Նախօրեին Թբիլիսիում ավարտվեց պատմության մեջ ամենաերկար ձեռքսեղմումը: 43 ժամ իրար ձեռք են սեղմել Հայաստանի ներկայացուցիչ, Երևանի խամաճիկների թատրոնի դերասան Հովհաննես Աջինյանն ու նրա թուրք գործընկեր Դենիս Բարիշը թուրքական Մերսին քաղաքից, հայտնում է «Գրուզիա օնլայն» պորտալը:
The Longest Handshake ակցիան, որը կոչված է ընդգծելու նորմալ մարդկային հարաբերությունների հնարավորությունը Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև, անցել է հայ և թուրք գործարարների ու մշակույթի ներկայացուցիչների նախաձեռնությամբ և TANGO Network (Turkish and Armenian NGO’s Network) աջակցությամբ, որը միավորում է հայկական և թուրքական ոչ առևտրային կազմակերպությունները:
Ամբողջ միջոցառումն ուղիղ հեռարձակվել է ինտերնետով: Տեսագրում էին նաև տեսախցիկները: Այժմ կազմակերպիչները հայտ են ներկայացնելու Գինեսի ռեկորդների գրքում ընդգրկվելու համար: Նախորդ ձեռքսեղմումը, որը գրանցվել էր Նյու Յորքում 2011 թվականին, տևել է 25 րոպեով պակաս: Ռեկորդը հաստատել են Նեպալի երկու քաղաքացիներ, նրանց ձեռքսեղմումը տևել էր 42 ժամ 35 րոպե, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև մինչ օրս բացակայում են դիվանագիտական հարաբերությունները: Հիմնական խոչընդոտը 1915 թվականի իրադարձություններն են Օսմանյան Թուրքիայում, երբ 1,5 հայ ոչնչացվեց: Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչել են աշխարհի մի շարք պետություններ, սակայն Թուրքիան այն ուրանում է:
Իր հերթին Անկարան պահանջում է լուծել ղարաբաղյան խնդիրն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հիման վրա:

9 Декабрь 2013 - 11:59 AMT
Самое длительное рукопожатие в истории завершилось накануне в Тбилиси – 43 часа подряд провели, держась за руки, представитель Армении, актер ереванского театра пантомимы Ованес Аджинян и его коллега из турецкого города Мерсин Дэнис Бариш, сообщает портал "Грузия онлайн".
Акция The Longest Handshake, призванная подчеркнуть возможность нормальных человеческих отношений между Арменией и Турцией, прошла по инициативе армянских и турецких предпринимателей и деятелей культуры при поддержке TANGO Network (Turkish and Armenian NGO’s Network), которая объединяет армянские и турецкие некоммерческие организации.
На протяжении всего мероприятия в интернете велась прямая трансляция с места события в Тбилиси. Весь процесс записывался на видеокамеры. Теперь организаторы готовят заявку в Книгу Рекордов Гиннесса. 43 часа непрерывного рукопожатия – рекорд, установленный Аджиняном и Боришем, превышает предыдущее достижение, зафиксированное в Нью-Йорке в 2011 году, на 25 минут: рекорд был установлен двумя гражданами Непала, их рукопожатие длилось 42 часа 35 минут, сообщает радио Свобода.
Между Арменией и Турцией до сих пор не установлены дипломатические отношения. Камнем преткновения в отношениях между двумя странами остаются события 1915 года в Османской империи. Факт Геноцида армян в Османской Турции в 1915 году, в результате которого, по разным данным, было уничтожено более 1,5 млн. человек, признан рядом государств. Армения добивается от Турции признания факта Геноцида, однако Турция отказывается сделать это.
Со своей стороны официальная Анкара требует разрешить карабахский конфликт на основе территориальной целостности Азербайджана.