Մասաչուսեթս նահանգից ընտրված կոնգրեսական Ջոզեֆ Քենեդին սատարում է Հայոց ցեղասպանության արդարացի ճանաչման մասին բանաձևին: Ինչպես հայտնում է Մասաչուսեթսի Հայ Дատի հանձնախումբը (ANC-MA), Քենեդին առաջին անգամն է ընտրվել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատ:
ANC-MA ակտիվիստներ Գրեգ Քանարյանն ու Ջոն Դաղլյանը ANCA –ER խորհրդի անդամ Սթիվ Մեսրոբյանի հետ հանդիպել են սենատոր Քենեդիին: Զրույցի ժամանակ քննարկվել են ակտուալ հարցեր, այդ թվում նաև «Որբերի գորգի» ցուցադրության հարցը, հայկական եկեղեցիների վիճակը Թուրքիայում, ղարաբաղյան խնդիրն ու հայ-ամերիկյան հարաբերությունները: Շեշտը դրվել է ներդրումների ներգրավման ու առևտրային հարաբերությունների ընդլայնման վրա:
«Մենք ուրախ են տեսնել կոնգրեսական Քենեդիին այն օրենսդիրների շարքում, որոնք սատարում են թիվ 227 բանաձևին, ինչը բխում է նրա ընտանիքի ոգուց և համահունչ է հայ ժողովրդի ազգային ու ժողովրդավարական ձգտումներին: Մենք անհամբեր սպասում ենք սերտ համագործակցության Քենեդիների տոհմի ներկայացուցչի հետ և սատարում ենք նրա աշխատանքին, որը բխում է ԱՄՆ հայ համայնքի շահերից»,-ասել է Սթիվ Մեսրոբյանը:
Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևը նաև ներկայացվել էր ԱՄՆ Սենատ 2013 թ. ապրիլին սենատոր Մարկ Քըրքի կողմից: Այն հիմնված էր ԱՄՆ կառավարության 1951 թվականի մայիսի 28-ի հայտարարության վրա, որով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվել է որպես մարդկայնության դեմ հանցագործություն, նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի 1981 թ. ապրիլի 22 -ի հայտարարության, ինչպես նաև 1975 և 1984 թթ. Կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վրա:
Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման և պատժման կոնվենցիան ընդունվել է 1948թ. Միացյալ ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի կողմից և ուժի մեջ է մտել 1951թ. հունվարին: Այն հանդիսանում է ցեղասպանության իրավական սահմանումը և հանդիսանում է իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինի կողմից իրականացվող բազմամյա կամպանիայի հանգուցակետը, ով ստեղծեց “գենոցիդ” եզրը` հենվելով ասորիների կոտորածների, Հոլոքոստի և Հայոց ցեղասպանության վրա: Բոլոր մասնակից երկրներին խորհուրդ էր տրվում կանխել և պատժել ցեղասպանության գործողությունները պատերազմական և խաղաղ իրավիճակներում: Կոնվենցիան վավերացրած պետությունների թիվը ներկայումս 141 է:
32-ամյա Ջոզեֆ Քենեդի III-ը նախկին կոնգրեսական Ջոզեֆ Քենեդի II որդին է, սենատոր Ռոբերտ Ֆ. Քենեդիի թոռը: Մինչև 2012 թ. հունվարը նա եղել է Մասաչուսեթսի Միդլ սեկս շրջանի դաշնային դատախազի տեղակալը:

Конгрессмен от Массачусетса Джозеф Кеннеди поддержал резолюцию 227 о справедливости признания Геноцида армян в Османской империи. Как сообщает Армянский Национальный Комитет Массачусетса (ANC-MA), Джозеф Кеннеди впервые избран в Палату представителей Конгресса США.
Активисты ANC-MA Грег Канарян и Джон Даглян вместе с членом Совета ANCA -ER Стивом Месропяном встретились с конгрессменом Кеннеди. В ходе беседы был обсужден ряд актуальных вопросов, в том числе и вопрос «Ковра сирот», состояние армянских церквей в Турции, карабахскую проблему и американо-армянские отношения. Был сделан упор на привлечение инвестиций и расширение торговых отношений.
«Мы рады видеть конгрессмена Кеннеди в рядах законодателей, поддерживающих H.Res.227, что вполне соответствует духу его семьи и согласуется с национальными и демократическими устремлениями армянского народа. Мы с нетерпением ждем продолжения тесного сотрудничества с представителем рода Кеннеди и поддерживаем его работу по вопросам, представляющим интерес для армянской общины США», – сказал Стив Месропян.
Конгрессмены Адам Шифф, Майкл Гримм, Дэвид Вальдао и Фрэнк Паллоун в мае внесли в Конгресс США резолюцию о признании Геноцида армян в Османской империи 1915-1923гг. Резолюция призывает президента США работать в направлении справедливых, конструктивных и прочных армяно-турецких отношений, , опирающихся на полное признание Турцией фактов и последствий Геноцида армян, а также честного, справедливого и всеобъемлющего международного решения этого преступления против человечности.
Резолюция по Геноциду была также представлена в Сенат США в апреле 2013 года сенатором Марком Кирком. Она основана на письменном заявлении правительства США 28 мая 1951 года о признании Геноцида армян как преступления против человечности, заявлении президента Рейгана 22 апреля 1981, а также признание Конгрессом Геноцида армян в 1975 и 1984 годах.
Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него была принята резолюцией 260 (III) Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций от 9 декабря 1948 года в Парижe. Конвенция вступила в силу 12 января 1951 года. Она устанавливает международный правовой статус понятия «геноцид» как тягчайшего преступления против человечества, а также даёт его юридическое определение. Являет собой кульминацию многолетней борьбы польского юриста еврейского происхождения Рафаэля Лемкина за установление юридической ответственности за уничтожение этнических групп и признание международным сообществом геноцида как преступления против человечества. Всем странам-участницам предписывается принимать меры к предотвращению и наказанию актов геноцида в военное и мирное время. Количество стран, ратифицировавших конвенцию, на сентябрь 2011 года достигает 141.
32-летний Джозеф Кеннеди III – сын бывшего конгрессмена Джозефа Кеннеди II, внук сенатора Роберта Ф. Кеннеди. Джозеф Кеннеди III – выпускник Стэнфордского университета и Гарвардской школы права. До января 2012 года он был заместителем федерального прокурора округа Мидлсекс, штат Массачусетс.