по европейским делам Франции Тьерри Репентин, заместитель Государственного секретаря США по делам Европы и Евразии Виктория Нуланд) и министры ИД Армении и Азербайджана распространили совместное заявление.
В заявлении отмечается, что «стороны договорились продолжить совместную работу, направленную на справедливое и мирное разрешение нагорно-карабахского конфликта на основе достигнутого».
Главы делегаций стран-сопредседателей приветствовали недавнее возобновление диалога на высшем уровне между президентами Армении и Азербайджана и выразили надежду на то, что предстоящие встречи будут способствовать продвижению мирного процесса. Они призвали стороны рассмотреть меры, которые снизили бы напряженность в регионе.
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана условились встретиться вновь в начале 2014 года под эгидой сопредседателей Минской группы для подготовки дальнейших переговоров на высшем уровне. Министры отметили, что население региона ожидает прогресса в урегулировании конфликта, который слишком затянулся. Министры дали высокую оценку посреднической роли стран-сопредседателей.
19 ноября в столице Австрии Вене состоялась первая за два года встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева тет-а-тет. Позже к главам государств присоединились сопредседатели Минской группы ОБСЕ и личный представитель действующего председателя ОБСЕ.