Դեկտեմբերի 12-ին Փարիզում Մոնսերատ Կաբալիեի նոր «Հայաստան և Արցախ. քրիստոնեության կղզյակ» ալբոմի շնորհանդեսն էր, որին ներկա է եղել Բակո Սահակյանի գլխավորած Արցախի պատվիրակությունը: Իր խոսքում նախագահ Սահակյանը նշել է, որ այդ իրադարձությունը պատմական է Արցախի համար՝ հավելելով, որ Մոնսերատ Կաբալիեն շարունակում է պատմական քրիստոնյա քարոզիչների առաքելությունը՝ բարձր արվեստի միջոցով ոչ միայն Արցախն աշխարհին ներկայացնելով, այլև յուրօրինակ կոչ հղելով մարդկությանը՝ պահպանելու քրիստոնեական արժեքները: ԼՂՀ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել աշխարհահռչակ երգչուհուն և բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցել են նախագծի իրականացմանը՝ ընդգծելով, որ դա անկեղծ բարեկամության լավագույն դրսևորումներից է:
2013-ի ամռանը Մոնսերատ Կաբալիեն այցելել է Հայաստան և Արցախ: «Սա ոչ միայն քրիստոնեության կղզի է, այլև քրիստոնեության պատմության արմատը։ Ես ոտքից գլուխ քրիստոնյա եմ»,- նշել է Մոնսերատ Կաբալիեն: «Ես այստեղ՝ Ստեփանակերտում եմ որպես երգչուհի։ Սակայն որպես մարդկային էակ՝ ես ներկայացնում եմ Միացյալ Ազգերի Կազմակերպությունը… Առաջարկում եմ իմ ձեռքն ու սիրտը»,- հավելել է երգչուհին: ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանն աշխարհահռչակ երգչուհուն ու նրա դստերն է նվիրել հայ վարպետների պատրաստած ոսկյա խաչերն՝ օծված Արցախի թեմի առաջնորդ, արքեպիսկոպոս Պարգև Մարտիրոսյանի կողմից Գանձասարում: Երգչուհին ու նրան ուղեկցող անձինք եղան Շուշիում, այցելեցին Նորավանք և վերադաձան Երևան:
Հունիսի 9-ին Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում աշխարհահռչակ սոպրանոյի համերգն էր: Նրա հետ հանդես էին եկել դուստրը՝ ճանաչված սոպրանո Մոնսերատ Մարտին, մեցցո սոպրանո Ագոստինա Սմիմերոն, բարիտոն Դավիթ Բաբայանցը: Աշխարհահռչակ երգչուհին ելույթ էր ունեցել Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, որի գեղարվեստական ղեկավարն և գլխավոր դիրիժորն Էդուարդ Թոփչյանն էր: Նվագախմբի ելույթը ղեկավարում էր Մոնսերատ Կաբալիեի և մյուս երգչուհիների հետ Հայաստան ժամանած հայտնի դիրիժոր Ռամոն Տեբարը:

12 декабря в Париже прошла презентация нового альбома Монсеррат Кабалье «Армения и Арцах: Островок христианства», на которой присутствовала делегация из Арцаха во главе с президентом Бако Саакяном. Он отметил, что приезд Кабалье и запись альбома имеет историческое значение для Арцаха. «Монсеррат Кабалье продолжает миссию христианских проповедников прошлого и посредством высокого искусства не только представляет Арцах миру, но и своеобразным образом обращается с призывом к человечеству сохранять христианские ценности», – подчеркнул Саакян.
На презентации были Католикос Всех армян Гарегин II, предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, РА в Швейцарии и Франции Шарль Азнавур и Виген Читечян, член Палаты лордов Великобритании баронесса Кэролайн Кокс, группа депутатов парламента Франции, ряд высокопоставленных лиц НКР и РА, всемирные звезды, армянские национальные благотворители, представители армянской диаспоры.
Летом 2013 года всемирно известная испанская певица Монсеррат Кабалье (меццо-сопрано) посетила Арцах и Армению. «Я предлагаю вам мою руку и сердце», – сказала в Арцахе Монсеррат Кабалье. По ее словам, Арцах – это не просто остров христианства, это истоки христианства. «Я христианка до кончиков пальцев», – сказала Кабалье во время посещения церквей в Арцахе. Она подчеркнула, что находится в Степанакерте как певица, однако напомнила, что является Послом доброй воли ООН и Послом мира ЮНЕСКО.
Президент НКР Бако Саакян подарил Монсеррат Кабалье и ее дочери изготовленные армянскими мастерами золотые крестики, которые были освящены главой Арцахской епархии о архиепископом Паргевом Мартиросяном в Гандзасаре. Певица и сопровождающая ее группа посетили Шуши, побывали в храме Казанчецоц, посетили монастырский комплекс Нораванк и возвратились в Ереван.
9 июня в Ереване в Национальном академическом театре оперы и балета имени А. Спендиаряна прошел концерт Кабалье. Вместе с ней выступит ее дочь, известная сопрано Монсеррат Марти, меццо-сопрано Агостина Амимеро, баритон Давид Бабаянц. Президент Армении Серж Саргсян наградил Монсеррат Кабалье орденом Почета и сказал, что с большой радостью вручает этот орден певице, которая выступала на всех знаменитых сценах мира. Монсеррат Кабалье с благодарностью приняла награду, сообщает пресс-служба президента РА. «Армения – остров мира и любви. У вас прекрасная страна и сильный духом народ. Я уеду с незабываемыми впечатлениями от Армении и уверена, что мой визит будет иметь продолжение», – подчеркнула Монсеррат Кабалье.