14 Դեկտեմբեր 2013 - 08:14 AMT
Կովկասագետների գիտական ընկերակցության եռամյա տարեդարձին ընդառաջ Երևանում ինտեգրման և ապաինտեգրման գործընթացներին ժամանակակից Կովկասում միջազգային կլոր սեղան կանցնի: Ներածական խոսքով հանդես կգա Կովկասագետների գիտական ընկերակցության նախագահ, պատմական գիտությունների դոկտոր Ալեքսանդր Կռիլովը:
Կլոր սեղանի աշխատանքին կմասնակցեն գիտնականներ ու քաղաքագետներ Հայաստանից և Ռուսաստանից: Նիստում կքննարկվեն Գյուլիստանի պայմանագրի, ԵՄ և ՄՄ միջև Հայաստանի ընտրության, Եվրոպայում և Եվրասիայում խաղաղության հաստատման, Հարավային Կովկասում զարգացումների կանխատեսման հարցերը: Մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում պատմական գիտությունների դոկտոր Իրինա Բաբիչի «Հայերը Ֆրանսիայի քաղաքական կյանքում 1920-1940 թթ. (ֆրանսիական արխիվների նյութերով)» զեկույցը, որտեղ նա կներկայացնի ֆրանսիական արխիվներում իր բազմամյա աշխատանքի արդյունքները: Նյութեր կներկայացվեն հայերի դերակատարության մասին ֆրանսիական քաղաքական կյանքում, այդ թվում նաև եզակի փաստաթղթեր հայերի մասնակցության մասին Ֆրանսիայում երկու համաշխարհային պատերազմների միջև գործող ռուսական մասոնական օթյակներում: Հետաքրքիր կլինի նաև պրոֆեսոր Դավիթ Հովհաննիսյանի «Վերջին զարգացումները Մերձավոր Արևելքում և դրանց ազդեցությունը Հարավային Կովկասի անվտանգության համակարգերի վրա» խորագրով զեկույցը: 2010 թ. դեկտեմբերի 6-ին ՌԴ արդարադատության նախարարությունը գրանցեց Կովկասագետների գիտական ընկերակցությունը որպես Կովկասի և հարակից տարածաշրջանների ուսումնասիրությամբ զբաղվող գիտնականների հասարակական, ոչ առևտրային, անկախ ու կամավոր միավորում:
«Անցած երեք տարում Ընկերակցությունն իր տեղը գտավ գիտական, փորձագիտական, վերլուծական կառույցների շարքում, որոնք զբաղվում են տարածաշրջանային խնդիրներով: Բացի կանոնավոր գիտաժողովներից, ակտուալ հարցեր են լուսաբանվում նաև ընկերակցության ինտերնետ ներկայացուցչության միջոցով: Ամեն օր նորացվող կայքում լուսաբանվում են զուտ ակադեմիական թեմաներ, ինչպես նաև ակտուալ վերլուծություններ ու կանխատեսումներ: Չափազանցություն չի լինի ասելը, որ որոշ սյուժեների լուսաբանման հարցերում (օրինակ, մուհաջիրների) մեր հեղինակներն առաջինն էին: Կայքի շուրջ համախմբվել են մի շարք մշտական հեղինակներ, որոնք գրում են մեզ համար և ներկայացնում են Հարավային Կովկասի պետությունների և հյուսիսկովկասյան տարածաշրջանների մեծ մասը»,- PanARMENIAN.Net-ին է ասել kavkazoved.info կայքի գլխավոր խմբագիր Անդրեյ Արեշևը:

Трехлетию создания Научного общества кавказоведов в Ереване состоится Международный круглый стол, посвященный обсуждению интеграционных и дезинтеграционных процессов на современном Кавказе. С вступительным словом выступит президент Научного общества кавказоведов, доктор исторических наук Александр Крылов. В работе круглого стола примут участие ученые и политологи Армении и России. В ходе заседания будут рассмотрены вопросы Гюлистанского договора, выбор Армении между ЕС и ТС, построение мира в Европе и Евразии, прогноз развития Южного Кавказа. Особый интерес представляет доклад доктора исторических наук Ирины Бабич "Армяне в политической жизни Франции 1920-1940 гг. (по материалам французских архивов)", в котором она представит итоги многолетних исследований кавказской тематики во французских архивах. Будут представлены материалы о роли армян в политической жизни Франции, в том числе уникальные документы об участии армян в деятельности русских масонских лож Франции в период между двумя мировыми войнами. Также интересен доклад профессора Давида Ованнисяна: «Последние процессы на Ближнем Востоке и их воздействие на системы безопасности государств Южного Кавказа».
6 декабря 2010 г. Министерство юстиции Российской Федерации зарегистрировало Научное Общество Кавказоведов (НОК) как общественное, некоммерческое, независимое, добровольное объединение ученых, специализирующихся на изучении Кавказа и приграничных с ним регионов.
«За прошедшие три года Научное общество кавказоведов прочно заняло свою нишу среди научных, экспертных, аналитических структур, занимающихся региональной проблематикой. Помимо регулярно проводимых научных конференций, актуальные вопросы современного кавказоведения освещаются интернет-представительством общества. На страницах ежедневно обновляемого сайта общества находят освещение как сугубо академические сюжеты, так и актуальная аналитика и прогнозы. Фирменный стиль нашей подачи информации – отсутствие истеричности и псевдо-сенсаций, взвешенный подход к освещению даже самых деликатных тем. Не будет преувеличением сказать, что в освещении некоторых сюжетов (в частности, связанных с проблемами мухаджирства) наши авторы стали практически "первопроходцами". За прошедшие три года вокруг сайта общества сформировался устойчивый круг постоянных авторов, пишущих для нас на эксклюзивной основе и представляющих большинство государств Южного Кавказа и северокавказских регионов», – сказал PanARMENIAN.Net главный редактор сайта kavkazoved.info Андрей Арешев.