Դեկտեմբերի 12-ին Ազգային ժողովն ընդունեց 2014 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը: Պետբյուջեի նախագծին կողմ է քվեարկել 70 պատգամավոր, դեմ՝ 40-ը, ձեռնպահ է մնացել 1-ը:
Նախագծի հիմքում են ՀՆԱ իրական աճի 5,2 տոկոս կազմող ցուցանիշը, 5,5 տոկոս կազմող միջին գնաճը, 4,5 տոկոս կազմող գնաճը 12 ամսվա կտրվածքով, 4,3 տոկոս կազմող ՀՆԱ ինդեքս դեֆլյատորը:
Ըստ Հայաստանի պետբյուջեի, 2014 թ. մուտքերը կկազմեն 1 տրլն 134 մլրդ 415 մլն դրամ, ծախսերը՝ 1 տրլն 244 մլրդ 550 մլն դրամ, պակասուրդը կկազմի 110 մլրդ 534 մլն դրամ: Եկամուտների ցուցանիշը կավելանա 9,8 տոկոսով: Ինչպես նախորդ տարիներին, եկամուտները հիմնականում կապահովեն հարկերն ու պետտուրքերը, որոնք կազմում են եկամուտների ընդհանուր ծավալի 96,25 տոկոսը:
Նախարարը հավելել է, որ պետբյուջեի եկամուտները հարկերի ու պետտուրքերի գծով հաջորդ տարի նախատեսվում են 1 տրլն 93 մլրդ 900 մլն դրամի սահմանում, ինչը 99,2 միլիարդով կամ 10 տոկոսով ավելի է, քան ընթացիկ տարվա բյուջեն:
Տնտեսական քաղաքականությունը հաջորդ տարի հիմնականում ուղղված կլինի մակրոտնտեսական կայունության ապահովմանը:
2013 թ. պետբյուջեով եկամուտները նախատեսված են 1 տրլն 32,7 մլրդ դրամ, ծախսերը՝ 1 տրլն 152,5 մլրդ դրամ: Պակասուրդը կկազմի 119,7 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ 2,6 տոկոսը: Գնաճի ցուցանիշը 12-ամսյա կտրվածքով կանխատեսված է 4±1,5 տոկոսի սահմանում, իսկ ՀՆԱ աճը՝ 6,2 տոկոսի սահմանում:

Парламент Армении 12 декабря принял проект государственного бюджета на 2014 год. «За» проект госбюджета проголосовало 70 депутатов, против – 40, «воздержался» 1 депутат.
В основе проекта госбюджета на 2014 год заложены показатели реального роста ВВП в 5,2%, средней инфляции – в 5,5%, 12-месячной инфляции – в 4,5%, индекса-дефлятора ВВП – 4,3% –
Доходы консолидированного бюджета на 2014 год запланированы в размере 1 трлн. 134 млрд. 415 млн. драмов, расходы – 1 трлн. 244 млн. 550 млн. драмов, дефицит – 110 млрд. 534 млн. драмов. Показатель доходов увеличился на 9,8% по сравнению с запланированным в госбюджете на текущий год. Как и в прошлые годы, доходы, в основном, будут обеспечены за счет поступлений по линии налогов и госпошлин, которые составят 96,25% от общего объема доходов.
Доходы госбюджета по линии налогов и госпошлин в следующем году запланированы на уровне 1 трлн. 93 млрд. 900 млн. драмов, что на 99, 2 млрд. или 10% больше, чем в бюджете текущего года.
Экономическая политика Армении в следующем году будет, в основном, направлена на обеспечение макроэкономической стабильности.
В госбюджете Армении на 2013 год доходы запланированы в размере 1 трлн. 32,7 млрд. драмов, расходы – 1 трлн. 152,5 млрд. драмов. Дефицит составит 119,7 млрд. драмов или 2,6% от ВВП. Показатель 12-месячной инфляции прогнозируется в пределах 4±1,5%, а рост ВВП – 6,2%.