Եվրահանձնաժողովը 87 մլն եվրո է լրացուցիչ հատկացրել Մոլդովային, Վրաստանին ու Հայաստանին Արևելյան գործընկերության ծրագրերի շրջանակում:
Միջոցները կուղղվեն գյուղական շրջաններում տնտեսական հնարավորությունների բարձրացմանը, բարեփոխումներին էներգետիկ հատվածում, աշխատանքի շուկայի կառավարման բարելավմանը, մասնագիտական կրթության ու ուսուցման առաջարկներին և այլն:
2013 թ. հատկացվող ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալը կազմում է 87 մլն եվրո, որը կբաշխվի երեք երկրների միջև՝ Մոլդովային կհատկացվի 35 մլն եվրո, Վրաստանին՝ 27, Հայաստանին՝ 25 մլն եվրո:
«Այս տարի երեք արևելյան գործընկերները պարգևատրվեցին ժողովրդավարության զարգացմանն աջակցելու ջանքերի համար: Հուսով ենք, որ ապագայում այդ խումբը կընդլայնվի: Լրացուցիչ ֆինանսավորումը նշանակում է ավելի մեծ աջակցություն ազգային բարեփոխումներին ու համատեղ նախագծերին, որոնք կոնկրետ օգուտ են տալիս քաղաքացիներին»,-հայտարարել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն, հայտնում է Armenia Today-ը:
Նոյեմբերի 28-29-ը Վիլնյուսում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովում նախատեսվում էր ասոցացման համաձայնագիր ստորագրել Հայաստանի ու ԵՄ միջև, սակայն սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության «ճանապարհային քարտեզը» կստորագրվի դեկտեմբերի 24-ին Մոսկվայում՝ Եվրասիական ինտեգրման միության նիստին:

13 Декабрь 2013 - 09:34 AMT
Европейская комиссия выделила Молдове, Грузии и Армении дополнительные средства в размере 87 млн. евро в рамках программы интеграции и сотрудничества Восточного партнерства.
Средства пойдут на проекты по повышению экономических возможностей в сельских районах, продвижение реформ в энергетическом секторе, улучшение управления на рынке труда, предложений по профессиональному образованию и обучению и так далее.
Общий объем финансирования, предоставляемый в 2013 году, составляет 87 млн. евро, которые распределяются между тремя странами: Молдова – 35 млн, Грузия -27 млн, и Армения – 25 млн.
«В этом году три восточных партнера были вознаграждены за их усилия по развитию демократии. Мы надеемся, что в будущем эта группа будет расти еще больше. Дополнительное финансирование означает большую поддержку национальным реформам и совместным проектам, которые приносят конкретную пользу гражданам»,- заявил комиссар ЕС по вопросам расширения и Европейской политики соседства Штефан Фюле, передает Armenia Today.
На состоявшемся 28-29 ноября в Вильнюсе саммите «Восточного партнерства» планировалось подписать Соглашение об ассоциации Армении и ЕС, однако 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.